Kurjaliston suhteellinen osuus on vasemmiston mielestä huolestuttavasti Suomessa vähentynyt. Äänestäjät uhkaa loppua. On syytä ryhtyä toimiin. Nostetaan yritysverotusta että saadaan työnantajat vaikeuksiin. Ilmastoasiat; siirretään Suomen teollisuus ja työpaikat ekologisesti Kiinaan. Otetaan lisää velkaa lasten piikkiin ettei kurjuus ihan äkkiä pääse loppumaan. Eläkeläisiä unohtamatta, Suomessahan ei ole eläkepommia. Luvataan vielä aikoinaan työtä vältelleille vappusatanen eläkkeisiin. Työeläkehän kertyy vain tehdystä työstä. Nuorisoa ei unohdeta. Kaikille kansalaispalkka, laiskottelubonus. Ja Suomen turvallisuutta ei uhkaa mikään. Varsinkaan idästä. Ei ole koskaan uhannut.
Surettaa ja hävettää tämä suomalaisten tyhmyys.
Surettaa ja hävettää tämä suomalaisten tyhmyys.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Maksetaanko se Rinteen lupaama Vappusatanen alle 1400 € bruttoeläkkeestä, vai alle 1400 € käteen tulevasta nettoeläkkeestä?
Jos maksetaan nettoeläkkeestä, niin senhän saa lähes kaikki Suomen naiset, kun naisten keskimääräinen bruttoeläke on tällä hetkellä jotain 1600 € kuukaudessa.
Vuoden 2018 lopun tilanne miesten ja naisten brutto-keskieläkkeistä Eläketurvakeskuksen ja Kelan yhteistilastojen mukaan.
- miehet 1898 € kuukaudessa
- naiset 1499 € kuukaudessa
Ilimasto muutos pakottaa kansan jouto miehiksi, kaikki kulutus saastuttaa!
Rinne tukee paperiliittoa
Kyllä me lusikkalinnan kovat hanut tykätään kovasti tuosta tulevasta vasemmistohallituksesta ja siitä kohtapuoliin saatavasta vappusatasesta. Kun ollaan koko ikämme työtä kartettu, niin on pysyneet meillä nivelet kunnossa, eikä ole välilevyn pullistumia selkärangassa.
Vastikkeeton vappusatanen; kyllä elämä on ihanaa...
Harkimon Liike Nytille suuri kiitos. Te saitte aikaiseksi Suomeen SDP -vetoisen vasemmistohallituksen.
Niin että vasemmistohallitus! Kepu, ruotsalaiset ja vihreätkö ovat vasemmistopuolueita? Ja niillä kun olisi vielä enemmistö hallituksessa. Siiskö vasemmistohallitus? Olisiko nyt niin, että demareita viedään kuin kuoriämpäriä.
Syaniidin Seijalle myös iso KIITOS !! Jäi se kokoomuksen jykeväleukainen Lotta kovin vaatimattomalle äänimäärälle kokoomuksen riveissä.
Ihan vain tavallisena Virtasena olisi demareiden kansanedustaja. Onneksi ei ole.
On tämä ihanaa aikaa! Kokoomus käy jo kuumana ja persutkin räkyttää siinä mukana sossun luukulta kuin paremmatkin rahamiehet. Nyt mennään ihan oikeasti porvarin rahapussille ja otetaan sieltä löysät pois.
Kokoomus on jo pari viimeistä hallituskautta maksattanut Suomen palkansaajien keskiluokalla rikkaitten verosuunnittelut ja veron kiertämiset. Mehän "otamma vaan porvarilta omamma pois".
Kyllä se taitaa olla niin että me jotka työtä tehdään, tienataan ja veroja maksetaan, ylläpidetään koko systeemiä. Suomessa on progressiivinen verotus. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän jaat hyvää tyhmille ja laiskoille.
Pidetään peukkuja pystyssä, että jaksat painaa kaikkien meidän muiden lahjattomien hyväksi. Olet hyväsydäminen , kiitos.
Hieno ja asiallinen aloitus,
Palaan asiaan selvistäpäin. Ehkä jo huomenissa. Ei Anan touhuu jaksa jos ei rentoudu näin lördaag - söndaag.
Mieti tarkkaan ketä Vasemmisto ja Vihreet hyysää ennen kun äänestät.