Löytyisiköhän vielä....

Nyt pitäisi saada aivonystyrät hyvään käyntiin! Ei vielä ole kuulutettu kaikkia epäkohtia kotimaassa,
puhumattakaan eri valtioiden ja maanosienkin välillä!
Tsemppiä nyt, ihonvärikin on jäänyt käsittelemättä!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vainko sinua kiinnostavista aiheista saa keskustella? Mitähän ne olisivat ?
Aloita niistä ketju, aihe on kaikille vapaa täällä.
Olisiko tuo itseäsi ilmeisesti kiinnostava ihonväri seuraava ..?

On todella mukavaa, että ihmiset ovat kiinnostuneita kaikenlaisista asioista
ympäri maapalloa.
Tiedätkö, se kertoo ihmisten henkisestä vireydestä !
Kalkkeutuminen ei ole vielä alkanut, kun ihmistä kiinnostaa seurata erilaisia asioita meillä ja muualla ja keskustella siitä !

1Äänestä

Ei maailma voi koskaan tulla valmiiksi, se olisi kaiken loppu.

Maailma on käymistilassa ahaalta yksilötasolta alkaen ihan valtioitten tasolle, ihmiset muokkaavat sitä mieleiseksi vaihtelevalla menestyksellä, näin ollut aatamista ja eevasta asti verranollisesti, tosin maailma on evoluuttinen, vain sopeutuvimmat pärjäävät.

1Äänestä

Niin ja sitä käymistilaa on kunnolla pureksittava, juu'u ja piiiitkään, hih !

Äänestä

Ei maapallolla mitään hätää ole. Rinteen Antti pistää ilmastohuolen pois koko maailmasta. Ja tekee sen vielä niin, että ei maksa meille yhtään mitään - päinvastoin rahaa tulee Suomeen oikein ovista ja ikkunoista.

Äänestä

Mikäs hiivatin tärkeys sillä rahalla nyt meille ois,,,,oravia meill piisaa yllinpyllin, niin voip nuo tärisevät pörssinoteeraukset sanomalehissä mennä jorpakkoon sen siliän tien!
Sillai niist päästään.

mä

2Äänestä

Sauli Niinistö on huolissaan ilmastosta, Antin talouslinjauksista oli Sauli erimieltä, kun Antti sanoi että säästäminen saa riittää niin Sauli sanoi säästäminen tarkoittaa että jää jotain säästöön pahojen päivien varalle.

1Äänestä
  • Niin, globaalissa ja muuttuvassa talousmaailmassa olemme. Eipä siihen valmistautuminen kenenkään osalta auta, opeteltava on selviäminen kunhan palikat asettuvat kohdalleen.

    1Äänestä

Rinteen Antti kyllä onnistuu asiassa kuin asiassa. Johtuneeko siitä, kun on vihreitä naisia jokapuolella?

Äänestä

Ei kilju voi koskaan tulla valmiiksi, se olisi kaiken loppu.

Kilju on käymistilassa ahaalta yksilötasolta alkaen ihan kiljuntasolle, ihmiset muokkaavat sitä mieleiseksi vaihtelevalla menestyksellä, näin ollut aatamista ja eevasta asti verranollisesti, tosin kilju on evoluuttinen, vain sopeutuvimmat pärjäävät kiljunteossa

Äänestä

Kimmo Kiljunen kirjoitti tänään että julkinen talous on ylijäämäinen ei alijäämäinen, kiitos eläkerahastojen.
Kiljusen mukaan tehokkain tapa on hillitä rahastojen kasvua ja kohentaa vanhuuseläkettä eli työeläkettä.
Tuntuu kuin Kiljunen hamuaisi eläkevaroja julkiseen käyttöön.

Työeläkevaroja 192 miljardia.
Taloustieteen professori muistuttaa: Eläkevastuu on 762 miljardia, eläkerahastoissa on alle kolmasosa niiden maksuvastuista, keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.

Onkohan SDP:ä samanlainen ajattelu tapa mitä Kiljusella, kun 10 miljardin kestävyyväje muuttuikin saataviksi.
Se on tiedetty aina että eläkerahasto on liian pieni, mutta taloutemme estää sen näyttämästä pieneltä.

Äänestä
  • Eläkerahastoissa on rahaa yllin kyllin.
    Joka vuosi ne kasvavat kor-koa-kin noin kahdeksan m i l j a r d i a !!!
    Jos siitä nappaisi 1,5 miltsiä edes alimpien eläkkeiden tason korjaamiseen,
    että jokainen eläkeläinen saisi edes 1000 euroa, ei rahastot hupenisi vielä käytännössä mihinkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt pitäisi saada aivonystyrät hyvään käyntiin! Ei vielä ole kuulutettu kaikkia epäkohtia kotimaassa,
puhumattakaan eri valtioiden ja maanosienkin välillä!
Tsemppiä nyt, ihonvärikin on jäänyt käsittelemättä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu