Oon monta vuotta syönyt 2 eri lääkettä ja viime aikoina olen unohtanut ottaa lääkkeitä ja olokin on ollut hyvä.
Mutta nyt pari päivää on ollut ihan outo olo. En nuku paljon, jaksan silti touhuta paljon, shoppailen, haluaisin uuden 1100€ maksavan kännykän, hiusten pidennykset, implantin puuttuvan hampaan tilalle jne. Tilasin jo hiusvitamiineja Stockmannilta 1 purkki oli 37€.
Aamulla ennen 10.00 olin jo menossa kauppaan hakee kukille multaa ja nyt vaihtamassa mullat. Yleensä menee monta vuotta että saan tehtyä Tai mentyä edes kauppaan noin aikaisin.
Selaan koko ajan nettiä mitä voisin ostaa ja nyt olo tuntuu täydelliseltä, energiaa, luotan itseeni, haluan mennä joka paikkaan ja ostella kaikkea. Onko tämä normaalia jos on lopettanut lääkkeen?
Yleensä olen todella harkitseva mitä ostan ja teen, sekä olen hiljaisempi ihmisten kanssa mutta nyt ei.
Resepteissä lukee ” pysyvä lääkehoito”. Pitäiskö syödä lääkettä loppuelämäni vai niin kauan kuin lääkäri määrää. En tiedä uskallanko lääkärille kertoa että lopetin lääkkeet. Olen hoidossa vain terveyskeskussa enää ja omakannan kautta uusin lääkkeet. En käy siis missään puhumassa.
Mutta tämä on outoa että pää ei osaa rauhoittua vaan haluan ostaa kaikki nyt heti.
Mitä teen?
Mulla on epäilty kaksisuuntaista mielialahäiriötä mutta psykiatri sanoi ettei diagnoosia voi asettaa. Mulla on sitten todettu pitkäaikainen masennus ja epävakaa persoonallisuus.
Mietin myös Oisko mulla sittenkin kaksisuuntainen? Tästä on jo 3 v kun tutkittu.
Unohtuneet lääkkeet
9
175
Vastaukset
- Anonyymi
Maniavaihe menossa, kohta se vaihtuu masennukseksi. Älä nyt vaan tee suuria velkoja innostuksessasi.
- Anonyymi
Lääkärit näkevät koneelta onko lääkkeet haettu.Lue alla oleva linkki ja tee omat johtopäätökset diagnooseista.
https://www.tuimakka.fi/psykiatria-hajalla- Anonyymi
Eihän aloittaja kertonut minkä diagnoosin on saanut. Hän vaan on jättänyt lääkkeen ottamatta ja huomannut käytöksensä muuttuneen ja ihmettelee sitä. Tietää kyllä mihin vaivaan on lääkkeensä määrätty. Tulis nyt sitten kertomaan, mikä on lopputulema tässä lääkkeen lopetuksessaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän aloittaja kertonut minkä diagnoosin on saanut. Hän vaan on jättänyt lääkkeen ottamatta ja huomannut käytöksensä muuttuneen ja ihmettelee sitä. Tietää kyllä mihin vaivaan on lääkkeensä määrätty. Tulis nyt sitten kertomaan, mikä on lopputulema tässä lääkkeen lopetuksessaan.
Huomasitko tuon kohdan aloittajan viestissä?
"Mulla on epäilty kaksisuuntaista mielialahäiriötä mutta psykiatri sanoi ettei diagnoosia voi asettaa. Mulla on sitten todettu pitkäaikainen masennus ja epävakaa persoonallisuus.
Mietin myös Oisko mulla sittenkin kaksisuuntainen? Tästä on jo 3 v kun tutkittu." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomasitko tuon kohdan aloittajan viestissä?
"Mulla on epäilty kaksisuuntaista mielialahäiriötä mutta psykiatri sanoi ettei diagnoosia voi asettaa. Mulla on sitten todettu pitkäaikainen masennus ja epävakaa persoonallisuus.
Mietin myös Oisko mulla sittenkin kaksisuuntainen? Tästä on jo 3 v kun tutkittu."Siis on epäilty, mutta ei annettu mitään varmaa diagnoosia. Kun lääke on määrätty pysyvään käyttöön, niin ei sitä pitäisi lopettaa kuin lääkärin valvonnassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis on epäilty, mutta ei annettu mitään varmaa diagnoosia. Kun lääke on määrätty pysyvään käyttöön, niin ei sitä pitäisi lopettaa kuin lääkärin valvonnassa.
Eiköhän hänellä ole nuo diagnoosit ainakin
"Mulla on sitten todettu pitkäaikainen masennus ja epävakaa persoonallisuus"
- Anonyymi
Pitäiskö nyt sitten vain jatkaa lääkkeiden ottoa, meneekö tää olo ohi sitten sillä? Vai pitäiskö kysyä lääkäriltä asiasta.
Lääkäri kyllä sanoi joskus että voi olla kaksisuuntainen jos oireet pahenee ja pitäisi tutkia uudestaan.
T. Aloittaja- Anonyymi
Mielestäni sinun pitäisi jatkaa lääkitystä ja kysy seuraavalla kerralla hoitavalta henkilöltä lääkkeen käytön jatkosta. Lääkehän on tasoittanut niitä tuntemuksiasi, eikä tuollaista ylivilkasta käytöstä ole ollut lääkkeen oton aikana, joka viittaa juurikin kaksisuuntaiseen.
- Anonyymi
Minulla kävi niin, että masennuksen väistyessä tilalle tuli euforinen olo. Minulle tuli kova halu palata töihin. Koska se oli työhönpaluun kannalta muutenkin otollinen ajankohta ja koska pomoni ja työkaverini odottivat paluutani, lääkärit suostuivat siihen, vaikkakin olivat hiukan epäileväisiä. Se oli mahtavaa, aluksi, mutta ennen kuin vuosi oli kulunut, olin huomaamattani pahasti uupunut ja lopulta jouduin antamaan periksi ja jäämään työkyvyttömyyseläkkeelle. Kaikki ei ollut ennallaaan. Jokin kognitiossani ja jaksamisessani odotti vielä palaamistaan ja siihen meni vuosia. Lopullinen toipuminen on joskus tuskastuttavan hidas prosessi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905469Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.553637Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611976Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961856- 471616
- 961501
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441397Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91353