Alkoholin osto rajoitus kohtu käyttö.

Anonyymi

Eikö ne vois luoda sähköinen tietokanta mihin oli litetty kaikki paikat missä myydän alkoholia ja jos hekilön vikko kulutus ylittä tiettyn rajan eli järjestelmä laske henkilön kokonais kuulutus eil henkilön alkoholi kuulutus järjestelmä laske yhten kun hän näyttä hekilölisyys todistus kun hän osta alkoholia niin se kuulutettu märä taltiotu henkilön tietohin ja jos henkilö kuulutta vikossa yli tiettyn raja niin hänellä tule elin ikäinen myynti kielto näin ollen sada alkoholin kuulutu pysymän kohtulisena ja sellaiset henkilö mitä kulutavat paljon alkoholi eli ovat alkoholisteja savat elin ikäisen myynti kiellon.:)

9

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaiset eivät suostu enää viinakorttiaikaan. Muutenkin jo tarpeeksi holhotaan.

    • Anonyymi

      Mites toi huumepuoli rajoitettais

      • Anonyymi

        Koventamalla tuomioita. Josko siitä olisi pelotetta käytön aloitusta harkitseville.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koventamalla tuomioita. Josko siitä olisi pelotetta käytön aloitusta harkitseville.

        Niin ja vankilassa istuvia huumeiden käyttäjiä voitaisiin uhata vaikkapa vapauttamisella, niinkö?


    • Anonyymi

      Olla ollut kova kontrolli viinakortti juopuneensako putka vankila potku. Keitto korpiroju teke kilju toi torpeedo varpunen Virolta joi Eau de Cologne liekkiviina kerjäsi pirtu sikalle mitä vaan. Söi hotapulveri.

    • Viinakorttien aikaan puliukot lainasivat raittiiden kavereiden ja vaimojen kortteja ostaakseen yli kiintiön. Pimeitä pulloja ja salakuljetusta oli tuolloinkin. Vihdoin joku hallituksessakin totesi systeemin olevan silkkaa idiotiaa.

    • Anonyymi

      Ja sitten kun jollekin ei myydä, hänelle myydään kaverin saldosta isolla rahalla tai hän alkaa tekemään itse kiljua tai kotiviiniä saadakseen alkoholia, eli ei jatkoon tuo idea.

    • On kokeiltu jo ja kauan. Koska ei ollut tietoverkkoja, sai ostaa vain yhdestä myymälästä ja ostos kirjattiin. Isoihin ostoihin, kuten häätarjoiluun, piti olla poliisin antama kirjallinen lupa.

      Mainio ympäristö salakuljetukselle, salapoltolle, lestinheitolle ja mykkyviinan myynnille. Ymmarrettävistä syistä luovuttiin.

    • Anonyymi

      Tämän viestiketjun aloittaja on ollut itse joko hemmetin kännissä, taikka ulukomualainen, joka ei vielä osaa kirjoittaa tätä kieltä. Toki voi olla myös aivotoiminnallisesti kirjoitushäiriöinen. :D Virolaisuuskin on mahdollista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      138
      4724
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      176
      3876
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3576
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2891
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1826
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      51
      1263
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1251
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1203
    Aihe