Olen harkitsemassa lakon aloittamista mutta pelkona on lihominen. Olen tällä hetkellä ihannepainossa mutta kaveripiirissä on tapauksia,joissa painoa on kertynyt 20 kiloa lisää lopettamisen jälkeen. Itsestäni tuskin
löytyy itsekuria urheilun lisäämiseen ja ruokavaliotakin pitäisi kai sitten muuttaa radikaalisti.
Nimim.Tupakoitsija vai ylipainoinen,kumpi perempi?
löytyy itsekuria urheilun lisäämiseen ja ruokavaliotakin pitäisi kai sitten muuttaa radikaalisti.
Nimim.Tupakoitsija vai ylipainoinen,kumpi perempi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on ihan itsestä kiinni. Ensimmäisellä kerralla kun lopetin, korvasin röökaamisen syömällä. Omasta mielestäni en syönyt, mutta kun karkkia tuli mussutettua pussillinen päivässä, niin näkyyhän se! Ja painoa tuli 10 kg (tosin minulla todettiin myöhemmin elimellinen sairaus, joka oli nostanut painoa myös).
Nyt kun lopetin, söin syömishimoon mandariineja ja purkkaa. Paino nousi 2 kg, joka lähti kuukauden päästä lopettamisesta. Jotta aineenvaihdunta pysyi hyvänä, söin aamulla muutaman lusikallisen kaurapuuroa. Toimii. Senkin kyllä lopetin kuukausi sitten, kun en muistanut :/ vähän huono syömään aamulla.
Pakko ei siis ole lihoa.
eli mä kans pelkäsin lihomista ennenkun lopetin mutta nyt 2kk polttamatta ja paino tippunut 2kg=) näinkin siis voi käydä *hih* suosittelen paljon kuituja, itse syön ruis-kaurapuuroa aamusin vehnäkuitujen kera sekä ulkoilen n.tunnin päivässä. kävely on paljon mukavampaa puhtaammilla keuhkoilla. en lähtis sinuna miettiin kannataako lopettaa painon takia,se on kuitenkin aika pieni murhe jos miettii mitä kaikkee sairauksia tupakoinnista seuraa ennemmin tai myöhemmin. Tsemppiä lopetukseen!!!
Minä lopetin n. vuosi sitten tupakan. Olin niihin aikoihin lihonut normaalipainosta jostain syystä 4 kiloa. Tupakan lopettamisen jälkeen paino nousi vielä 6 kiloa. Osa painonnoususta on lihaksia, koska liikun nyt paljon enemmän kuin tupakoivana. Osa painon noususta johtuu myös iästä (yli 40 v.) eli aineenvaihdunta on hidastunut jo senkin takia. Joten nuorilla ei paino nouse välttämättä niin paljon kun tarkkailee mitä syö. Minä annoin luvan itselleni syödä karkkia lakon alussa että pääsen tupakkahimosta, ja ajattelin laihduttaa myöhemmin. En viitsinyt "kiusata" itseäni useammalla tavalla kerralla. Olin kuitenkin silloin 10 kg sitten alipainoinen joten näytän nyt paremmalta.
ei se tupakka väkisin suuhun tule
lopetin 20 vuottasitten ja ajattelin
"jos ei itsestään tuu suuhun niin en minäkään
auta" Eipä ole tullu.
et sinä liho jos et syö kuin sika.