maanantai itaanne kuuluu? Milläs mietteillä kohti tiistaita?
Mitäpä aurinkoiseen
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kotiuduin kokouksesta, siemailen viiniä ja luen palstaa. Liian energinen olo nukkumaan.
Paska.
Nokialla perus lomailun aloittelua, miettien sitä samaa mitä aina loman ensimmäisinä päivinä mietin eli: Mistä tätä unta oikein riittää? Jumakauta kun 8-9 tuntia yöunta. 2 tuntia päiväunia. ja sen jälkeenkin alkaa vielä jo tähän aikaan taas unettaan! Mitä mun kropassa tapahtuu?
Ei vaan.. kyllä mä tiedän että työvuoteni aikana tuli vedeltyä liian vähillä unilla. 4-6 tuntia yöunta keskiarvoisesti eikä päiväunia ollenkaan ja sillä ei oikeesti jaksa. se ei vaan riitä mitenkään.
Nyt kun ressit poistunut ja saa luvan nukkua ja latailla akkuja niin nyt sitä kroppa sitten ottaa takaisin kovaa vauhtia.
Hyvä vaan että tää kroppani tietää mitä tarttee ja ottaa sen ja raivaan siihen tilan, mutta tää mun pää on välillä hiukan pihalla siitä miten kovassa unentarpeessa tosiasiassa olen ollut. Ei oo tuntunut niin univajeiselta ja väsyneeltä mikä todellisuus on ollut.
Ihmisen vuorokausirytmistä luin tossa huvikseni omaa järjetöntä unentarpeen määrää ihmetellessäni.. Ihminen on aika upeesti suunniteltu toimimaan yhdessä luonnon kanssa ja luonnon rytmi säätelee aika ihmeellisesti ihmisen kehoa.
unen ja valveen tilat on aivan ihmeellinen rakennelma ja se mikä merkitys jokaisella unen vaiheella on ihmiseen kuulostaa aivan kuin olisimme tietokoneita. Järjellä ja logiikalla suunniteltuja, toiminto toiminnolta toistaan tukevia.
Tässä se mitä luin:
https://www.terveysverkko.fi/tietopankki/terveysliikunta/uni/
on vähän pieni olo
Retrofiiliksissä. :)
https://youtu.be/gigqO3T9jq8
Muistatko kultaseni kun tämän aihio oli hitti?
Ehkä et... :;D
Niin tämäkin oli:) https://www.youtube.com/watch?v=JnNo3D6WHZ4
Nuhasena ja kuumeisena suunnittelen kotona sylinteriä ja siltaa.
Et ka ole pyörällyt sateessa?
Nukkumaan olen jo kohta menossa. Kiva viikko taas edessä. 😊😊