Kaikki työ on arvokasta

Anonyymi

Keskustelemme ystäväni kanssa elämänvaiheistamme. Mitä kaikkea on tullutkaan tehtyä ja millaisia jälkiä tekemiset ovat muodostaneet matkallemme.
Jokaiseen elämänvaiheeseen on sisältynyt työtä ja tehtäviä: opiskelua, koti- ja palkkatyötä, luottamustehtäviä, vapaaehtoistyötä. Olemme saaneet olla monessa mukana. Miten kaikkeen onkin ehtinyt ja jaksanut.

Suviseuroissa tapaan rippikoulukaverini 47 vuoden takaa. Kohtaaminen on lämmin. Kauniit muistot nuoruuden ajoilta heräävät. Yhteisiä kokemuksia on jäänyt lähtemättöminä mieleen. Kertyneet vuodet syventävät muistojen merkitystä.

Leiriviikot silloin nuorina opettivat tunnistamaan erilaisuuden merkitystä ja arvostamaan joukkoon kuulumisen tärkeyttä, kokemusta osallisuudesta. Saimme eväitä aikuisuuteen ja henkilökohtaisen uskon ymmärtämiseen. Saimme rinnallemme saattomiehiä, ystäviä. Harjoittelimme rohkeutta olla itsensä kaltainen. Opimme asioita, joita nykyisin kuvataan työelämän avaintaitoina.

Työn suuri merkitys elämässä

Kohtaan palkkatyössäni aikuisopiskelijoita, jotka pohtivat uravalintaansa. Huomaan heidän joskus kokevan ahdistusta työelämän vaatimusten muuttumisesta, entinen ammatti tai osaaminen ei enää riitä. Täytyy kestää muutoksia ja jaksaa uudistua, oppia alati uutta.

Arvostuksen tunne omaa itseä kohtaan voi horjua ja työn menettämisen pelko vallata ajatukset. Työllä ja mahdollisuudella tehdä työtä on valtavan suuri merkitys elämäämme.
On myönteistä havaita, että vapaaehtoistyön arvostus lisääntyy. Halu auttaa ja mahdollisuus olla mukana yhteisessä tekemisessä tuo sisältöä elämään.

Tässä voi nähdä jotain Taivaan Isän viisauden syvyydestä. Ihminen on luotu toista varten. Elämä saa merkitystä siitä, mitä olemme toisillemme. Mukana oleminen, yhteisen rakentaminen, toisen tukeminen ja auttaminen – niissä kaikissa on mukana antamisen iloa.

Siionin työ sopii esimerkiksi tällaisesta tekemisestä. Keskiössä on rakkaus palvella lähimmäisiä niillä lahjoilla, jotka Jumala on antanut. Vaikka olisi lähtenyt työvuoroon tai tehtävään hitaasti – syitä ja esteitä löytyy helposti – on lopulta kokenut mukana olemisen siunauksen.

Antaminen on muuttunut saamiseksi.

Arvostuksen kokemisen tärkeys

Jokainen lienee joskus pohtinut, onko hänen työllään ja tekemisillään arvoa. Onko joku tehtävä toista arvokkaampi? Arvostuksen tunnetta voi kuvata kakkuna, joka leivotaan erilaisista ainesosista. Puolet syntyy arvostuksen kokemisesta: ihminen tuntee olevansa merkityksellinen ja hänen tekemänsä työ koetaan hyödylliseksi.

Toinen puoli valmistuu sydämellä tekemisestä: uskosta ja luottamuksesta Taivaan Isän antamiin lahjoihin ja kykyihin selvitä työtehtävistä. Näin kakusta paistuu herkullista syötävää, josta eivät palat lopu. Työtä on ilo tehdä arvostavassa ilmapiirissä, jossa on sijaa kutsumustyön kokemiselle.

Sydämestä kumpuava kutsumus

Jeesukselle sekä Martan että Marian työ näkyi arvokkaana kutsumustyönä. Marian kutsumuksena oli Jeesuksen opetuksen kuunteleminen ja Martan kutsumus oli käytännön palvelutyö.

Sisarukset olivat persoonaltaan erilaisia, aivan kuten ihmiset ovat, mutta heitä yhdisti usko ja rakkaus palvella Jeesusta oman osaamisensa kautta. Palvelemisessa konkretisoituivat uskon tuntomerkit rakkaus, kiitollisuus ja uskon kuuliaisuus.

Jeesus muistutti, että vain yksi on lopulta tärkeää: usko. Usko tekee työtä rakkauden kautta. Tämäkin viisas opetus löytyy Raamatusta. (Gal. 5:6.)

Teksti: Marja Koukkari

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Melkomoista löpinää taas, mutta jäi täysin avoimeksi, mitä työ on. Ehkä pelkkä fysiikan alkeisoppikirjojen selitys ei riitä.

      • Anonyymi

        Työ on synnin seurausta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Työ on synnin seurausta.

        Jumala kyllä loi alunperin ihmisen työtä tekemään, viljelemään ja varjelemaan Paratiisia. Kirous alkoi vaikuttaa kaikilla elämänalueilla ja ihmiselämässä täydellisenä turmeluksena syntiinlankeemuksen jälkeen. Kristus sovitti synnit, ja kristityn työn vaivaan on Jumala kätkenyt siunauksensa, kristinoppimme mukaan.


      • Anonyymi

        Olikos se voima * matka?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työ on synnin seurausta.

        Arbeit macht frei


    • Anonyymi

      Synnytystyö on arvokkainta!
      Jos siinä hommassa meneekin äiskän henki, pääsee äiskä marttyyrina Taivaaseen. Ja Jumala antaa leskeksi jääneelle miehelle uuden vaimon.

      • Anonyymi

        Siitostyö on arvokkuusrankingissa heti kannoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitostyö on arvokkuusrankingissa heti kannoilla.

        Kunhan siittää suojaikärajan ylittäviä.


    • Anonyymi

      Entäs Leevin työ? Työstähän se tietenkin huijaaminenkin käy.

      • Anonyymi

        Tarkoitus pyhittää keinot. Kun on tarkoitus rikastua, otan pois mummoilta minun rahat joita he muka omivat itselleen.

        Leevi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitus pyhittää keinot. Kun on tarkoitus rikastua, otan pois mummoilta minun rahat joita he muka omivat itselleen.

        Leevi

        Hedelmäpeleihin laittaisivat rahansa muuten, ruojat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe