Kouvolan Sanomat vaiko Posti pilasi Verlan kauniin miljöön?

Anonyymi

Talven aikana moniin paikkoihin haja-asutusalueiden teiden risteyksiin ilmestyivät oudosti vinksallaan olevat keltaiset ja todella rumat rimajaloilla seisovat lehtilaatikot.
Laatikko rumiluksiin jaetaan viikonlopun sanomalehtiä, eli lähinnä Kouvon Sanomia ja Hesaria.
Myös kauniissa Verlassa, Kantokosken tien risteysalueelle ilmestyi kyseinen maiseman pilaaja joka nyt lumien sulettua seisoo kaiken kukkuraksi vielä osittain ajoradan puolella risteysalueella ja tieliikennelakia uhmaten kaventaa laittomasti risteysaluetta.

Kenen vastuulla ja luvalla tuo keltainen ruma hökötys on sinne keskelle kylän näkyvintä paikkaa laitettu ja mitähän mieltä museonjohtaja Ville Majuri on asiasta?

Verlassa 1940 - 1970 luvuilla asuneena voin kertoa, että laatikkohökötys ei ainakaan millään muotoa liity paikallisen Verlan maailmanperintökohteen historiaan.

Laatikon omistava ja siitä siten vastaavan tahon tulisi nyt ensitilassa siirtää tuo ruma hökötys pois kylän keskeisimmältä ja näkyvältä paikalta.
Oikea paikka sille voisi mielestäni olla vaikkapa siinä laanin entisen hevospuomin kohdilla, eli nykyisen lähtevän postin kirjelaatikon vieressä, tai missä tahansa muualla hiukan syrjemmässä.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eikö joku paikallinen traktorikuski voisi hoidella tuon hökötyksen yön hämärässä?

    • Anonyymi

      Nuo keltaiset rimakinttuiset sanomalehti kotsat on kyllä todella rumia ja tuskinpa on edes kysytty / saatu lupaa tienpitäjältä moisten rimppakinttu rotiskojen sijoitteluun jopa ajoradan puolelle, kuten esim. juuri Verlassa ja muuallakin on käynyt. Melko varmasti tuossa myös samalla tulee rikotuksi tieliikennelakia, sillä eikö tuo uloin tienreuna ole varattu kevyenliikenteen turvalliseen kulkuun, eikä sanomalehtien aamukannon säästötoimille. Lisäksi nuo laatikot on sijoiteltu risteysalueille.
      Nyt Kouvolan Sanomat vahvasti asianosaisena heti maakuntaan tekemään ärhäkkää juttua ja räpsimään kuvia noista keltaisista harakanpesistään.

    • Anonyymi

      Kenen vastuulla ne on?
      Tuskin saisi olla risteysalueella, koska kaventavat ajoväylää. Tuskin on edes lupaa kysytty.

    • Anonyymi

      Laatikoiden väristä voi päätellä omistajan? Tämä firma joka superosaaja monessa asiassa.

    • Anonyymi

      Ehdittiin luulla jo et posti on vihdoin siirtänyt rumiluksensa pois syrjempään, mut ei. Siellähän se rötköttää nyt jalat pystyssä tuulen puuskan, tai jonkun ajoneuvon tönäisemänä risteyksen tiepenkalla nurinniskoin. Tosiaan kenen se on ja millä luvalla pystytetty?Rötiskö ei todellakaan kuulu noin näkyvälle paikalle maailmanperintö kohteeseen kuulumattomana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3874
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2811
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2478
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1829
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      29
      1578
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1248
    Aihe