Talven aikana moniin paikkoihin haja-asutusalueiden teiden risteyksiin ilmestyivät oudosti vinksallaan olevat keltaiset ja todella rumat rimajaloilla seisovat lehtilaatikot.
Laatikko rumiluksiin jaetaan viikonlopun sanomalehtiä, eli lähinnä Kouvon Sanomia ja Hesaria.
Myös kauniissa Verlassa, Kantokosken tien risteysalueelle ilmestyi kyseinen maiseman pilaaja joka nyt lumien sulettua seisoo kaiken kukkuraksi vielä osittain ajoradan puolella risteysalueella ja tieliikennelakia uhmaten kaventaa laittomasti risteysaluetta.
Kenen vastuulla ja luvalla tuo keltainen ruma hökötys on sinne keskelle kylän näkyvintä paikkaa laitettu ja mitähän mieltä museonjohtaja Ville Majuri on asiasta?
Verlassa 1940 - 1970 luvuilla asuneena voin kertoa, että laatikkohökötys ei ainakaan millään muotoa liity paikallisen Verlan maailmanperintökohteen historiaan.
Laatikon omistava ja siitä siten vastaavan tahon tulisi nyt ensitilassa siirtää tuo ruma hökötys pois kylän keskeisimmältä ja näkyvältä paikalta.
Oikea paikka sille voisi mielestäni olla vaikkapa siinä laanin entisen hevospuomin kohdilla, eli nykyisen lähtevän postin kirjelaatikon vieressä, tai missä tahansa muualla hiukan syrjemmässä.
Kouvolan Sanomat vaiko Posti pilasi Verlan kauniin miljöön?
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
No eikö joku paikallinen traktorikuski voisi hoidella tuon hökötyksen yön hämärässä?
- Anonyymi
Nuo keltaiset rimakinttuiset sanomalehti kotsat on kyllä todella rumia ja tuskinpa on edes kysytty / saatu lupaa tienpitäjältä moisten rimppakinttu rotiskojen sijoitteluun jopa ajoradan puolelle, kuten esim. juuri Verlassa ja muuallakin on käynyt. Melko varmasti tuossa myös samalla tulee rikotuksi tieliikennelakia, sillä eikö tuo uloin tienreuna ole varattu kevyenliikenteen turvalliseen kulkuun, eikä sanomalehtien aamukannon säästötoimille. Lisäksi nuo laatikot on sijoiteltu risteysalueille.
Nyt Kouvolan Sanomat vahvasti asianosaisena heti maakuntaan tekemään ärhäkkää juttua ja räpsimään kuvia noista keltaisista harakanpesistään. - Anonyymi
Kenen vastuulla ne on?
Tuskin saisi olla risteysalueella, koska kaventavat ajoväylää. Tuskin on edes lupaa kysytty. - Anonyymi
Laatikoiden väristä voi päätellä omistajan? Tämä firma joka superosaaja monessa asiassa.
- Anonyymi
Ehdittiin luulla jo et posti on vihdoin siirtänyt rumiluksensa pois syrjempään, mut ei. Siellähän se rötköttää nyt jalat pystyssä tuulen puuskan, tai jonkun ajoneuvon tönäisemänä risteyksen tiepenkalla nurinniskoin. Tosiaan kenen se on ja millä luvalla pystytetty?Rötiskö ei todellakaan kuulu noin näkyvälle paikalle maailmanperintö kohteeseen kuulumattomana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422432Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423011994- 221806
- 241585
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231434- 1001329
- 431328
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391275Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371161- 361036