Persoonan muutos avoimesta sulkeutuneeseen

Anonyymi

Hei,

Onko mahdollista että persoona muttuu jostain syystä ns. ekstrovertista enemmän sulkeutuneeksi? Alakoulussa olin luokkani suosituin oppilas ja
kaikkien kaveri, kaikki pitivät mukavana jne. Yhtäkkiä yläkouluun mennessä muutuin enemmän sulkeutuneeksi ja ujommaksi uusille kaverisuhteille ns. introvertiksi. Kaverisuhteet tyttökavereihin katosivat vaikka kaikki kävivät samaa koulua. En siis kokenut mitään sen suurempia tragedioita(läheisen kuoleminen, kiusaaminen jne). Yläkoulu sitten meni ilman tyttöjä vaikka olin tunnettu tyttömagneetti ennen. Miten tämmöinen muutos on mahdollista? Tuli mieleen vuosien jälkeen
tämä juttu kun alkoi kaduttamaan oma käytös jolle ei ole mitään syytä!? Nykyään siis lukiossa jossa suurinpirtein samat ihmiset jotka olivat ala-asteella. Olisi kiva olla silti heidän kaveri mutta joku käsittämätön persoonan muutos tapahtui minussa.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on iltalehti ja sinä iltatähti.
      Jaksamista jaksuhaleineen ei työssä muuta⁸

    • Anonyymi

      Jos olet ennen ollut tyttöjen kaveri, niin toki murrosiässä voi tulla hämmennystä, että miten tyttöihin pitäisi suhtautua, kun omat hormonit jyllää.

    • Anonyymi

      https://www.studio55.fi/hyvinvointi/article/olet-taysin-eri-ihminen-14-ja-77-vuotiaana-tiettavasti-pisin-persoonallisuustutkimus-koskaan-julki/6323516

      Tieteellisessä Psychology and Aging -julkaisussa ilmestyi hiljattain British Psychological Societyn noteeraama, tiettävästi kaikkien aikojen pitkäkestoisin persoonallisuustutkimus. Siinä tehtyjen havaintojen perusteella näyttää siltä, että aivan kuten ihmisen fyysinen ulkomuoto muuttuu ja solut uusiutuvat, niin myös ihmisen persoonallisuus muuttuu elinkaaren aikana – lähes tunnistamattomaksi.

    • Anonyymi

      Aloittajalle: Tuollainen muutos on tavallista. Muistan kun itse mietiskelin samaa asiaa joskus, ja jossain sanottiin että se on aika yleistä että nii se monilla menee. Ei silti kannata ajatella että sinulle olisi "käynyt" jotenkin, vaan ajatella tästä eteenpäin. Alle 20v:nä tapahtuu monia mullistuksia mielessä ja maailman näkemyksissä. Jos joku jää yksin, se ei tarkoita että olisi jotenkin huono ja epäkelpo, vaan muut on yksinkertaisesti kiinnostavampia. Pitää olla itse kaveri muille ja mennä kaveriksi muille, jos haluaa kavereita, koska on aika harvinaista että hyviä kavereita tuppautuu itsekseen kylään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      53
      1211
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1114
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      952
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      723
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe