Puolueella on ollut useasti puolustusministerin salkku, mutta mitään merkittävää yhteistyötä eivät ole Ruotsin kanssa saaneet aikaan. Jussi Niinistö teki sen, mitä ruotsia puhuvat eivät kyenneet aikaansaamaan. Ruotsi on virallisesti luvannut 5600 sotilaan prikaatin avuksi kriisitilanteessa.
RKP on nousemassa hallitukseen, toivottavasti saavat ministerin salkun, missä nukkuminen seisaaltaan ei haittaa. Puolustusministerillä on edessään valtavia haasteita ja siihen tarvitaan kunnon mies. Hävittäjä hankinnat eivät saa mennä pieleen. Emme todellakaan tarvitse ministeriä, jota pidetään hankinnoista ulkopuolella, kuin lintulautaa. Minkä ministeripostin uskaltaisit antaa RKP:lle?
Tosin Li Andersson tai Maria Ohisalo ei myöskään kuulosta hauskalta!
RKP:llä aina surkeat ministerit!
4
50
Vastaukset
RKP:n entiset puolustusministerit ovat liittyneet Munsalan soutajiin.
Carl Haglund ja Stefan Wallin ovat valinneet käpykaartin.
Antti voi rinteen takaa kaivaa rauhantakeen!- Anonyymi
Tiedoksi: Puolustusministerin salkkua pidetään ns. kevyenä salkkuna ja siksi se annetaan usein etuilupuolueellemme.
RKP etuili hallituksissa peräti 36 vuotta putkeen, mikä on varmast kyseenalainen maailmanennätys! Ja kun se kerran joutui oppositioon, niin RKP valjasti bulvaaninsa apupuolueessaan Kokoomuksessa hajottamaan hallitus. Se ei ihan onnistunut, mutta päävastustaja PS-puolue saatiin hajotettua.
ELI on Suomen suuri etu pitää etuilupuolue poissa hallituksista vaikka ikuisesti. Mutta RKP-korruptio estää sen, koska perinteisten puolueiden johdot on lahjottu tai uhkailtu toimimaan ruotsinkielisten eliitin edun ja tahdon mukaan. - Anonyymi
Ikävä kyllä RKP:n vahvuutena on kannatukseen nähden liian monta kansanedustajan paikkaa joka tekee siitä hyvän takiaispuolueen hallitukseen.
Toinen ja vielä merkittävämpi etu on että puolueen ainoa kynnyskysymys on AINA että ruotsinkielen asemaan ei kosketa. Kun tämä luvataan RKP:lle niin se voi tukea yhtä hyvin vasemmisto- kuin oikeistohallitustakin - RKP:stä saadaan aina noin kymmenen varmaa tukijaa hallitukseen! - Anonyymi
En ole äänestänyt RKP:tä muuten kuin Ellu Rehniä aikanaan. Mutta Haglundin Leopard-kauppa juuri ennen K***n miehitystä oli hyvä ostos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873705
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)813300Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683132On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle702760Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli502312- 661869
- 371824
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,271819Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181719- 601688