Moi! Jos olet joskus aikeissa ostaa 4-t perämoottorin ja sinulle tarjotaan 9.9 tai 15 hv OMC:n valmistamaa moottoria vuosimallia 1995-2001, kannattaa ehdottomasti jättää hankkimatta.
OMC teki näihin itse moottorit Amerikassa ja yhtiö meni konkurssiin jolloin Bombardier osti koko toiminnan. Näille koneille loppui varaosien valmistus sen jälkeen. 2002 eteenpäin koneet Suzukin valmistamia ja se on ihan hyvä.
Mikä siis näissä on huonoa? Jos yrittää tehdä moottorille huollon ja aikeissa on vaihtaa nokkahihna (vaihtoväli 4v) ollaan jo enemmän kuin pulassa. Hihna on STD-profiilinen ja 81 hampainen, ei löydy mistään edes suurimmilta maailmalla olevilta hihnatoimittajilta. Varaosina ei ole saanut vuosikausiin ja ebaysta voi hyvällä tuurilla saada käytetyn hihnan jonka ostamisessa ei ole mitään järkeä.
Männät ja muutkin koneen osat yhtälailla saamattomissa ja sama koskee koneen sähköosia.
Tämä tarkoittaa sitä, että nokkahihnan vaihtoon on koneistettava hihnapyörät tai rakennettava kiristin jos osaa. 80 ja 82 hampaisia hihnoja kyllä löytyy..
Ihan vain varoitukseksi kun olin tällaista ajatellut hankkia, mutta onneksi tämän asian tarkistin. Kallista romua.
Johnson/Evinrude 9.9 +15 hv
Anonyymi
2
376
Vastaukset
- Anonyymi
Oot sinä aika köpö, kun et osaa edes hihnan kiristintä tehdä.
- Anonyymi
Vanhemmat Hondan pienet 8-15 ihan sama homma hihnaa ja sähkö osia et löydä varaosina kun kiven alta jos sittenkään. Aivoton trolli voi häipyä hevon vithuun,mitkä ihmeen kiksit mt hööpö saa kun yrittää pilata kaikki järkevät keskustelut. Hanki hoitoa tai oikeat LÄÄKKEET. .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633759Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091393- 941247
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651044Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58847- 38840
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60829- 65821
Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11817