onko lakko hyväksyttävä syy maksujen viivästymiselle

Maaria

eli tässä on lakko uhkaamassa,eli miten on, jos se kestää pitkään, voiko vedota siihen että on lakossa?Lakkoavustusta toki on luvassa mutta ei niillä kyllä mitään Visa-laskua makseta, hyvä jos vuokraan riittää.

7

817

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittää

      :-)

      • Maaria

        mistään laskuista,olen aina maksanut tai yrittänyt ainakin maksaa ihan ajallaan. Mutta jos lakkoavustus on jotain 12-16 eur/päivä, ei sillä kyllä kovin suuria laskuja vuokran lisäksi makseta.Vai onko pakko ottaa jotain "lakkolainaa"?


      • kysy liitostasi
        Maaria kirjoitti:

        mistään laskuista,olen aina maksanut tai yrittänyt ainakin maksaa ihan ajallaan. Mutta jos lakkoavustus on jotain 12-16 eur/päivä, ei sillä kyllä kovin suuria laskuja vuokran lisäksi makseta.Vai onko pakko ottaa jotain "lakkolainaa"?

        Kyllä liitot järjestänevät mahdollisuuden lakkolainaan. Ainakin niin oli vielä 80-luvulla, jolloin itse olin lakossa. Lainaa sai palkkansa verran pankista, jonka kanssa liitto oli asian neuvotellut.
        Ei minusta laskujen maksamattomuutta voi perustella lakolla. Eihän laskuttaja ole lakossa, vaan sinä. Olet sopimuksen tehnyt, eikä siinä varmaankaan ole lakkopykälää.


    • näin,,,,

      Ei lakko ole mikään hyväksyttävä syy olla hoitamatta laskuja eli jos odotat että kaikki tietää ja perintään ei mene, niin olet väärässä.
      Se on kuitenkin sellainen syy, että saat helposti neuvoteltua lisäaikaa maksuillesi. Ota heti ensimmäisenä lakkopäivänä yhteyttä "velkojiisi" ja sovi asiasta.

      • Maaria

        että en varmaan heti saa kaikkia maksettua, vaan tarvitsisin lisäaikaa. Enkä todellakaan sitä että jättäisin ne lakkoon vedoten maksamatta.Ja toivon todellakin että mahdollinen lakko ei kauna kestäisi, ettei tarvitsisi neuvotella maksuajasta ollenkaan.


      • Suosittelija

        Juuri noin kannattaa toimia. Kun velallinen on hyvissä ajoin ja oma-aloitteisesti liikkeellä sopimassa maksujärjestelyistä, on velkojakin useimmiten myötämielinen joustamaan. Mutta jos vain odotat kotona tai joskus viikkoja jälkeen eräpäivän rimpautat, ettet pystykään maksamaan, ei velkoja sinua hyvällä silmällä katso.


    • Soita, nyt hyvä ihminen luottokuntaan ja kysy. Aika hyvin ne tietääkseni joustaa tuollaisissa tilanteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      26
      2714
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      127
      2702
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      204
      1434
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      144
      1406
    5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      310
      1331
    6. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1301
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      53
      1120
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      14
      1074
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1009
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      964
    Aihe