Toivottavasti tätä ei lue kukaan tuttava. Mutta sitten asiaan. Ongelma on tällainen: Olemme joutuneet mieheni kanssa muuttamaan usein erilaisten naapuri- ja muiden häiriköiden takia, jotka ovat tehneet elämästä ahdistavaa ja jopa eristäneet osittain meidät koloomme. Erityisesti on ollut yöllistä unen häirintää mahdollisella elektromagneettisella häirintälaitteella, varmaan monesti kuitenkin sateliitin kautta. Mutta on ollut muunkinlaista häirintää. Yhden yön/aamun aikana pihallamme oli käyty. Oli laitettu kumoon vaalimainosvaneripohjat, sillä tavalla pystyasennosta vaakaan ja sikin sokin. Myös yksi kyltti oli kuljetettu juuri toisen meistä auton tuulilasille. Mistä tiesi viedä muuten oikean auton lasille eikä esim. naapurin autoon? Yhdessä toisessa paikassa asuessamme puolestaan yöaikaan oli tuotu roskapussi takapilalle, ja sillä tavalla vaivaa nähden lumessa uppuroiden.
Mutta sitten se tästä häiriöstä syntyneeseen lisäongelmaan. Mun puoliso ei ole hirveän halukas kuskaamaan enää pesukonetta. Meillä ei ole ollut varmaan vuoteen nyt pesukonetta. Itse kärsin tästä. Toisaalta osin nykyisen asunnosta mahdollisesti piakkoin muuttamisen tähdenkään emme ole sitä ostaneet. Pesen pyykkiä käsin. Puoliso myös omalla tavallaan. Itse olen siinä tehokkaampi ja ahkerampi. Puoliso ei hirveästi välitä, jos haisee, eikä varmasti haista juuri hajujaan. No mun kakan haistaa kyllä vessassa, jos menee mun jäljiltä (enkä ole raapaissut tulitikkua), ja se kyllä pistää häneen vauhtia. Äkkiä löytyy tulitikkua. Itse haistan hänen epäpuhtaudesta johtuvan hajun ja oma pienikin hajuhaitta hävettää itseäni. Tämä eristää. Itse lähtisin vaikka ulkomaille, kunhan saisin puolisoon vauhtia. Nyt tavallaan on tullut uutuutena yksi asia, mikä on herätellyt puolisoani tästä poismuuttoon. Minut laitettiin aktiivimallin puitteissa toimintaan ja puolisoni ei ole hirveän ilahtunut asiasta, kun mun täytyy käyttää hänen autoaan - tai koulukyyti olisi toinen vaihtoehto siellä kulkea, muttei se ilmeisesti kulje kesälomien aikaan. Sitouttivat tavallaan puolisoni auton mun käyttöön, mulla ei siis omaa autoa. En siinä tilanteessa edes hoksannut, ettei tietenkään koulukyyti mene kesällä. Se tuli kyllä ilmi, että mulla ei omaa autoa ole, mutta puolisollani on kyllä... Yritin, että mun täytyisi ensin neuvotella hänen kanssaan. Mutta sopimuksella oli ikään kuin kiire.
Takaisin hygieniaan. Puolisoni on flegmaattinen eikä juuri välitä omista hajuistaan, vaikka pientä vihjettä tulisikin. Olen yrittänyt ymmärryttää häntä asiassa, mutta melkein kuin tyhjää puhuisin. Mitä kannattaa tehdä? Olisiko viisainta muuttaa hetkeksi Suomessa muualle, esim. asuntoon, jossa käytössä pesukone, vai lähtisikö kenties suorilta ulkomaille vainoa pakoon? Ja auttaisiko se?
Vainotun ongelmia
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäpä jos nyt kumminkin hankkisitte ihan ensimmäiseksi sen pesukoneen, millä saisitte vaatteenne puhtaiksi ja huolehtisitte hygieniastanne, etteivät ne vaatteet alkaisi haisemaan. Tuollaiset ongelmat kun ei maasta muuttamalla muuksi muutu. Tuollaiset vaalimainosjututkin saattaa olla penskojen kepposia ja tekeleitä, eikä kaikkea tarvitse niin tosissaan ottaa.
- Anonyymi
jos ulkomaille muuttaa niin pitää vielä opetella ulkomaan kieltä. pysykää suomessa. pesukone hyvä ratkaisu teidän ongelmaa. foliohattu olisi myös hyvä ratkaisu vainoon .
- Anonyymi
Jos ei aktiivimalli kiinnosta, niin paranoijaa on kyllä sen verran, että eläkkeelle varmaan pääsisit(te). Ihan oikeasti, täydellisiä naapureita ei ole. Joudutte pakenemaan ikuisesti, jos etsitte täydellisiä naapureita. Sateliittihäirinnät menevät foliohattutouhujen puolelle, sellaisiin ei kukaan tervepäinen usko.
Normaalissa asumisessa haittaavat äänet ja hajut. Etenkin vanhoihin taloihin ei toimivaa ilmastointia saada. Ajattele asiaa teidän naapureiden kannalta. Suurin osa ei ufojutuista välitä, mutta tekin haisette. Tekin häiritsette naapureitanne. Ette ole normaaleita. Naapurinne saattavat jopa helpottua, kun muutette pois. Ajattelepa sitä! Jos ihan kiusalla jäisitte asumaan nykyiseen paikkaan?
Useimmista taloyhtiöistä löytyy talopesula. Kaupungeissa on myös itsepalvelupesuloita, mutta niiden jatkuva käyttö tulee varmasti kalliiksi. Yksi vaihtoehto voisi olla moderni pulsaattoripesukone. Käsinpesua helpompaa, mutta automaattipesukoneella pesua työläämpää. - Anonyymi
Minä en katselisi yhtä päivää tuollaista ukkoa!
Tee oma johtopäätös mitä mieltä olen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072191
- 1141578
- 531116