Windowsin vakoileva laatikkoleikki kymppi ei näköjään kelpaa vieläkään kaikille, kun MS päätti päivittää windowsin parhaan käyttiksensä eli XP:n, joka pitää edelleen pintansa suosittuna käyttiksenä.
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006107432.html
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006107432.html
Vastaukset 133
Vanhimmat
Voi kamalaa, sammutan koneen kyllä heti ja poistan windowsin.
Ammottava reikä ja kaikki w10 on vaarassa!
Hyytävän kamala haavoittuvuus windowsissa jälleen.
Erinomaisen hieno asia kun palstoille on ilmaantunut asiantuntija, jolla on tieto ja taito hallussaan, ja pystyy ampumaan alas täällä vuosia velloneita valheita. Kenties jonakin päivänä näemme palstoilla jopa ihan asiallista keskustelua.
Tajuton haaavoittus taas windows 10:ssä. mitäs nyt tehdään?
kun se on jatkuva vuoto ja haavoittuvuus,
Vakoilu on paska juttu. eikä ms aio sitä poistaa.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000001916723.html
w10 on ISO SUSI
https://itvision.altervista.org/why-windows-10-sucks.html
Hah hah.. Nyt lentää kaaakkaaa witutinhihhulin anuksesta, Haju huimaa ja kiihotaa trollaan.
Reikä ammollaan kuin winhomon persiis.
Ja ammolla se on windows käyttäjässäkin, jos kauhalla tukittuna.
Taasko vakava uhka! oi kamalaa!
Älkää vaan maksako huijareille!
Jotka gryptaa laatikkoleikin.
JellyJormaa siiten vaan!
on kokoajan..
Microsoft sanoo suoraan: Käyttäjien puheita tallennetaan ja kuunnellaan
Microsoft teki tietosuojalausekkeeseensa muutoksen, mutta ei sanonut keskeyttävänsä käyttäjien kuuntelua.
Yhdysvaltalainen teknologiayhtiö Microsoft on muuttanut tietosuojalausekettaan. Yhtiö kertoi uutistoimisto Reutersille, että syynä on viime viikkoina pintaan noussut eri teknologiayhtiöiden tapa antaa käyttäjiltä tallennettuja ääninäytteitä muiden ihmisten kuunneltaviksi.
Lue lisää: Microsoft tallentaa Skype-puheluita – avustajat voivat kuunnella keskusteluja
Kyse on pienestä osasta äänikomentoja, joita käyttäjät ovat antaneet puhetta tulkitseville digitaalisille avustajille. Microsoftin tapauksessa sen nimi on Cortana, mutta samaa kuuntelua harjoittavat myös ainakin Apple, Google, Amazon ja Facebook. Yhtiöitä on arvosteltu muun muassa siitä, että komentojen päätymisestä vieraiden korviin ei ole kerrottu selvästi käyttäjille.
– Tajusimme viime aikoina esitettyjen kysymysten perusteella, että meidän pitäisi paremmin täsmentää että joskus ihmiset tarkistavat tätä sisältöä, Microsoft totesi Reutersille.
Tietosuojalausekkeen muutokset näkyvät myös sen suomenkielisessä versiossa. Siinä sanotaan nyt, että "käsittelemme henkilökohtaisia tietoja [...] sekä automaattisilla että manuaalisilla (ihmisvoimaan perustuvilla) menetelmillä".
Lisäksi Microsoft sanoo, että "tarkistamme manuaalisesti esimerkiksi lyhyitä ääninäytteitä, joiden alkuperän tunnistettavuuden olemme pyrkineet poistamaan. Niiden avulla parannamme puhepalveluitamme, kuten tunnistusta ja käännöstä".
Microsoft käyttää paitsi Cortanasta, myös Skypestä kerättyjä ääninäytteitä palvelujensa parantamiseen. Näytteitä kuuntelevat ihmiset ovat sekä Microsoftin että ulkopuolisten yritysten palkkalistoilla.
Yhtiö ei kuitenkaan sanonut keskeyttävänsä näytteiden kuuntelua. Näin ovat luvanneet tehdä esimerkiksi Apple ja Google.
W10 ei voi käyttää. W10 hän osoittautui haitakkeeksi joka kuuntelee ja katselee sekä vie kaiken koneestasi!
Digitoday kirjoitaa asiasta!
Hyvästi windows!
Tietoturva varoitukset kuuroille korville!
Ihmiset suhtautuvat todella leväperäisesti tietoturvaansa. Ihan liian helposti he ovat hyväksymässä vakoiluat tietokoneissa ja puhelimissa sekä muissa moibile laitteissa.
W10 hän osoittautui haitakkeeksi joka kuuntelee ja katselee sekä vie kaiken koneestasi!
Digitoday kirjoitaa asiasta!
OLISKO AIKA TOIMIA!
https://privacy.microsoft.com/fi-fi/privacystatemen
On. W10 hän osoittautui haitakkeeksi joka kuuntelee ja katselee sekä vie kaiken koneestasi!
Susi, Paska w10 on ja haitake!
Ei w10 voi käyttää, pitän poistoon nyt sen vakoilemasta!
W10 on täydellinen vakoilu, paha haitake.
WinWajakki pieree
ja teikään?
Kauha ja tuksun kuva nenän eteen ja kauha töihin
hanuri röörikö
Windows 10 on tyytymistä ja luopumista! on oikea tietokoneen täystuho w10 †
Mutta kun tarkastelemme kaikkia noita lukemattomia ongelmia, joita siis esiintyy vain windowsissa, päästään vääjäämättömään lopputulokseen: Kaikilla oli yhteinen nimittäjä:
Windows 10†
En kyllä käyttä MS juttuja mitään!
yök. Mikrosoft haluaa että ostat nopeamman koneen.
joo. win 10 Toimimattomuus on hyvin ärsyttävää, myös vakoilu on ärsyttävä.
Lysol 'tiesi' viruksesta ennen puhkeamisen tapahtumista
Kyllä, Lysol-tuotteilla on etikettejä, jotka sanovat desinfioivan "ihmisen koronavirusta". Mutta nämä merkinnät eivät viittaa etenkään uuteen koronavirukseen.
Leimat viittaavat yleensä koronavirukseen, joka on laajempi virusvirhe. COVID-19-virus on yksi monista kyseisestä perheestä. Yrityksen verkkosivuston mukaan tietyt Lysol-tuotteet ovat osoittaneet tehokkuutta koronaviruksille kovilla, ei-huokoisilla pinnoilla.
Kaamee matolaaktikko, jossa röörit on auki
Mutta Reikä on totta ja reijät!
w10=
1. Javan asennuskin yhtä helvettiä,
2. Hemmetin ruma
3. Huono muokattavuus.
4. Huono ohjelmavalikoima
5. Huono laitteistotuki
6. Mikään ei toimi
7. Täydellinen vakoilu
Vaihdoin Ubuntuun!
K ollilla on tavaraa takemuksessa.
Koka windows kymppi on: Huono laitetuki, ohjelmistojen puute, käyttömukavuus, visuaalinen ilme jne jne
Poistin w10.
W10 on kamala!
Laitoin virratomaksi windowskoneen!
Aukkoja katsellen.
W 10 on surkeuksien surkeus.
jaa saimaalla!
Ussia löytyy jatkuvasti!
Windowsia+ei+uskalla+enää+käyttää
W10+on+tietoturva+katastrofi!+tiedetään+että+windows+verkoita+on+saastunut43%+MS+ja+NSA+vakoilee+W10++++++++++++++++++++++++++++++koneest+ihan+kaiken!
Nyt meni Windowskoneet rikki!
Vakava uefivirus iskee koneelle ja ei auta avstit eikä muut kun pitää uusia koko emolevy
Osuva kuvaus!
Win-suppo ei usko että windows vakoilee ja saastuu.
Kaiki Windows viritelmät on käyttöjärjestelmän irvikuvia.
Win 10 ioin vika on se että se päivittelee ajureita jotka sitten ei toimi.
Ja se täydellinen vakoilua!
Windows on tietoturvakatasrofi!
WINDOWSIN KÄYTTÖ ON VAARALLISTA!
Nykivä video
Miksi kun katson Windowsilla videoo, se nykäsee noin 4 - 5sekunnin välein?
Windowsit on saaastuneita,, ei voi odottaa!
Windows 10 ääni ongelmat
Windows 10 Wlan ongelmat
Windows 10 tulostin ongelmat
Windows 10 näyttöresoluuttio ongelmat
Windows 10 levyasema ongelmat
Windows 10 päivitys ongelmat
Windows 10 vakoiluongelma
Windows 10 TV-mokkulaongemaa
Windows 10 Nettikku ongelmaa
Windows 10 laittaa bioksen päreiksi
Windows 10 Hitsaa prosessorin oikosulkuun
Windows 10 korruptoi kiintolevyt ja muistitikut
Windows 10 hajoittaa polttavat asemat.
Windows 10 saa tulostimet ylikuumiaan
Windows 10 yms ongelmat.....
Ei toimi mikään!
Windows viritelmät on käyttöjärjestelmän irvikuvia. Sellasta tänään!
Windows-käyttäjät raivoissaan – sovelluksia asentuu itsestään ilman lupaa. !!!
Saiman apina https://www.tiktok.com/@aikku81/video/7162394907510951173?is_from_webapp=v1&item_id=7162394907510951173
Saimaan persulla on ongelma!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/789cc397-3ca3-407e-96b9-b0e5fb66e3ad
Ammottava winreikä!
Windowsit on saaastuneita,!!!
Miksi ei Windows
Siihen vaikuttaa mm nää asiat.
- Neljän ytimen ongelma
- Kuvansumennus
- Kaatuilu
- Surkeat äänet
- Käyttöliitymä
W10 on ruma kuin itse perkele!
On se kamalaa vuotamista!
Oijoi! Windows rikkonut 800 miljoonaa konetta
Winkura on kova tuhoon koneita...
W11 Tietokoneelleni tuli BSOD. Nyt pahoitin mieleni!
TOTTA! Windows1O_Reikämiehet!
Zylenskyn valinta Presidentiksi johti täyteen tuhoon!
Se on Avazon natsien kätyri!
Winkussa ammottaa ISO REIKÄ!
Käyttäjäraportit: Mac-kannettavien akut hiipuvat tyhjiin yön aikana – Vika on yhdistetty järjestelmäpäivitykseen ja langattomiin yhteyksiin,,
Ohhohhh nyt winku vuotaa.
Windows -käyttöjärjestelmästä löytyi virhe, jonka avulla on mahdollista tehdä pahaa aavistamattoman käyttäjän kiintolevy käyttökelvottomaksi.
Nyt tarkkana Windowsin kanssa
Ja se haju!
⛔ Microsoft 💩
Öh. ooteko huomanut. Palstalla Kollinaattori nimimerkin omaava on täysin sekaisin!
Paremmin sekopäinen trollinaatori! ihan pihalla!
Ammottava aukko taas windowissa.
Huithapeli avaus. Uutisessa kerrotaan julkaistusta korjauksesta sekä mitä versioita tuo koskee ja mitä versioita se ei koske ollenkaan.
Puhdas trollaus.
sinä valehtelet ja trollaat, avaus on asiaa!
Etkö sinä ymmärrä että ainoastaan Windows-trollit saavat kertoa ikivanhoja juttuja linukseista, mikä se sitten onkaan.
Windosista ei saa kertoa edes muutaman päivän takaisia.
Erinomaisen hieno asia kun palstoille on ilmaantunut asiantuntija, jolla on tieto ja taito hallussaan, ja pystyy ampumaan alas täällä vuosia velloneita valheita. Kenties jonakin päivänä näemme palstoilla jopa ihan asiallista keskustelua.
Nyt on pakko poistaa windows, sehän on pelkää reikää.
Ite oot TRolli
Patajätkä se trolli on ja valehtelija.
Pataatti on winhihhuli ja valehetelija
Pelle Peter taas valheilla vauhdissa!
Patis on se homohäirikkö!
HÖPÖ HÖPÖ, Linkki toimii, LUE SE!
ite oot rolli!
W10 universumin paskin OS, hyi helvetti! Yök.
Taas ko se on pylly ptstyssä?
Ite oot rolli ja valehtelija!
ite oot trolli pata, Kauha ja tuksun kuva nenän eteen ja kauha töihin
Ja uusi pitkälle levinnyt haitake. Haitake varastaa Windows lisensi numeroita ihmisten koneista.
Mitä niillä kukaan tekee?
Mutta jotenkin on niin sydäntä lämmittävää tämän linukshihhulin intohimo ja kiinnostus Windowsia kohtaan - jopa vanhempiin versioihin!
Tarkoittaako kommenttisi sitä, että siellä teidän MS:n Suomen konttorissa on jo hyllystä siivottu jopa NT:n korput?
Anteeksi käyttämäni sinuttelumuoto!
Teitähän on siellä sentään koko konttorillinen Microsoftilta palkkaa nauttivia "herrasmiehiä".
Mutta että sukupuolten tasa-arvo? Onko ameriikkalainen malli se, että naispuolisia kahvinkeittäjiä ei lasketa teillä herrasmiehiin.
Painuppa sinä nyt vittuun valheines ja haukkunes. Miksei sua ole jo bannattu?
Erinomaisen hieno asia kun palstoille on ilmaantunut asiantuntija, jolla on tieto ja taito hallussaan, ja pystyy ampumaan alas täällä vuosia velloneita valheita. Kenties jonakin päivänä näemme palstoilla jopa ihan asiallista keskustelua. Jatka samaan malliin.
Toi on asiaa. miksi tota pellee ei bannata?
Jonkun ajatusmailmaassa on ISOJA REIKIÄ!
Windows on todella surkee ja täydellisesti vakoileva!
Winhihhulit haluu elää valheessa ja kieltää factat.
Vittu on toi on pelle!
W10 universumin paskin OS, hyi helvetti! Yök.
Microsoft 365 Apps -sovelluksia hyödynnetään luonnossa CVSS 9.8 -virheen kautta.
Tästäkin härdellistä saa kiittää ääliöitä, jotka väkisin roikkuvat vielä 17-vuotta vanhassa XP:ssä?
Ajaisivat nyt sellaiset päivitykset, ettei käynnistyisi enää koskaan.
Suurin osa niistä taitaa olla firmoissa ja julkisella puolella.
Xp.tä on monessa pienessä yrityksissä vielä automaatio, kassajärjestelmissä yms.. käyttiksenä. Suurin osa taitaa kuitenkin olla irti verkosta, joten haavoittuvuus ei välttämättä kosketa kaikkia xp:tä.
Windows 10 ei oteta käyttöön, siittä on varoitettu että se vakoilee kaiken ja ei ole tutvallinen eikä edes toimiva.
Windows 10 vuotaa kuin esterin persiis. ei turvaa ei toimivuutta!
Ja kaikki win10 on saatuneita Malwarebytesin mukaan.
Hyvin kiteytetty asia :)
Poista windos vielä kyn voit
Mistä johtuu ettet oppinut koulussa lukemaan ja kirjoittamaan?
Varmaan samsta syytä kun rupesit itsetyydytään anaaliin.
Perusopetuslain mukaan oppilaan tulee osallistua opetukseen, jollei hänelle ole erityisestä syystä tilapäisesti myönnetty vapautusta. Kerroppa kuinka sinä sait sen vapautuksen.
Windows ei ole enään turvallinen
Järjestelmän turvallisuus on sen käyttäjästä kiinni. Vaikka Microsoft kuinka yrittää estää ihmisiä tekemästä tietoturvaa heikentäviä muutoksia järjestelmään, niin aina joku ymmärtämätön löytää tavan tehdä ympäristöstään epävakaan ja haavoittuvuuksille alttiin. Sitten tämä ymmärtämätön Vihtori tulee tänne palstalle kehuskelemaan (Windows ei ole enää turvallinen) aikaansaannoksiaan.
Totuushan on että Windows ei ole enää turvallinen.
Sinä nyt yrität jotenkin valehdella taas että muka olisi. Mutta ei ole!
Aika moni POS (point of sales) pääte toimii xp:llä.
Eli suomeksi winukka kassapääte.
Hardis ei kykene edes pyörittämään win7:aa sujuvasti.
Vaihtoehtona on toki muiden valmistajien omat systemit, ymmärrettävästi m$$ ei halua luopua omastaan. Osakekurssi tykkäisi kyttyrää.
Sikäli mikäli haluat muidenkin ymmärtävän mitä kirjoitit, voisit kokeilla miten onnistuu, kun kirjoitat tarinasi ensin paperille, ja käyt sen paperisi kanssa naapurissa kysymässä onko tämä kirjoitettu oikein.
Gui mont kertta joutusit tuonki uudelleh kirjoittamah?
Thä?
Pelle
Joskus vain ohjattava laite (esim. piirilevyjyrsin) ei jummarra uudempia käyttiksiä.
Eikä vanha ohjaussofta toimi uudemmassa oikein.
Ei w10 voi käyttää missään oikeissa hommissa.
Pojat ovat narranneet sinua, Windowsia käytetään nimenomaan oikeissa hommissa.
Todellakaan ei, koska se happanee, ei toimi ja saastuu ja vakoilee,
Applella+rankasti+suorituskykyä+heikentävä+haavoittuvuus,+kun+winukassa+suoritus+heikentyy+saman+prossuhaavoittuvuuden+vuoksi+3%+niin+applellä+vaatimattomat+40€!
Linkki unohtui: https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/ict/apple-arvioi-suorittimen-tietoturva-aukon-paikkaus-pudottaa-mac-koneiden-suorituskykya-jopa-40-6764698
Intelliä ei koske ilmeisesti tuotevastuu laki?
Jos+minun+pitäisi+valita+tuon+reiän+tukkimisen+ja+40%+tehon+pudotuksen+välillä.+Minä+antaisin+sen+reiän+olla,+ja+ajaisin+järjestelmää+40%+tehokkaampana.+On+se+vähän+liikaa+tehoja+vievä+korjaus.
Niin. w10 vakoilee jo täysillä, niin mitä yks reikä nyt enään.
Ei ne nyt niin pahoja oo windows vistaan verratuna. Siihen tuli sairaasti etäkäytön esto päivityksiä, jonka johdosta netti lopulta pysyi päällä pysyvästi (siis mokkula).
No, ei kai tässä nyt parane muuta kuin muistella vanhaa tunnettua sananlaskua - missä windows, siellä globaali haittaohjelmaepidemia.
Sammutapas kuule se bongipiippusi ensin ja vasta sitten ryhdy muistelemaan noita sananlaskujasi.
Nimittäin tutkimusten mukaan ne suurimmat aukot löytyvät juuri linukshihhulin PÄÄSTÄ.
Windows kymmenen on täydellinen vakoilu, kaikki menee!
Muista!!!
Windows 10 on pahin haittaohjelma mailmassa!
Isoja reikiä, windows järjestelmät vuotaa ja saastuu. Voivat olla kaikki saastuneita!
EB reikä toimii edeleen kympissä.
Reikiä
aivan tajuton hole!
ai kamalaa.
EDESSÄ VAI TAKAA!
ammottava aukko!