Audin Launch Control vitsi

Anonyymi

Audin Launch Controllin voi valmistajan mukaan aktivoida noin 1000 kertaa. Todellisuudessa käyttökerrat huomattavasti vähemmät, noin 100-200 kertaa raportoitiin Saksalaisessa julkaisussa. Esimerkiksi tm raportoi Audi A6 2.0 TDI quattro Avantin testissä, että Launch Controllilla 40/60 voimanjaolla toteutettu A6 mallin jatkuva neliveto saatiin parhaimmillaan seuraava tulos:

Audi A6 2.0 TDI 190hv Avant quattro Launch Control:
0-50 km/h: 2,8s
0-100 km/h: 8,7s

Audi A6 Avant quattro ilman Launch Controllia kiihtyvyysaika oli 0,7 sekuntia huonompi TM:n rarportissa.

Takavetoinen Mercedes E220dA sedan 194hv ilman Launch Controllia:
0-50 km/h: 2,5s
0-100 km/h: 7,5s

21

1730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      audin neliveto järjestelmähän on yleinen vitsi autoilu piireissä, aivan susi jo uutena. subaru valmistaa parhaat nelivedot kuten aina.

      • Anonyymi

        Quatro on aina Quatro maailman paras neliveto, näin on ollut kautta aikojen muut tulee perässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Quatro on aina Quatro maailman paras neliveto, näin on ollut kautta aikojen muut tulee perässä.

        just joo, oot tainnu nähä subarusta unia, ja haaveilla audin öljynkulutuksesta, sitä ominaisuutta ei muuten subaruissa ole.


      • Anonyymi

        Vapaassa maassa voi toistaiseksi kommentoida ite kukin tyylillään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        just joo, oot tainnu nähä subarusta unia, ja haaveilla audin öljynkulutuksesta, sitä ominaisuutta ei muuten subaruissa ole.

        taidat olla sama poika,joka kirjoitteli jokuaika sitten tuolla toisella topicilla...voisitko kertoa mitkä kaikki audit kuluttaa öljyä??jos kerta noin vakavana olet?minun mielestä kaikki autot kuluttaa,eikö?
        audi on kuitenkin miesten auto...ja kyllä sinun täytyy vielä ainakin 10 vuotta kasvaa....


    • Anonyymi

      Kiihtyvyys pitäisi mitata siitä kun jalka siirtyy jarrulta kaasulle.

    • Anonyymi

      Itselläni vuosi sitten ostamassani uudessa BMW:ssä myös kyseinen launch control ja sitä on tullut testattua nolla kertaa. Ihan oikeasti, kuka sitä muualla kuin jossain amishommissa käyttää? Ei ole tapana lähteä liikennevaloista renkaat vinkuen. Esimerkkisi Audissa ihan riittävä kiihtyvyys normaaliin autoiluun.

      Suurin merkitys on ohituskiihtyvyydellä ,moni laittaa arvoa 60-120 km/h väliselle kiihtyvyydelle ja siinä ei launch controlit auta.

      • Anonyymi

        Tuo fiitseri on tarvittu jotta saadaan hinolta näyttävä kiihtyvyysarvo spekseihin.
        Todellisuudessa autot ei kiihdy ilmoitetun mukaisesta.


    • Anonyymi

      Kyllä nyt ollaan jälkeen asian ytimessä ja todella tärkeän asian tiimoilla, onko vielä autoja ilman tuota tärkeintä varustetta???
      Lapset tuulettaa aina.

    • Anonyymi

      Miksi esim. R8 omistajat vaihdattaa Quattroa takavedoksi? Ei varmaan sen vuoksi että auton ajo-ominaisuudet siitä huononisivat!!!!! Quattro on vitsi.

      • Anonyymi

        Njaa, se riippuu missä ajaa. Jos on ratapäivistä kyse ja haluaa nautiskella niin minä ainakin ymmärrän takavetoisen mutta jos on kyse tieliikenteestä ympäri vuoden niin kyllä omassani oleva Torssen pohjainen neliveto on varsin yleispätevä. Siinä on vitsin vähissä kun takavetonen vain jauhaa nastat eirti ikä mitään muuta tapahdu.

        En kyllä ymmärrä miten tuo vajaa/neliveto liittyy aiheeseen mutta kai se liittyy.
        Onkos sinulla R8 mikä on muutettu vajaavetoiseksi. Jos ei ole niin miksi se on tärkeä asia?


      • Anonyymi

        Takavedosta ei muualla hyötyä ole kun rata-ajossa, etuveto parasta antia normaali ajoon ja nelivetoa harvoin etes tarvitsee henkiläautossa, lähinnä maastureitten varustuksia..


    • Anonyymi

      Kivaa maksaa ensin autosta, joka on nelivetoinen, mutta muutetaan sen jälkeen kaksivetoiseksi. Tutkimattomia ovat saksalaisautoilijoiden tiet!
      Mutta rahoittakaa vaan ihan vapaasti saksalaisinsinöörien epäonnistumisia. Ei ole minulta pois.

    • Anonyymi

      Noh tuossa kaikille ihmeteltävää: Mm. Bemarin M4 perheauto on selkeästi nopeampi kuin Audin 2-paikkainen wannabee urheiluauto R8 Quattro-nelivedolla. Missä on Audin prheautot, nuo Quattrot, noh 30-60s Bemrain perässä (RS4/RS5/RS6).

      https://fastestlaps.com/tracks/nordschleife

      Takaveto jyrää. Mersu tekee tuolla myös mitä haluaa, Audi pyörii Mondeo-sarjassa.

      Jos katsotaan Suomen talvea, takaveto lähtee tykisti liikennevaloista verrattuna etuvetoon. xDrive lähtee tykisti verrattuna wannabee-Quattroon. Quattro on oikeasti etuveto:
      https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/audin-uusi-nelivetojarjestelma-uhkana-perinteikkaalle-quattrolle/

      Faktaa pukkaa! Sitä ei voi kiistää! Audi on TAVIS!

      • Anonyymi

        TYLYÄ. Siinä murenee Audin uskottavuus. Audihan on ihan vastaantulija ja todellakin kisaa lähinnä Mondeon tai Kian kanssa.


      • Anonyymi

        Minun edestäni ei viime talvena lähtenyt saksalaisturbo MB ollenkaan riittävän rivakasti valojen vaihduttua vihreäksi, vaan jäi sutimaan siihen estäen muiden autoilijoiden etenemisen rivakasti risteyksestä ennen valojen vaihtumista punaiseksi. Suosittelisinkin tämän kokemuksen perusteella MB autoilijoillekin sitä kuuluisaa MB:n "surkeaa" nelivetoa edes sen verran, että pääsette valoista normalien autoilijoiden tapaan liikkeekelle.

        Ai niin....Piti vielä laittaa, että Deutchland Deutcland Uber allen....


      • Anonyymi

        Tässä yritti viereiseltä kaistalta Audipelle suditella etuvetoisella tuunatulla A4 jonon kärjille. Ei päässyt edes lähellekään, takavetoinen hybridi meni menojaan.

        Hauskaa oli myös se, että E350e jäi noin autonmitan verran toisissa valoissa vierestä lähteneen uuden korimallin Audi A5 2.0 TDI quattrolle, joka yritti sitä "Näyttävää Audilähtöä". Ajoin siis takavetoisella hybridillä tammikuisella kelillä.

        Oletko kuullut muuten ikinä ajettavuuden, käsiteltävyyden ja ohjaustuntuman käsitteestä? Taitaa olla kokemuksen puutteessa sinulle ihan tuntematon kokonaisuus? Nelivetoinen ei pärjää siinä edelleenkään takavetoiselle. SIinäpä sinulle jotain uutta tälle päivälle.

        https://www.youtube.com/watch?v=GnnFHnLiWwQ

        Mercedes E350e takaveto tammikuussa valoista


    • Anonyymi

      Itse olen jo vuodesta 2015 alkaen ajanut Mercedeksen ladattavilla (ensimmäinen Saksassa C350e), toki välissä oli yksi takavetoinen diesel, koska E220d voimanlähde oli markkinoiden paras tullessaan 2016.

      Se mikä Audikuskeja tuntuu kovasti harmittavan on se tosiasia, että takavetoinen E220dA on kuivalla pinnalla suorituskyvyssä tasoissa valolähdössä esim. 2014 Audi A6 3.0 TDI quattron kanssa. Tehoero noin 50hv.

      Märällä pinnalla takavetoisen W213 ajonvakautusjärjestelmä ja elektroninen lukko iskevät renkaille oikealla jakaumalla vääntömomenttia maksimikiihdytyksessä sallien hieman luistoa kriittisissä vaiheissa. Se on ollut yllätys johonkin haldex-paskojen ylivertaisuuteen vannoville, joilla ei ole mitään kokemusta moderneista takavetoisista ja siksi tietämättömiä takavetoisten ajotuntumasta, ketteryydestä ja käsiteltävyydestä. Siinä on sitten joku Audi A3 quattro kuski raivon partaalla, kun E220d A mallikin meni rinnalla märälläkin kelillä, vaikka Audikuski kuinka yritti polkea ohitse.

      https://www.youtube.com/watch?v=NerqXwlv2M8

    • Anonyymi

      Kuka noita Launch Controlleja käyttää kuin sen kerran, ei ainakaan aikuinen mies tai nainen. Joku teini voi tarvita näytön tarpeena urputtaa vanhoja autoja tuolla ja todennäköisesti hajottaa auton, siinä sitä oppirahaa palaa ihan sopivasti.

      • Anonyymi

        Niin, harva osaa edes kytkeä sitä päälle VAG:ssaan. Silloin jäät vielä reilummalla erolla ilman Launch Controllia olevalle takavetoiselle hybridille.


    • Anonyymi

      AIniin, takavetoisessa hybridi E350e on muuten kitkat talvella...

      "Siinä on vitsin vähissä kun takavetonen vain jauhaa nastat eirti ikä mitään muuta tapahdu"

      Kun ei tajua autoista tai ajettavuudesta niin ei tajua...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6922
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3797
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2615
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      286
      2500
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1956
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1820
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      135
      1411
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1336
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1305
    Aihe