Jumalan sana on elävä ja voimallinen

Anonyymi

Kuinka terävä on terävin miekka? Heprealaiskirjeessä Jumalan sanan sanotaan olevan sitä terävämpi (Hepr. 4:12).
Sanat ja kieli sekä lukemisen ja kuulemisen mahdollisuus ovat ihmeellisiä asioita. Jumalan sanan kautta sisimpään ja sydämeen voi syttyä tuli, into. Heprealaiskirjeessä kohdistetaan sanat sinne, missä tuli on sisältä sammunut, into lakannut, matka jäänyt tai jäämässä kesken.

Elämässä hyvät sanat nostavat ja vievät eteenpäin. Näitä hyviä sanoja ei ihmisen puheesta aina löydy, terävyyttä kylläkin. Niin kuultu kuin itsekin lausuttu terävä sana jää mieleen.

Jumalan sanan moniulotteisuus

Heprealaiskirjeessä uskon kilvoitusta eli elämää uskovaisena verrataan erämaassa tapahtuneeseen matkaan kauan sitten. Matkaa tehtiin välillä hankalissa olosuhteissa. Nykyäänkin voidaan puhua elämän helteestä, joka kuivattaa, kovettaa ja katkeroittaa saaden aikaan mielen kapinaa.

Kapinoivalla mielellä ei enää näe edessä olevaa lepoa. Lepo tarkoittaa perillepääsyä Jumalan luokse, taivaan kotiin. Tätä kuvasi erämaavaelluksen aikana edessä oleva luvattu maa.

Jumalan sana on terävä. Se paljastaa kapinoivan ja uskossaan nukahtaneen tai uupuneen ihmisen ajatukset, aikeet ja teot. Sen alla ei voi piiloutua. Sana etsii ihmistä ja erottaa terävyydellään toisistaan ruumiin, sielun ja hengen. Parannus lähtee Jumalasta.

Elämänvoima lähtöisin Kristuksesta

Sana voi tehdä myös kuolleeksi. ”Lain vaikutuksesta minä kuolin”, kirjoittaa Paavali. Jumalan lain tehtävänä on osoittaa epäuskoon joutuneelle ihmiselle, että hän on kadotukseen vievällä tiellä, kuoleman oma. Lain herättämä ihminen ymmärtää olevansa maan tomua, ymmärtää Jumalan kutsuvan häntä juuri ”tänä päivänä”.

Jumalan sana on hengellinen, mutta se koskee koko ihmistä. Se on terävä, mutta se myös parantaa ja pelastaa. Se lähtee Jumalasta; siinä virtaa elämänvoima. Elämänvoiman lähde on Kristus.

Kuulemme omalla kielellämme sanoman Kristuksesta, joka vuodatti sovintoverensä, kärsi ja kuoli kulkien kaikkein pyhimpään, Jumalan luokse, ja on siellä esirukoilijana meidän puolestamme. Pyhä Henki synnyttää evankeliumin sanan kuulemisen kautta uskon. Sanan uskoja saa sydämeensä levon ja rauhan. Hän siirtyy kuolemasta elämään. Pyhä Henki myös liittää Jumalan lapset toisiinsa, Kristuksen ruumiiksi.

Jumalan sanan lempeys ei aja sisimmässään paljaaksi tullutta pois. Seurakunnassa saa rohkeasti käydä armoistuimen eteen, jotta saisi armon silloin, kun sitä tarvitsee. Juuri tänä päivänä.

Sakari Typpö

15

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumalan Sana on Jeesus Kristus, eikä muita ole. Jos antaa jollekin esineelle jumalallisia ominaisuuksia, suoritttaa epäjumalanpalvelusta.
      Paavalin mukaan Jumalalta tullut sanoma täydellisesti julistettuna on tämä: Kristus meissä (oikeastaan meinä, Gal. 2:19-20) on kirkkauden toivo ja me olemme täydelliset Hänessä.
      -GF-

    • Tuota terävyyden käsitettä pitäisi tarkastella syällisemmin. Kaikesta päätellen tässä on kyse huitomiseen eikä niinkään pistelyyn tarkoitetusta miekasta. Tarkastelu voidaan aloittaa hiontaviisteen kulmasta ja päättää leikkaavan reunan paksuuteen. Jälkimmäinen on ainakin hyvin materiaaliriippuva. Jokohan puhujaveljet nykyään laskettelevat metallurgista faktaa asiasta?

    • Anonyymi

      Eläväähän se homekkin on.
      Ja se kuvaa kai raamatun sanomaa ja sen ajankohtaisuutta parhaiten.

      • Anonyymi

        Mikä on homekki? Hämähäkki on tuttu.


    • Ei kannata miekalla käydä järkeä vastaan, eikä puukolla käydä tulitaisteluun.

      Kovin on kristinuskonharhan sanoitus kevyeksi havaittu jo ajat sitten.

    • Musti.Hintikka

      Omituista pitkää löpinää taas Päiwämiehestä kopsattu alotus...

    • Anonyymi

      Jumala on heikon ihmismielen luoma harha, jokainen älykäs ihminen ymmärtää sen ironian jumalan logiikassa.. Jos jumala olisi olemassa ja todellinen tappaisin sen narsistisen psykopaatti sadisti kusipään taivaan porteilla.. Mielummin elän vapaasti elämän ku palvon turhaan tuollaista joukkoharhaa. "Jos jumalaan ei usko joutuu helvettiin" Eikö tuo kuulosta aika vitun sairaalta että pitäis sokeasti palvoa jotain mistä ei oo YHTÄKÄÄN konkreettista todistetta. Jos jumala olisi olemassa perustaisin uskonnon joka vastustaa tuota paskaa.

    • Anonyymi

      Antakaa yksikin pätevä argumentti jumalaan uskomisesta tai sen todellisuudesta? Kukaan ei pysty koska se ei ole totta

      • Anonyymi

        Olemattomuus ei ole koskaan ollut riittävä syy olla uskomatta. Uskoohan miljardi ihmistä hindujen eläinjumaliin.


    • Anonyymi

      Ainoa oikea usko on Rauhanyhdistyksellä muut hengellisyys on saatananpalvontaa. Vain rauhanyhdistys julistaa Jumalan sanaa. Jumalan sana on terävä kuin kaksiteräinen miekka, se on autuudeksi uskoville mutta toisille se on pahennukseksi. Jumala on ankara ja vanhurskas hän vihaa syntisiä, siksi synnit pitää saada anteeksi että pelastuu, ja synnit saa anteeks VAIN rauhanyhdistyksellä ei missään muualla! Kirkossa ei anneta syntejä anteeks jos on väärä henkinen pappi. Monet etsivät opettajia korvasyyhyn mukaan mutta se vie kadotukseen

    • Anonyymi

      Oikeasti Raamatun teksti tutkiskelulla saadaan näyttämään aivan toiselta kuin mitä kirjoitettu on.

      • Anonyymi

        Saatana selittää kaiken päinvastoin kuin Jeesus ei mitä enempi jeesus on toista mieltä eikä anna anteeksi sitä vihasemmiks ne tulee ne haluu pitää synneistään ja saata-nastaan kiinni 😂😂😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saatana selittää kaiken päinvastoin kuin Jeesus ei mitä enempi jeesus on toista mieltä eikä anna anteeksi sitä vihasemmiks ne tulee ne haluu pitää synneistään ja saata-nastaan kiinni 😂😂😂

        Juutalaiset tekee parannuksen vasta polttohautauksessa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juutalaiset tekee parannuksen vasta polttohautauksessa

        On se jännä ku juutalaisille synty muutama Jeesus ja parannuksen teko on niin helevetin vaikeeta oikee perkele kun pitäs nöyrtyy syöpäläisten parannukseen pelkkä Jeesuksen näkeminen saa munat tutisemaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se jännä ku juutalaisille synty muutama Jeesus ja parannuksen teko on niin helevetin vaikeeta oikee perkele kun pitäs nöyrtyy syöpäläisten parannukseen pelkkä Jeesuksen näkeminen saa munat tutisemaan

        Juutalaiset tappoivat Jeesuksen sapattirikkomuksista. Eivät he voi myöntää että Jeesus on Jumalan Poika ja aloitti uuden liiton hengessä. He myöntäisivät oman virheensä sekä sen että ottivat Jeesuksen veren päälleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6962
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3807
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2627
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      287
      2510
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      11
      2017
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1830
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      136
      1430
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1346
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1315
    Aihe