Kulttuurikolumni, kuinka pelastamme ilmaston.

Anonyymi

Kulttuuritoimittaja kertoi tänään käyneensä viikko sitten Helsingin herroilta kysymässä siitä mitä meidän on tehtävä liikenteelle jotta saamme ilmastonmuutoksen pysäytetyksi. Toimittaja ei kerro matkustiko hän itse Helsinkiin kaikkein saastuttavimmalla kulkuvälineellä lentokoneella vai sasteettomimmalla eli junalla. Toimittaja antoi kuitenkin meille oikeuden Käryyttää vahnhoja autojamme vielä 2030 jälkeenkin, lihan syömiselle lupaa ei herunut.
-Olisi toki voinut kysyä kuinka saamme väestöräjähdyksen Afrikassa kuriin. Onko fiksua haalia Pohjoiseen ihmisiä maista jotka ei saa itse syntyvyyttä kuriin. Kuinka paljon Afrikan maiden ihmisten houkuttelu Suomeen todellisuudessa kiihdyttää ilmastonmuutosta. Kuinka saamme myös muut maat talkoisiin mukaan. Kuinka vähennämme lentoliikenteen määrää.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paltamon kotouttajattaret näkyy syövän kuormasta.

    • Anonyymi

      Mikään noista ei ole toimittajan oma ajatus, hän ei anna lupaa autoille yms, sen antaa ihan eri taho. Älä vääristele juttua mokoma provoilija.

    • Anonyymi

      Letoliikenteen siirtäminen raiteille on nopein ja tehokkain keino torjua ilmastonmuutosta. Meillä on jo nyt laadukas raideliikenne . Sähköautoihin panostaminen on hidas keino, koska sähköautojen ja akkujen tuotanto itssessään kiihdyttää ilmastonmuutosta. Sähköautoihin vaihto pitäisi tapahtua luontaisen prosessin kautta, jotta emme joudu romuttamaan ennenaikaisesti ihan käyttökelpoisiakin autoja.

    • Anonyymi

      Ilmastovouhotus jatkuu 10 vuotta ja Suomi ajetaan lamaan. Sitten huomataan, että maailman päästöt on kasvaneet 10%.

    • Anonyymi

      Kehitysapu pitäisi olla sidoksissa maan väkimäärän kehitykseen.

    • Anonyymi

      Avaappa hiukka tuota, mie en älynny. Tarkotakko että jos sikiävät liikaa, vähemmän tulee apua?

      • Anonyymi

        Sinne voi laittaa erään toimittajan valokuvan.
        Silloin miesten halut tyrehtyvät kun he sen kuvan näkevät.
        Näin maapallon väestönkasvu kääntyykin väkimäärän laskuun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe