Suojeluskunnat palaavat?

.
HS: Lainmuutos vie MPK:lta oikeuden sotilaalliseen koulutukseen

~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006109893.html -


Ilkka Luoma 18.5.2019 - 10:03:

Suomalaisia on perinteellisesti yhdistänyt voimakas maanpuolustushalu ja -henki - erityisesti konkreettisen koko kansaa koskevan kriisin sattuessa - kuningastapahtumana Talvisota, jota herkästi muistellaan suomalaisuuden yhdistäjänä. Tänään yhdistävänä voimana on "haukuttu" populismi (ainakin noin 20 prosentin osalta) ja siihen liittyvä vahvan väkevä reviiripuolustus ja kyky tuon evoluution vuosimiljoonaisen ominaisuuden terrierimäinen suojelu.

Aiemmin vauhdikkaalla 1930-luvulla nousivat "valtaan" tai valtatekijöiksi tavallansa Isänmaallinen kansanliike - IKL ja Suojeluskunnat. Varsinkin Suojeluskuntajärjestelmä, ollen ehkä kaukainen esikuva MPK' lle - oli siviilisotilaallinen oma armeijansa, omin johtojärjestelmin. US' ssa on kansalliskaartit - selvinä alueellisina ja maan sisäisinä sotilasjoukkoina sisäisten kriisien varalta. USA' ssa oli vahva kommunismin pelko - esiintyen mccarthyismina. Mikä meillä se voisi olla?

Meillä viholliskandidaatti nähdään aina idästä tulevana, vaikka tuo raja on ollut rauhallinen jo yli 70 vuoden ajan. Silti meilläkin elää tuo "kommunismin pelko", vaikka sitä Venäjällä ei enää ole - ei edes Kiinassa, jossa se on kuitenkin virallinen nimi koko nykyisille yhteiskuntajärjestykselle ja -mallille. Entä nykyaikainen "suojeluskunta" - Suomessa?

Suomalaiset arvostavat ja luottavat ainakin kahteen elementtiin - armeijaan ja poliisiin. Poliisille annettaisiin lisävoimia ja armeija saa tahtomansa - ainoa kysymysmerkki sille, että onko ruotsalaisten Gripen kuitenkin jo liian vanhanaikainen - systeeminä?

Olisiko aika perustaa uudelleen, uudenmuotoinen ja nykyaikainen "suojeluskunta" - voi olla, sillä me olemme idän ja lännen vedenjakajalla ja kansakuntamme on valinnut mielipidetiedusteluiden mukaan natottoman linjan eli sotilaspoliittisen puolueettomuuden. Armeijaa voidaan vahvistaa kodinturvajoukoilla, joille voidaan antaa - ilman sarvia ja hampaita - kunniakas nimi: Suojeluskunta.



4295

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei liikuta eikä etenkään rasita minua kun asun italiassa. Siinähän taistelette rajoista.

    • Anonyymi

      Onneksi nämä Putinin trollit ovat harvinaisen tyhmiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      480
      8507
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5830
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4772
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      69
      4137
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3759
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1231
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      869
    Aihe