Keskisormi-Anssilla taas välähtää

”Miksei Mikkelipuistoon voi hommata raitiovaunua, jos kerran ilmaiseksi saa?

Kenen onnesta se on pois, jos se siellä on?”

Olisiko vaikka mikkeliläisten veronmaksajien, vai kuvitteleeko Mikkelin Mädättäjä, että perustukset kiskominen ja maansiirtotöineen tupsahtavat samalla tavalla kuin sähkö töpselistä, raha taikaseinästä ja ruoka Länkkärin ruokalasta?

Jokaviikkoinen kisa vaan jatkuu ja jatkuu, että milloin valokuva on typerämpi kuin tekstiosuus. Yritys on kyllä hyvä sen foton osalta, mutta valitettavasti aivotoiminta menee aina tässä kisassa rinnanmitalla ohi.

12

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiskominen=kiskoineen

    • Anonyymi

      lainastosta

      " Per settä mä niille näytän. Pelästyvät "

      sannoopi sepeteeus

    • Nonnii, nyt se universumin ainut savolainen ratikka on itkuntihruisin menoin saatu vihittyä ”käyttöön”, eikä virallisen valheen mukaan maksanut kuin 50000€. Huisin huokea, kun tyhmät tamperelaiset maksavat satoja miljoonia melkein vastaavasta.

      Konsepti näyttää olevan aivan loppuun asti viilattu: ”Käy nappaamassa Greeneristä vaikkapa kahvia tai kuohuvaa ja nauti ratikkaterassilla!”. Taitavat hyvin pian ruostua paikalleen.

      • Anonyymi

        Ideahan on mitä loistavin vaan aina joku paskajalkainen savolainen itkee.


    • Anonyymi

      Toriparkkiin pitäisi saada vastaavasti oranssi metrovaunu maanalaiseksi linjastoksi.

    • Anonyymi

      En ymmärrä miten Mehtälän tasoinen "toimittaja" voi olla ylipäätään työllistettynä alalle. Täälläkin on parempia kirjoittajia.

      • Kallis irtisanoa kun on iäisyyden rampannut Länkkärin kahvilassa. Joskus harvoin Länsi-Savossa yllättyy, kun hyvin kirjoitettu teksti ei ollutkaan mainos (tähän keskisormimies ei juurikaan syyllisty).

        Jos Anssin symppauskohteeseen halutaan palata, niin universumin savolaisimman ratikan käyttäjäkunta näyttää olevan vielä harvempaa kuin Mikkelin lentokentällä. Näppärästi näytti olleen ovet sulki tässä päivänä eräänä, eikä tänäänkään ristin sielua siinä neljän maissa.

        Mutta keneltäs tuo 50k€ on pois? Eihän se ole kuin vähän reilu euro per veronmaksaja, ja yhdessä vuodessa kuitattu... eiku. Ei varmasti pois keltään. Nyt äkkiä haalimaan vaikka 70-luvulla Turusta käytöstäpoistetut ratikat tänne. Rahaa tulee!


    • Anonyymi

      Eikö tuolla rautatieaaemalla ole jo yksi vaunu mäekänemässä? Siinäkin ravintola toimintaa on yritetty, mutta v....iks meni sekin.

    • Jokohan Icopalin hemmot on käyneet korjailemassa ”ilmaisen” ratikan katon, vai onko siellä vielä viimeisimmän muodin mukainen kestopeite katon koristeena? Jännä muuten että aikanaan noita pysäköitiin varikkohalleissa kun eivät olleet ajossa - en osaa ymmärtää miksi...

      Ehdotus Satu T:lle; kaupunki voisi MYYDÄ nuo romuläjät vaikkapa Otavan Metallille romuksi. Mielellään myös kiskot samalla, ettei sama virhe toistu hyvin pian koska ”infra oli jo valmiina”.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      66
      4195
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3482
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2893
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2134
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1226
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe