Kaupunginvaltuustomme Suomen ja Sipilän mallin mukainen; eli Pyhäjärvelläkin on toimistusministeriöön verrattava toimitusvaltuusto.
Ei mitään ryhdikkyyttä kohdata ja ottaa kantaa, silkka kokouspalkkion nostamiseksi kokoontuva toimielin
Valtuustokaudesta puolet pissattu ja missattu oleiluun
-työpaikkoihin, elinkeinoelämän edellytysten kehittämiseen
-hallituksen ja virkamiesten esittelyihin, silkkaa hymistelyä, ei arviointeja, ei keskustelua
-nettiyhteyksien sulku sen kun jatkuu, kokoukset pitää saada tulemaan suorina lähetyksinä kansalaisoikeuksien turvaamiseksi
Ei mitään ryhdikkyyttä kohdata ja ottaa kantaa, silkka kokouspalkkion nostamiseksi kokoontuva toimielin
Valtuustokaudesta puolet pissattu ja missattu oleiluun
-työpaikkoihin, elinkeinoelämän edellytysten kehittämiseen
-hallituksen ja virkamiesten esittelyihin, silkkaa hymistelyä, ei arviointeja, ei keskustelua
-nettiyhteyksien sulku sen kun jatkuu, kokoukset pitää saada tulemaan suorina lähetyksinä kansalaisoikeuksien turvaamiseksi
Vastaukset 25
Vanhimmat
Lentopetrolin haju on jäänyt ympäristöön. Pikakiidon merkkejä koko maisema täynnä. Pulunkakka täyttää suurimmat kuopat, mitään muuta ei näkyvissä. Kaivokselle menevä silta, olkoon jatkossa, "huokausten silta."
Järkyttävää, mitä ERPappila saa aikaiseksi hännystellessään tikanmäkeä.
Pappila ja Koski sivukoulujen pahimmat alasajurit ja etenkin heidän suuri intohimonsa:Ruotasen kylä hajottaa <atomeiksi.
Jukka tikanmäki takapiruna. Lieneekö niin, että jotain merkittävämpää ollaan tekemässä ja laitetaan kuntalaiset hämmentämään muutamaa asiaa.
Liekö jo kassakaappisopimuksissa Pyhäjärvi hävitetty Suomen kartalta.
Muistakaa käydä lukemassa myös tämä Seuran artikkeli Juha Sipilän tiestä rikkauksiin:
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/seuran-selvitys-juha-sipilasta-tuli-miljonaari-valtion-tuella-ja-harskeilla-tutunkaupoilla/
semmonen harppuuna.
Jäikö psykopaatilta koulut kesken?
Hammaslääkäriäkö aina tarkoitat kommentoillasi Heikki???
Varoitus Heikille:Älä pidä Jukkista tyhmänä.Jukkis on pelimies.
Aloitus on totta. Onhan nykyisen valtuuston toimimattomuus ns. näpertelyseremoniaa ? Näin kyllä. Valitettavasti se itse allekirjoittaa samaan aikaan kunnan historiaan ennätystä; mitään ei näy, ei kuulu eikä kehity.
Kysymyksessä ei ole pelkästään nettilähetysten mykkyys.
Vallattomuus kylvää karua satoa tulevaisuuteemme.
Valtuusto on siirtänyt täyden toimivallan vastuuttomalle puheenjohtajalleen, kaikessa sen pitää olla mukana muodonvuoksi ja lepsuslapsusrikkeet tulevat yhteisvastuun myötä kaikille kustannettavaksi, ja haloo, se on surullista, koska kokeneen kikkavalikoimaan kuulunee lisäetusiivun siirto omilleen ja tottakai, itselleen hyödyksi.
Pyhäjärven kaupunginvaltuusto on tyhjänpantti, vahvasti näyttöjen perusteella ko. toimielin vastaa vallatonta vaalikautta. Demokratian periaate täyttyy kuntalain mukaan, mutta syvempi merkitys kokouksissa on puuta heinää.
Menneen maailmanmallista, eli kunnanhallitus- ja ennenkaikkea valtuusto ei ole enää tätä päivää. Sieltä lähtee kunnan suuret ongelmat. Päätöksenteon kyvyttömyys, häikäilemätön poliittinen peli, joka näkyy meillä alasajona ja asioiden toimimattomuutena. Kunnan yleiskuvassa, kuten Tk:n toimimattomuus, ei oikeita lääkäreitä, palvelut hävinneet lähes kaikki jne.....
Lisäksi mielenterveyslääkkeeni maksavat maltaita. Psykopaattina ei ole helppo olla ja valittaa.
Mene lääkäriin, jos olet psykopaatti. Ai niin, et kykene siihen. Käytät sanana ilmaisua, psykopaatti. Helpottaako se oloasi? Tuskinpa, onnea kuitenkin matkaasi.
Sinä kirjoittaja klo 8.34. miten peset itsesi noin kepeästi puhtaaksi vaikka psykopaatin oireista? Niitä ovat nimittäin mm. juuri sinun toistuvat hokemiset mielenterveysongelmista ja vahva merkki oman pääkopan kiehumisesta.
Hoitoon on todella tarvetta, ja kulje itse edellä, mutta en ehkä seuraa sinua?
Miksi et ota ketjun keskusteluun asiallista kantaa, vaan koetat oksentaa itsestäsi pois sinua ahdistavan ja uhkaavan "Pyhäjärven pöhlön taudin"? Sinulla on ko.tautiin selvät oireet, huolestuttaako?
Syljet muita pilkaten ja et näe vastuuta edes pienesti heijastuvista seuraamuksista. Tosin seuraamukset kohdentuvat kimmoten sinuun itseesi voimakkaimmin ja aiheuttaa nettiriippuvuutta ja omavaltaista "valvontavastuuta".
Toivottavasti läheisesi ohjaavat sinut pakkohoitoon jos et itse älyä hakea apua.
Taidat olla se valtuustosta tippunut? Se kertoo arvostuksestasi Pyhäjärvellä.
Kokeilkaapa kysellä hoitoon pääsemistä.
Ootpa tyhmä juttuinesi. Meinaatko, ettei kukaan muu kirjoittele tänne, kuin pelkkä valtuuston porukka. Oon jo hiton kaukana sieltä teidän maakunnasta, te vaan jatkatte tuota samaa vanhaa kaunaa. Kepulaiset on semmosii, enkä oo sammoo mieltä kaikista, ei läheskään kaikista asioista.
Höh, kysymyksessä ei ole valtuustosta tippuminen tahi siellä oleminen. Kumpikin on yhtä kaikki aikaan saamatonta...sanoa kritiikkiä tai istua valtuutettuna, kuten tämän kauden mykkäpas***na neljä vuotta.
Valtuusto on tehnyt itse itsestään tarpeettoman.
Jokos näiltä tahallisesti kunnanvaroja tuhonneilta on Pyhäjärvellä vaadittu korvauksiin. Vai onko ne julistettu salaisiin kansioihin. Kittilässä vaaditaan korvauksia.
https://yle.fi/uutiset/3-10792128
Just, näin toimisi rehti kaupunginhallitus, vaan ei täällä. Toisin olisi soinnit ja säevelt mikäli kaupunginhallituksen jäsenissä ei olisi niin montaa kokeneiden "kyykkypaskalla" tyytyväiseksi tulevia k-järjestön ulkoiluttajia.
Korvaussummat olisivat 20 000-80 000per tukiäänen antanutta ja lakineuvonannot päälle.
Totta hitossa adiat on just noin. Oon sammoo mieltä. Eikä tarvii olla mielipuolta.
Lehtiuutinen kirjoittaa, että Kittilän kunta hakee korvauksia.
Miten on Pyhäjärven kaupunki - kaupunginhallitus?
Taidat olla niitä?
Valittaja on!
Keput kiilasivat itsensä hallitusneuvotteluihin, vaikka maakuntahallintonsa kanssa vaaleissa saivat rökäletappion.
Nyt ollaan Sipilää istuttamassa demarien vaalivoiton jälkeen valtiovarainministeriksi.
Kepua pukkaa joka paikkaan.