Tekee pyytämättä...

Anonyymi

Tekeekö narsisti itselleen jostakin jutusta sellaisen että ryhtyy aina tekemään sitä pyytämättä? Ottaa tietyn roolin, jossa toimii toisten suostumusta kyselemättä. Tekeekö hän toiselle ongelman, jota on hoitavinaan, oikesti siis ei tee mitään muuta kuin kailottaa muille siitä toisen oletetusta ongelmasta, jota oikeasti ei edes ole.

Minä jouduin poistamaan elämästäni tälläisen henkilön. Hän tuppaantui väkisin auttamaan vaikkei mitään apua tarvinnut. Jos antoi auttaa niin käänteli kaikki asiat päin peetä ja kuka muu kuin minä sain kantaa sitten vastuun. Hän aina puolustautui että eihän hän tiennyt ettei niin saa tehdä. Mitta täyttyi pikkuhiljaa ja viimein annoin hänelle loparit, yhteisestä elämästä.

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnostava näkökulma ja kysymys. Halu hoitaa toinen ja nimenomaisesti hoitaa ongelmaa, jonka hoitaja ehkä kuvitteellisesti nähnyt hoidokissaan. Voisiko ollakin niin, että tuonkaltainen hoitaja peilaa omat ongelmansa hoidokkiinsa, joissa alkaa mestaroimaan ja siksi tilanne johtaa tuohon, jonka kuvasit.

    • Anonyymi

      Katsoin dokumentin jossa oli mm. äiti joka katkaisi lapsensa käden että pääsi sankarillisesti hoitamaan häntä. Ehkä se oli äärimmäinen sairas ilmiö, mutta eikö tuo juttu voisi olla myös toisessa muodossa. Jos tietty henkilö aiheuttaakin itse sellaisen vahingon toiselle, että pääsee esittämään auttajaa, joka ratkaisee asiat. Hakisiko hän sitten muiden suosiota , arvostusta tai hyväksyntää. Esimerkiksi estämällä toisen omat aikeet, jotka johtaisivat onnistuneeseen lopputulokseen, saadaan aikaan epäonnistuminen, jota sitten ryhdytään hoitamaan. Siten hän tekee toisesta epäonnistujan muiden silmissä ja kaikki hyväksyvät, paitsi ko. henkilö sen hoivaamisen.

      Ehkä vaatimalla, maanittelemalla tai maalailemalla uhkia voi saada jonkun tekemään toisin kuin on itse ajatellut ja se siten johtaa vahinkoon. Sitten narsisti ratsastaakin valkealla ratsulla avuksi sotkemaan asiat mieleisekseen...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2221
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1836
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1354
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      997
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      94
      983
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      980
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      945
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      776
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      729
    Aihe