Tekeekö narsisti itselleen jostakin jutusta sellaisen että ryhtyy aina tekemään sitä pyytämättä? Ottaa tietyn roolin, jossa toimii toisten suostumusta kyselemättä. Tekeekö hän toiselle ongelman, jota on hoitavinaan, oikesti siis ei tee mitään muuta kuin kailottaa muille siitä toisen oletetusta ongelmasta, jota oikeasti ei edes ole.
Minä jouduin poistamaan elämästäni tälläisen henkilön. Hän tuppaantui väkisin auttamaan vaikkei mitään apua tarvinnut. Jos antoi auttaa niin käänteli kaikki asiat päin peetä ja kuka muu kuin minä sain kantaa sitten vastuun. Hän aina puolustautui että eihän hän tiennyt ettei niin saa tehdä. Mitta täyttyi pikkuhiljaa ja viimein annoin hänelle loparit, yhteisestä elämästä.
Tekee pyytämättä...
2
181
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnostava näkökulma ja kysymys. Halu hoitaa toinen ja nimenomaisesti hoitaa ongelmaa, jonka hoitaja ehkä kuvitteellisesti nähnyt hoidokissaan. Voisiko ollakin niin, että tuonkaltainen hoitaja peilaa omat ongelmansa hoidokkiinsa, joissa alkaa mestaroimaan ja siksi tilanne johtaa tuohon, jonka kuvasit.
- Anonyymi
Katsoin dokumentin jossa oli mm. äiti joka katkaisi lapsensa käden että pääsi sankarillisesti hoitamaan häntä. Ehkä se oli äärimmäinen sairas ilmiö, mutta eikö tuo juttu voisi olla myös toisessa muodossa. Jos tietty henkilö aiheuttaakin itse sellaisen vahingon toiselle, että pääsee esittämään auttajaa, joka ratkaisee asiat. Hakisiko hän sitten muiden suosiota , arvostusta tai hyväksyntää. Esimerkiksi estämällä toisen omat aikeet, jotka johtaisivat onnistuneeseen lopputulokseen, saadaan aikaan epäonnistuminen, jota sitten ryhdytään hoitamaan. Siten hän tekee toisesta epäonnistujan muiden silmissä ja kaikki hyväksyvät, paitsi ko. henkilö sen hoivaamisen.
Ehkä vaatimalla, maanittelemalla tai maalailemalla uhkia voi saada jonkun tekemään toisin kuin on itse ajatellut ja se siten johtaa vahinkoon. Sitten narsisti ratsastaakin valkealla ratsulla avuksi sotkemaan asiat mieleisekseen...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94043Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423577Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922233Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321856
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141452- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551206Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155