Onko joku lukijoista asunut mjulaisessa kerros-tai rivitalossa asunnossa, jonka hallintaan hänellä on osa kyseisen yhtiön osakkeita?
Millaisia kokemuksia on tällaisen asunto-osakeyhtiön toiminnasta ja hallinnosta?
asunto-osakeyhtiön hallintaa Mjulla
15
106
Vastaukset
- Anonyymi
Se seikka on tullut näkyviin, että täällä monesti hallituksen jäsenet ja jopa puheenjohtaja, jotka hallitsevat satojentuhansien eurojen omaisuutta, tuntevat varsin hatarasti sitä koskevaa asunto-osakeyhtiölakia. Tekevät sen pohjalta laittomiakin päätöksiä. Esimerkkejä löytyy.
- Anonyymi
Kyllä näin on - kokemusta löytyy - taloyhtiö maksaa - siis osakkaat.
Onkin alettava tutkimaan, milloin hallitus on suhmuroineistaan yms
vahingonkorvausvastuussa
- Anonyymi
Paikkakunnalle muuttajaa voi jo etukäteen varoittaa , jos tämä aikoo hankkia omistusasunnon paikallisesta asunto-osakeyhtiöstä.
Tietämättömyys voi yllättää. - Anonyymi
Isännöitsijöillä on kyllä surkuhupaisia tarinoita kerrottavana siitä, missä määrin osakkaat täällä tietävät eron hallinnassaan olevan omaisuuden (=asunto) ja omistamansa omaisuuden (=asunto-osakeyhtiö) välillä.
- Anonyymi
Riippuu hyvin paljon isännöintitoimistosta , miten asiat hoidetaan ja hallitukset luottavat liikaa isännöitsijää. Hallitus on kuitenkin loppupelissä korvausvastuussa myös isännöitsijän töpeksinnästä.
- Anonyymi
Isännöitsijä voi varoittaa hallitusta lainvastaisista päätöksistä, mutta hän ei voi estää niitä.
Hallituksen tehtävänä on valvoa isännöitsijän toimintaa. Jos isännöisijän tekemät virheet ovat jääneet huomáamatta, hallitus on niistä vastuussa yhtiölle.
- Anonyymi
Juuri siksi ,kieltäydyin puheenj: tehtävästä,hallituksen on oltava taloyhtiön-edunvalvojana.Mutta yksi-ihminen ei pysty hallitsemaan,"valtakunnassa"jossa ei tunneta lakeja,eikä isännöitsiä ymmärrä rakennuksenhoidosta mitään.Suurin vastuu jää pj:lle.
- Anonyymi
Hyvä että kieltäydyit tehtävästä, et osaa edes kirjoittaa niin miten ihmeessä olisit voinut selvitä tehtävästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä että kieltäydyit tehtävästä, et osaa edes kirjoittaa niin miten ihmeessä olisit voinut selvitä tehtävästä.
Naapurilla taitaa olla lukihäiriö ,jos ei ymmärrä selvää suomenkieltä? Mutta kaikissa meissä on vikoja---AATAMI on ahmatti ja..niin e:lleen,,,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naapurilla taitaa olla lukihäiriö ,jos ei ymmärrä selvää suomenkieltä? Mutta kaikissa meissä on vikoja---AATAMI on ahmatti ja..niin e:lleen,,,
Joopa joo. Reilulle 3:lle riville on saatu 12 kirjoitusvirhettä. Ei pystyisi moinen mongertaja hoitamaan kirjoitustaitoa vaativaa työtä. Niin se vain menee.
- Anonyymi
Täällä on totuttu asumaan mökeissä, jotka ovat erillään toisistaan. Jokainen hallitsee omaa mökkiään ja sen ympäristöä mielensä mukaan.
Kun täällä muutetaan asumaan rivitaloon, kuvitellaan, että asutaan edelleen kuin mökissä ja hallitaan sitä ja sen ympäristöä oman mielen mukaan. Ei tiedetä, että on olemassa asunto-osakeyhtiölaki ja yhtiöjärjestys, joiden mukaisesti talon ja kiinteistön asioita on hoidettava. Voi olla niinkin, että näitä talon hoidosta vastuussa olevan hallituksen puheenjohtajakaan ei tiedä kyseisistä asiakirjoista .
Voi pyhä yksinkertaisuus!- Anonyymi
Niinpä juuri,kun asiakirjoja piillotellaan,monen pyynnön jälkeen sain osan .Mutta ,jos ei kymmeniävuosia hallituksessa ollut ,tiedä millainen on issännöitsiäsopimus ?On myöhemmin tulleella ,vaikeuksia pysyä mukana .Kaikkien (hallituksenjäsenten rehellisyys on Aja O Isännöitsiä Ehdottomasti,kuuluu joukkoon) Taloyhtiö on ,Voittoatuottamaton osakeyhtiö,jos joku,liittoutuu Isännöisiänkanssa ja kahmii väärinperustein ,,,Se on toisten osakkaitten siivelläelämistä,jos tällainen tapahtuisi muussa liikeyrityksessä? Sitä sanottaisiin ,kuormastasyömiseksi,jopa kavallukseksi. KOROSTAN REHELLISYYTTÄ !!
- Anonyymi
Omasta kokemuksesta voi meikäläinen sanoa, etteivät kaikki isännöitsijätkään ole suuria laintuntijoita
- Anonyymi
Tärkeintä on,että tuntevat asunto-osakeyhtiölain ja sen alaiset säädökset.
Ne tosin pitäisi hallituksen jäsentenkin tietää. Tietämättömyyteen on varsin turha vedota,kun vastuukysymyksistä tulee kiistaa.
- Anonyymi
Harvassa yhtössä varmaan käytetään väärin yhtiön varoja. Kyllä ne yleensä tarpeeseen menevät.
Isännöitsijöitä ei kannata syyttää, he ovat hallituksen johdettavissa.
Sellaistakin täällä on tavattu, että yhtiön alueelle on tehty omia kiinteitä rakennelmia, lähinnä autokatoksia. Kenen tahansa kyseisen yhtiön osakkaan , myös tällaisen katoksen omistajan vaatimuksesta katokset jouduttaisiin purkamaan.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047