Sivistyksen voittokulku jatkuu

Anonyymi

Yhdysvalloissa aborttioikeutta rajaavien osavaltioiden määrä kasvaa.
Missourin osavaltiossa parlamentin edustajainhuone on hyväksynyt lakiesityksen, joka kieltäisi raskaudenkeskeytyksen heti kun sikiön sydämenlyönnit kuuluvat. Käytännössä abortti olisi kielletty noin kahdeksannesta raskausviikosta eteenpäin.
Yhdysvaltain osavaltioista Georgia, Ohio, Mississippi, Kentucky, Iowa ja Pohjois-Dakota ovat säätäneet lain, joka kieltää abortin sikiön sydämenlyöntien kuuluessa. Florida ja Texas ovat suunnitelleet seuraavansa perässä.
Missourin aborttilaki sallii abortin raiskauksen tai insestin uhrilta vain silloin, jos äidin henki on vaarassa. Toimenpiteen suorittava lääkäri voi saada 5–15 vuoden vankeusrangaistuksen.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006110090.html

Hyvä alku tämäkin, mutta myöhemmin lakia tulisi muuttaa siten, että se pätisi heti raskauden alusta lähtien.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amerikka on kyllä ihmeellinen maanosa. Ekaks Euroopalaiset meni Etälä-Amerikkaan hitusen keskiajan jälkeen, ja aika samalla tasolla siellä lainsäädäntö tuntuu olevat nyt kuin silloinkin.
      Pohjois-Amerikka asutettiin sitten jo ihan sivistysajalla, mutta nepä lähti kehittämään "sivistystä" keskiaikaiseen suuntaan. Taantuvat siis koko ajan.

      No eiköhän siellä avustusjärjestöt auta tarvitsevia saamaan aborttipillereitä. Osa varmasti tulee tekemään abortilla myös bisnestä, USA kun kuitenkin on kyseessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe