Kulttuurirahaston Hämeen maakuntarahastolla. Jäänyt ilmeisesti "levy päälle" ; tukevat samoja henkilöitä vuodesta toiseen. Miten mahtavat ollakin niin erinomaisia, että toistuvasti saavat apurahoja.
Goldstone, Laurinollit, Huotala, Larjo...
Jos ovat niin "erinomaisia", miksi tuetaan jatkuvasti?
Goldstone, Laurinollit, Huotala, Larjo...
Jos ovat niin "erinomaisia", miksi tuetaan jatkuvasti?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ketkä olisivat parempia tukien kohteita?
Moni, moni muu. Aina parempia löytyy kuin ylikoulutetut alisuorittajat.
Kautta aikain Skr on tukenut "uraauurtavia taiteilijoita", ura vaan on ollut apurahojen nostamisessa:).
Omituinen tyyli dissata ihan nimillä tuen saajia mutta kuitenkaan ei ole esittää yhtään vaihtoehtoa tilalle. Sanopa nyt ihan rehdisti kuka pois ja kuka tilalle, ihan nimi nimeen tai vaikene iäksi.
Miksi nämä vuodesta toiseen? Kerro sinä, mikä tekee heistä niin ylivertaisia, että putsaavat pöydän mennen tullen?
Skr:n asiamies sanoi minulle aikanaan, että kun on kerran saanut tukea, jatkossa tulee helpommin. Eli jos ei saa tukea, ei saa sitä jatkossakaan. Joukossa kuvataiteilijoita, jotka elättävät itsensä töillään.
Näitä apurahataiteilijoiden töitä notkuvat eri taidemyymalat, koska jotkut ymmärtävät taiteen päälle, sinne jäävät hyllyille notkumaan.
Huotalan töista osa ok, mutta Laurinollit jne......
On muitakin tekijöitä, jotka ovat osoittaneet osaamistaan. Taiteilijoita, jotka tekevät taidetta, oikeasti.
Ja taiteella on kysyntää, kiitos laatutietoisen asiakkaiden.
Mutta Skr on urautunut, siellä hyvavelijarjestelma rehottaa, rehottanut jo vuosikausia.
Elättää henkilöitä, joiden töitä ei kukaan tervejärkinen kaipaa.
Onhan esim. moni kokeellisen ympäristöperformanssitaiteen esittäjä jäänyt ilman tukia. Sama vaihtoehtoisen installatioprodukioiden suhteen.
Laittakaa nyt edes yksi nimi jonka pitäisi tukea saada ja samoin sitten keneltä tämän yhden saama tuki otettaisiin pois, vähän selkärankaa pusikosta huuteluun.
Tiina Torkkeli. Voisi tehdä hevosenpääpatsaansa uusiksi, jos kerran näytteille asetetaan.
Jussi Gomanin esikouluasteiset toherrykset, Jari Männistön maalatut klapit tai Anssi Taulun epämääräiset tekeleet.
Ai niin, ovatkin nauttineet apurahoista useampia kertoja/"taiteilija".
joo, ja joka vuosi uusi ketju tästä samasta aiheesta.
niin, harmittaako totuus?
Joka vuosi samat apurahansaajat
Niin, luulisi asioiden muuttuvan, kun hoitokunta vaihtuu. Vaan eipä niin ole tapahtunut.
Pieni piiri pyörii hämeessä - tässäkin asiassa.
Itseään kunnioittavat taiteilijat suuntaavat näyttelynsä ja toimintansa muualle ja pysyvät kaukana hämeen taiteilijaseuroista.