Vahingonkorvaus

Anonyymi

Elikkäs, eksäni rikkoi koneeni, ja joudun nyt ostamaan uuden.

Vanha kone maksoi 600 ja oli noin vuoden vanha, ja uusi kone, koska haluan niin samanlaisen koneen kuin mahdollista, tulee maksamaan 900. Koska en löytänyt samanmoista konetta, päätin että aion ostaa tämän hieman uudemman mallin, ja maksaa erotuksen itse.

Kuitenkaan eksä ei suostu maksamaan lähes mitään. Hän sai omasta kotivakutuksestaan noin 300 (itsellä ei sitä ole), josta hän luultavasti käytti itseensä ainakin 70% rahasta. Kerran hän taisi käydä kaupassa meille, ei minulle pelkästään, kyseisillä rahoilla. Se summa minkä lopulta sain häneltä, oli minimaalinen, mutta oltiin silloin vielä yhdessä, niin annoin asian olla. Parisuhteessa on kuitenkin suhteellisen yhteinen lompakko.

Nyt kuitenkin ero tuli, ja koska joudun maksamaan koneen itse, haluan häneltä korvausta koneesta. Hän sanoi maksavansa tietyn summan, mutta lopulta tilille tulikin vain muutama kymppi. Sanoin hänelle, että omatunnon mukaan maksaa sen mitä käytti itseensä. Hän siis näköjään myönsi että käytti rahoja itseensä, mutta vain muutaman kympin verran. Hän myös vetosi siihen, että kone ei ollut enää uuden arvoinen kun se hajosi. Mielestäni taas se, että itse hain uuden koneen, eikä hän, ja että olin varsin tyytyväinen vanhaan koneeseeni, ja jouduin ostamaan uuden hänen takiaan, ei vaikuta siihen minkä arvoinen kone oli. Ja kuten sanoin, koska uusi kone oli parempi kuin vanha, en pyytänyt häneltä uuden koneen hintaa. En vain löytänyt samanlaista konetta tällä vähän vanhemmalla mallilla.

Olen sinänsä valmis jättämään asian sikseen, mutta ottaa hermoon niin paljon koska tämänlaisista syistä erokin tuli. Enkä ole rikkaimmasta päästä, että kykenisin tuosta vaan ostelemaan uusia laitteita jos joku ne rikkoo. Varsinkin jos korvaukset perustuu siihen minkä arvoinen laite on juuri sillä hetkellä. Maksoin siitä koneesta uutena tietyn summan, ja jos korvaukset toimii tällä tavalla, en voi uskoa että ihmiset voivat vain rikkoa toisten tavaroita ja korvata asiat miten sattuu. Joku oikeus täytyy olla. En usko että vuodessa koneen arvo putoaa niin roimasti, ja kuten sanoin, se on minulta pois. Jos rikon toiselta jotain, toivoisin että ainakin itse olisin sellainen ihminen, että yrittäisin korvata asian mahdollisimman hyvin.

Miten tässä pitäisi edetä realistisesti?

7

69

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viisainta on kärsiä vahinko ja unohtaa koko asia.

    • Anonyymi

      Siis tietysti rikotusta omaisuudesta korvataan sen jäljellä olevan arvon mukaisesti. Ei miehesi missään tapauksessa ole sinulle ollut sitä vanhan koneen alkuperäistä ostohintaa velkaa, vaan jäljellä olevan arvon mukaisesti. Näin toimii vakuutusoikeus ja näin toimii vahingonkorvausoikeus. Se, oliko koneen arvo vuodessa pudonnut puoleen, on tietysti keskustelunarvoista, mutta ainakin vakuutusyhtiöillä sopimuksen mukaiset ikävähennykset kyllä ovat aika jyrkkiä. Kenties käräjäoikeus olisi tuominnut vähän suuremman arvon mukaisesti, jos asia sinne olisi päätynyt, mutta miehesi siis ei tietenkään ole ollut missään kohtaa sinulle 600 euroa velkaa, vaan jotain vähemmän.

      Ja kuten totesitkin, se, että sinä teit uuden hankinnan, ja ostit kalliimman mallin tilalle, ei vaikuta tilanteeseen mitenkään.

      Onko miehesi sitten jotain vielä velkaa? No ehkä teoriassa. Jotain hän on jo maksanut, mutta varmaan tuota vakuutusyhtiön miehellesi maksamaa 300 euroa nyt aikakin sitten voidaan pitää korvattavan vahingon vähimmäismääränä, ainakin jos siis missään kohtaa et ole enempää vaatinut. Erotuksen siihen summaan siis periaatteessa voisit vaatia.

      Realistisesti asiassa pitäisi edetä siten, että jos miehesi hyvällä puheella ei maksa, teet haastehakemuksen käräjäoikeudelle, ja sitten tarvittaessa viet asian ulosottoon. Minkälaiset todisteet mistäkin asianhaarasta pystyt esittämään määräisi sitten oikeudenkäynnin kulun, ja sen, saatko yhtään mitään, päädytkö maksamaan ainakin omat oikeudenkäymiskulusi, vai peräti päälle miehesi oikeudenkäymiskulut.

      Kun siis tilanne on noinkin epäselvä (ei selvää käsitystä vahingon arvosta, olet antanut asian olla pitkään, olet saanut useassa erässä jotain maksuja, joista tositteet lienevät mitä ovat), niin aika soppa siitä oikeudessa tulisi. Ei ole tuon kertomuksen valossa ainakaan mitenkään selvää, että voittaisit asiasi niin selvästi, että vastapuolen maksettavaksi laitettaisiin myös sinun oikeudenkäymiskulusi.

      Edellisen anonyymin neuvo lienee siis kaikenkaikkiaan viisain. Jos vain annat asian olla, niin luultavasti päässäsi on niin paljon enemmän alkuperäisen värisiä hiuksia, että se kannattaa käräjöinnin yli, vaikka uuden koneen ostaminen harmittaakin. Ainakin ne rahat ilmeisesti olivat hyvää oppirahaa siitä, minkälaisten ihmisten kanssa kannattaa parisuhdetta ja "yhteistä lompakkoa" rakentaa.

      Niin, ei se muuten mikään itsestäänselvyys ole, että parisuhteessa on yhteinen lompakko. Toki tiettyjä pariskunnan perusasioita, kuten asunto, ruoka, kodinkoneet jne. voidaan maksaa "yhteisestä lompakosta", mutta kyllä muuten on järkevää pitää ne lompakot erillään.

      • Anonyymi

        Entäpä, jos kysyjä ei itse kykene haastehakemusta käräjäoikeudelle tekemään, eikä voita oikeudenkäyntiä. Silloin kulut eivät ole satoja euroja, vaan tuhansia ?


      • Lisäksi aloittajan pitäisi pystyä todistamaan tuottamuksellisuus (= tahallisuus), vahingossa aiheutettu vahinko ei lähtökohtaisesti johda vahingonkorvausvastuuseen.


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Lisäksi aloittajan pitäisi pystyä todistamaan tuottamuksellisuus (= tahallisuus), vahingossa aiheutettu vahinko ei lähtökohtaisesti johda vahingonkorvausvastuuseen.

        Tuottamuksellisuus ei tarkoita tahallisuutta. Tuottamuksellisuus on vahingon ja tahallisen teon välissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuottamuksellisuus ei tarkoita tahallisuutta. Tuottamuksellisuus on vahingon ja tahallisen teon välissä.

        Niinpä, vahingon aiheuttaja on velvollinen korvaamaan aiheuttamansa vahingon vain tahallisena tekona, tai tuottamuksena. Kysyjä kertoi, että hänen eksänsä rikkoi koneen. Entäpä, jos kysyisimme hänen eksältänsä, mikä tilanne oli, miten kone rikkoutui ? Jos tapahtuma oli tahallinen, dolus eventualis-tahallisuuskin riittää, hän on silloin velvollinen korvaamaan aiheuttamansa vahingon.
        Mutta, vahinko tuottamuksena voi olla lähellä tapaturmaa, jolloin hän ei ole velvollinen korvaamaan, ellei vahinko syntynyt huolimattomuudesta, tai varomattomuudesta.


      • Anonyymi

        Hyvä pointti. Tosiaan usein unohdetaan se, että pikemminkin puhtaat tapaturmat, toisin kuin tuottamuksellisuus tai tahallisuus, eivät synnytä juridista korvausvelvollisuutta muuten, kuin joissain ankaran vastuun aihepiireissä. Eikä tämä kuulu niihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1466
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1043
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      685
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      681
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      628
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      585
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      516
    8. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      464
    9. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      449
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      49
      441
    11. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      430
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    13. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      421
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      415
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      412
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      399
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      384
    18. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      380
    19. 19
      374
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      373
    Aihe