Itsellä MTD RS 125/96 B. Vaihdoin uudet terät, otin koko leikkuupöydän irti, että sain putsata ja tsekata kaikki. Vaihtoon meni pari jousta ja hihna, joka pyörittää teriä. Siinäpä sitten se ongelma: kiristinpyörän säätelystä huolimatta hihna ei vain kiristy tarpeeksi. On ostettu ihan alkup. samasta paikasta kuin leikkurikin n. 9 vuotta sitten. Ja valmistenrot (11 kpl) mukana ostaessa. Tuossa ei säätöjä juuri ole.
Onko kellään tietoa tai linkkiä näistä MTD:eistä ? Mitään ongelmia eii ole ollut, ihan perushuollot riittäneet. Ai, akun kyllä uusin nyt myös tehokkaampaan.
Kun leikkurit pistää pyörimään (3. korkeus 1-5:stä), hihna oli käytännössä heti irti
MTD puutarhatraktorin hihnoista ...
3
905
Vastaukset
- Anonyymi
itsellä 125/96 murray joka on ilmeisesti sama tai sukulainen?
kiertääkö pöydän hihna kiristimen rullan oikein? hihna menee sen rattaan ja raudan välistä(raosta) ja joutuu irroittamaan sen että menee sinne.
onko siinä hihnan tukiohjuri rautoja moottorinpään hihnapyörässä sekä leikkuutasossa ja hihna kulkevat niitten sisäkautta?
katso "belt diagram" tuolta netistä niin näkee sen oikein.
itsellä ongelmana on pöydän ala-asennossa lötköttäminen, ennen se meni ylös mutta nyt makaa lähes maassa vaikka vipu on ylhäällä. en ymmärrä. ennen oli korkeammalla yläasennossa. numerolla 3 on jo maassa ja numerolla 7 vain vähän ylhäällä. kuka tietäisi tästä?- Anonyymi
Pöydän etusäätö väärin. Sitten kun jengan säätövara loppuu koukkurauta pitää vääntää uudelleen muotoon. Se on jotain lujaa rautaa aika työläs vääntää. Nuo mtd;n leikkuupöydät on aika halvalla tehtyjä. Ei niitä ihan täysin saa toimimaan vaikka tekisi mitä. En tiedä onko ne kaikiosin toiminut uutenakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658