Uusia talkoolaisia tarvitaan kiireesti.
Ja muistakaa nuoret että lapsia pirtti täyteen. On siinä epäuskoisilla ihmettelemistä taas kertaallensa.
Ja muistakaa nuoret että lapsia pirtti täyteen. On siinä epäuskoisilla ihmettelemistä taas kertaallensa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Lestadiolaisuus ei kuulu mun suosikkeihin uskonnoista. Mutta ehkä joku sitten tykkää. Ei kai sipiläinenkään ole jättänyt uskontoa vaikka ei kai sen mukaisesti niin toimikaan.. että onnea vaan teille jotka olette tuon pölyn tai polun valinneet! Ehkä siitä jotain saatte?
Toiimiipahan, hänelle on kasaantunut runsaasti maallista, ei kun ajallista siunausta.
Tyypillistä vanhoillislestadiolaisuutta: vanhuksille ei puheissa anneta mitään arvoa.
Aloitus olikin sarkasmia jos joku ei sitä huomaa.
Vl-puhuja Kiuru eilen Oulun ry:llä kirkasti nuorillekin esimerkillisesti kuinka hän pyysi kiusauksia anteeksi.
No ei ei ei ne kiusaukset oo Raamatussa syntiä. Jeesus Vapahtajamme oli kovemmin kiusattu kuin kukaan meistä mutta ei langennut syntiin.
SRK-valtakunnassa ne on syntiä. Jeesuskin joutuisi puhujaveljien opastama srk-parannuksen askelille....jos sattuisi ry:lle ilmaantumaan. Mutta kun ei voi kun on jo niin villiintyneet jutut siellä.
Martti Määtän ääntä kaipaisi.
Hänellä on vl-saarnagenereaattori niin hyvin ollut hallussa ja äänen painot joilla mummot saahaan kyynelehtimään ja vilkuttelemaan.
Jeesus on aikoja sitten hoidettu ry,ltä ulos. On aika onkelmallinen tyyppi, mokomakin partaradikaali.
Tunnen puhujan, paraskin.
Ja se kaikenlainen liikkuvan kuvan synti.
Se se netti on itte pedon hommia...Se houkuttelee sioonin lapset viettelysten loputtomillle poluille.
Kerätkää ihan ensi seurojen alussa kaikki nuorten älykännykkäiset poies ja lekalla rikki..tai tervataan se näyttö umpehen.
Ihan mahottomaksi menny tämä nykymeno.
LIIKKUVA KUVA KAIKISSA MUOVOISSANSA ON SAARNATTU SYNNIKSI JA EI OPPI OLE MIHINKÄÄN MUUTTUNU EIKHÄ MAALIMAN MENHOON MUKAUTUNNA.
Kyllä ne saisi kerätä pois ilman mitään veeälsidoksiakin, ei s eole tervettä että joka paikassa joka iiikka tuijottaa sitä postikorttiaan, ihan hullua !
eilen katoin kahta ppoikaa pyörillä olivat liikkeellä istuivat paikallaan ja tuijottivat ruutua ei mitään havannointia ympäristöstä.
jos tällainen kansa joskus johtaa jotain, se ei voi onnistua millään mittarilla.
Eräs oululainen toimittaja kertoi järkyttävän esimerkin kun olimennyt ruokailemaan ja viereiseen pöytään tuli nuorehko pariskunta ja tilasivat ruoan ja koko ajan pläträsivät kännykkäänsä eivätkä puhuneet toistensa kanssa sanaakaan ennenkuin toine kysyi lounaan loputtua..joko lähetään ?
Ei oo enää tervettä.
Eilen kävin liikkumassa pallon kanssa ja isät hakivat lapsiaan ja tuijottelivat kännykkäänsä ja kolmesta vain yksi puheli jotakin lapsensa kanssa.
Paholaisen hommaa tuo some joka estää perinteisen aidon kommunikoinnin toisen kanssa.
Kyllä nyt kävi niin että SRK-valtakunta on ajautunut niin kauas alkuperäisestä kristillisestä LLL:n herätyksestä, että se jätti meidät nuoret kun emme voi mennä noin kauas alkuperäisestä kristillisyydestä menneen porukan mukana ennää.
Joku ehdotti että jos Muhoksen suviseurojen tunnus muutettaisiin :
"Me teemme lapsia kun haluamme taivaaseen"
Olisi siinä epäuskoisille ihmettelemistä.
Vain lapselliset pääsee taivaaseen.
Niin ja lähteneet tulkaa takaisin.
Selvittämättömät ja korjaamatta jätetyt väkivaltaiset hoitamiset tuhoavat yhteisön. Tapahtumillahan ei ollut mitään tekemistä kenenkään uskovaisuuden kanssa. Kateellisten ja riettaiden räyhäämistä koko toiminta. Luottamusta on vaikea saada takaisin - vain rehellisyydellä vuosien saatossa - ehkä.
Jaa vai?
Haluaako tuhoamisleiriltä vapautettu palata vapaaehtoisesti takasin tuhoamisleirille?
No ei varmaan ainakaan juuri kukaan halua palata sinne takasi,Mutta monen ihmisen elämä kerettiin tuhota ennen kuin pääsi tai ymmärsi lähtä pois.
Pirtin täyttöhommelit on mukavaa, mutta talkoot ottaa selänpäälle ja sain siksi 5 vuodeksi vapaata takoo palveluksesta eli armeijan kielelä vtp:tä.
Menkää hyvät nuoret kiireesti MUhokselle talakoisiin.
SRK-valtakunnassa halutaan näyttää epiksille mistä pesee.
No ei ei jätetä.
Me Olavin kanssa ollaan kuin Matti ja Teppo.
Aimo veli.
Rakkaat nuoret:
Jättäkää vain se "Jumalan valtakunta".
Kuten Martti Murtoperä (ja raamattu) on sen todennut, pakanat ja juutalaiset pelastuvat. Vanhoillislestaadiolaisten pelastumisesta raamattu ei mainitse mitään.
No mutta miksi osa VL-saarnaajat opettavat että jumalan halu ja tahto on että kaikki pelastuu?
Mä en ole tämmöstä saarnaa kylläkään allekirjottanut en vuosiin.
Kaikenlainen yhteisöllisyys talkoineen on katoava trendi koko Suomessa.
Ei missään muualla kuin srk-valtakunnassa päästä lasten teoilla taivaaseen.
Siksikin kannattaa ahkeroida ja yötöitökin tehdä että srk-valtakuntaan sikiäisi maksimaalisesti uusia uutteria talkoolaisia.
Ja muistakaa nuoret että lapsia pirtti täyteen.
Naista ei arvosteta, kuin synnytys koneena. Ei ole tervettä synnyttää joka vuosi. Ukot ei ymmärrä, kuin nussimisen päälle. Ei Jeesus tarkoittanut, että Hämäläisiä pitää olla maa täynnä. Sairasta naisten kohdalta ja väsyvät taakan alle. Lapset ovat outoja, kun eivät saa vanhempien syliä ,kun on niin monta lasta. Heistä kasvaa pelokkaita ja syrjäytyneitä. Epäuskon suunta lesteillä on sama kuin Islam.