Teen satunnaisesti mm. esitteitä paikallisille yrityksille. Käytän niiden tekoon Illustratoria CS6. Homma sujuu noin terknisesti aika hyvin. Omatoimisesti olen opiskellut ohjelman käyttöä. Tekstin taittokin sujuu jotenkuten, mutta siihen liittyen pari kysymystä.
Kun sovitan tekstiä kapeahkolle palstalle ja tasaan rivit palstan levyisiksi, joillain riveillä sanojen väli kasvaa kohtuuttoman isoksi. Ohjelma tavuttaa suomalaista tekstiä vähän niin ja näin vaikka tekstin kieleksi valittu suomi. Sitten tavuttelen tekstit manuaalisesti, mutta siitä huolimatta saattaa joillekin riveille jäädä isoja sanojen välejä.
Mikä on oikea tapa asemoida tekstiä/fontteja?
Pääasiassa olen manuaalisesti lisännyt tai kaventanut yksittäisten rivien tai osien merkkiväliä. Sekään ei aina näytä hyvältä. Voinko esim. kaventaa tai leventää fontin leveyttä?
Onko näihin mitään yleisesti käytettyjä "sääntöjä"?
Tekstin taitosta pari kysymystä?
6
870
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko kuullut tavutuksesta?
- Anonyymi
"Ohjelma tavuttaa suomalaista tekstiä vähän niin ja näin vaikka tekstin kieleksi valittu suomi. Sitten tavuttelen tekstit manuaalisesti, mutta siitä huolimatta saattaa joillekin riveille jäädä isoja sanojen välejä."
- Anonyymi
Suosittelen paikallisia yrityksiä hankkimaan esitteentekopalvelunsa aivan muualta, eli sieltä missä osataan edes alkeet.
- Anonyymi
Tai sieltä missä osataan lukea ;)
Ohjelma tekee juuri sen mitä sen on käsketty tekemään. Se että jää tyhjää tilaa sanojen väliin ei riipu kielestä, vaan pakotetusta tasapalstasta!
Etsit sellaisen kuin "Hyphenation settings" ja säädät sieltä mieleiseksi, ( Siellä on mm. kuinka monta riviä voi olla peräkkäin tavuviivalla rivejä ja automaattisen tavutuksen säädöt monenko kirjaimen jälkeen tavutetaan jne...
Pahin virhe on lähteä tavuttamaan manuaalisesti! Koska jos tekstiä paljon ja joudut muokkaamaan myöhemmin, niin kaikki tavuviivat jää keskelle riviäkin eli teksti ei "juoksetu" automaattisesti oikein. Ja aikaahan menee korjailuun.- Anonyymi
Illustrator ei ole taitto-ohjelma. Tee esitteet taitto-ohjelmalla niin helpotat hommaasi kummasti.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan95937Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv675701- 453946
- 203617
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353476Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h463340No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413243- 522929
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni32665- 422655