Debian 9.9 VLC jumittaa koko koneen

Anonyymi

Eilen asensin Debian 9.9 puhtaalta pöydältä. Xfce.

Puhtaan asennuksen jälkeen tuli sellainen ongelma,
että VLC playerillä kun katsoo tv-sarjaa (mpeg2/ac3.mkv) koko kone jumittuu täysin.
Ctrl Alt REISUB ei auta. Koneen virtanappi on ainoa joka toimii.

Tämä toistuu niin monta kertaa päivässä, kun on aikaa kokeilla.
Onko VLC playerissä jokin bugi joka on tiedossa, vai missä voisi olla vika?

13

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt toimii :)
      Netistä löytyi ohje Hardware-accelerated-decoding --> Disable

      Olis pitänyt kokeilla eri hakusanoilla. Nyt tajusin lisätä hakusanoihin Intel sanan.

    • VLC hieman ongelmallinen kun käyttää QT ja paljon muita kirjastoja. Debian himan hankala noissa kodekissa. Lueppa https://wiki.debian.org/HardwareVideoAcceleration

      Näytönohjaimen käyttö videoiden purussa vähentää CPU kuormaa ja mahdollistaa videoiden katselun vattimattomallakin CPU:lla. VAAPI tai VDPAU tuki ei oletuksena kai asennu ja noiden asentaminen vaatii hieman tietoa raudasta ja ajureista. Debian suosii vain vapaita softia joten ei vapaat ajurit vaativat hieman näpräämistä. Intelin vaapi tuki käsittääkseni helppoa asentaa.

    • Anonyymi

      Olisko laitteisto vika koska , en saa moista ongelmaa aikaan.

    • Anonyymi

      VLC ei ole koskaan kaatunut!

      • Anonyymi

        VLC crash.
        Noin 625 000 tulosta (0,38 sekuntia) . Eli kaatuu jatkuvasti. Johtuu ehkä linuxin ruhjomasta biosista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        VLC crash.
        Noin 625 000 tulosta (0,38 sekuntia) . Eli kaatuu jatkuvasti. Johtuu ehkä linuxin ruhjomasta biosista.

        "Noin 221 000 000 tulosta (0,37 sekuntia" Windows crash.
        VLC on käytössä myös lukemattomissa Windowseissa vaikkei tattiaivo sitäkään ymmärrä.


      • Anonyymi

        Ei tuossa mainittu VLC. "Linux crash" Noin 55 700 000 tulosta (0,44 sekuntia) vaikka linuksia ei käytä kuin 1%. Eli linux hajoaa jatkuvasti. Ehkä biosin ruhjominen vaikuttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tuossa mainittu VLC. "Linux crash" Noin 55 700 000 tulosta (0,44 sekuntia) vaikka linuksia ei käytä kuin 1%. Eli linux hajoaa jatkuvasti. Ehkä biosin ruhjominen vaikuttaa.

        VLC on käytössä lukemattomissa Windowseissa.


    • Olin aikeissa kokeilla Debiania läppärillä jota en aio käyttää enää. Latasin Windowsilla ISO-tiedoston, mounttasin sen ja kirjoitin levykuvan tikulle xcopylla. En saa sillä konetta boottaamaan, kokeilin 2:lla. Samalla tavalla tehty Ubuntu-tikku toimii niinkuin pitää.

      No nyt sitten ajattelin tehdä tuon Ubuntulla, latasin ensin Rufuksen tikun tekoa varten mutten saa Rufusta asennettua Ubuntuun. Jostakin luin että Ubuntussa voi yksittäisen ohjelman asentaa kaksoiklikkaamalla .deb-tiedostoa. Ongelmana vain on ettei puretusta paketista löydy sellaista. En tosin kahlannut kaikkia kansioita läpi niitä on useita.

      Seuraavaksi kokeilin sudotusta https://aijaa.com/OnDQDv ei tuottanut sekään tulosta. Siirtelin kansiota eri paikkoihin kokeilin komenossa myös pelkkää "rufus" mutta tulos on tuon kuvan mukainen. Missähän olen nyt mokannut? Tiedän etten ole mikään guru tuon Ubuntun kanssa joten adjektiivit "ääliö" "osaamaton" jne. voi jättää käyttämättä.

      • Anonyymi

        Graafinen pakettien asennusohjelma toimii varmasti. Käytä sitä. Voit myös lukea asennus ohjeet rufuksen virallisilta nettisivuilta. Jos rufus ei toimi etsi vaihtoehto esim nettisivu alternativeto.com Google haku tai duckduckgo haku jos et halua altern..to.com sivun hakukenttää käyttää.

        En saanut selvää onko sinulla 2 tietokonetta? Yhdessä ubuntu tai debian ja toisessa jokin minkä jätit kertomatta.


      • Anonyymi

        parempi on tää
        balena-etcher-electron_1.5.42_amd64.deb
        mutta
        ruby-rufus-scheduler_3.1.10-2_all.deb

        Ja muista asentaa ilman päätettä!

        Win imakeita WoeUSB:llä ja Ubuntun oma on yksi parjaista sen tukemille.


      • Anonyymi

        ei deb paketteja pureta, vaan ne asennetaan tuplalikaamalla!


      • Anonyymi

        "tuplalikaamalla" eli liataan tuplasti vai miten se meni?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe