suihkun kuuma vesi hidas

Anonyymi

Kun avaa suihkun, niin kuumaa vettä pitää odottaa pari minuuttia, muut hanat toimivat hyvin. Mikä voi olla vikana? Onko se meidän asunnossa vai talossa jokin pumppu toimii huonosti?

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina pinta-asennusputket tuottavat kylmälle tuntuvaa vettä eli huoneenlämpöistä (21 asteista), mikä tuntuu iholla kylmältä

      Onneksi noin päin, sillä meillä joutuu taas odottamaan kylmää talousvettä minuutin, koska asentaja ei ollut eristänyt kuumavesi- ja kylmävesituloja toisistaan ja kylmävesitulon putket lämpenevät kuumavesitulon lämmöstä.

      Asian korjaaminen vaatisi aivan liikaa purkutöitä, joten olkoon ominaisuutena. Se, että asentaja ei sitten viitsinyt tehdä asennustaan kuvastaa suomalaisen rakentamisen tasoa yleisemminkin - kaikki piiloutuvat "suunnitelman" taakse vastuuta pakoon ja asenne tekemiseen on vain, että "mä oon vaan duunissa täällä heiii..." ja sama asenne on joka lafkalla työn pohjalta ylimpään johtoon saakka.

      • Anonyymi

        Kiitos!
        Asuntaan tässä asunnossa pari vuotta ja vasta nyt tuollainen ongelma on ilmennyt, talvella oli taas niin että ensin piti odottaa kunnes kuuma vesi poistuu putkesta.
        Tämä on kerrostalo ja rakennettu 10v sitten, niin mietin, että tuottaako tämä meille mitään uusia remontteja.


    • Anonyymi

      Taas kerran valvoja on tyrinyt. Rakentaminvaiheessa (tai saneeraus-) virheelliset asennukset olisi pitänyt teettää kuntoon ennen urakan vastaanottoa.

    • Anonyymi

      Jospa lämpimän veden putkelta on liian pitkä matka lämpimän veden kiertoputkelle.

      • Anonyymi

        Aloittajan tapauksessa väitän, että kiertoputki puuttuu kokonaan tai kiertopumppu ei ole päällä.


    • Anonyymi

      Isommissa rakennuksissa on moinen piirre, koska putkivedot on pitkiä.
      Ja useampi kerroksisissa samoin.

      Siltä ei voi välttyä että kuumaa ja kylmää pitää odotella.
      Rakennusvaiheessa asiaa voi lieventää sijoittamalla pesutilat ja keittiön mahdollisimman lähelle teknistä tilaa.
      Etäisimpiin pisteisiin voi järjestää käyttövesikierron tai pienen virtauslämmittimen/varaajan.

      Meillä on keittiön ja pesuhuoneen vedot noin 5m ja kuumaa/kylmää alkaa tulla 30s jälkeen. Talon toisen päädyn WC:ssä odotteluaika on noin minuutti (odottavan aika on pitkä).

      Nykyisinhän rakennusmääräyksetkin on vesien osalta sellaiset (typerät) ettei niitä voi täyttää.

      -raksaaja(sh)

    • Anonyymi

      Raskaasta vedestä olen kuullut, hitaasta vedestä en. Lienee Nobel-palkinnon paikka!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe