Minulla arabimies ystävänä ja välillä meillä on vähän flirttiä ja romantiikkaakin. Viime aikoina mies on alkanut laittamaan esim viesteihin sanan habibi ja erotessamne halaa ja sanoo habibi. Emme seurustele vaan olemme ensisijaisesti ystäviä... hieman vaikea selittää 😅 olemme tunteneet jo lähes pari vuotta. Aluksi mies oli ihastunut minuun mutta sittemmin välit ovat muuttuneet enemmän ystävyyden suuntaan. Hän on ainut tuntemani arabi ja kun en tunne kieltä enkä kulttuuria (Egypti) niin jäin miettimään mikä tuon sanan ”habibi” merkitys voisi olla. Miten sitä käytetään yleensä?
Habibi merkitys?
7
8212
Vastaukset
- Anonyymi
Rakkaani on tuon sanan merkitys.
- Anonyymi
Habibi tarkoittaa rakas. Mutta huom. arabikulttuurissa sanotaan habibi myös erittäin tärkeille ja läheisille ihmisille, esim parhaalle kaverille sukupuolista riippumatta. Habibiksi voi toki sanoa myös ihan perinteisesti sitä oikeaa rakastaan, puolisoa esim.
- Anonyymi
Se tarkoittaa sanaa kulta tai rakas, jota viljellään sekä miehille että naisille. Habibti tarkoittaa raskas/kulta juurikin naisesta. Aika monessa muussakin kulttuurissa viljellään kulta/rakas paitsi Suomessa. Myöskin erityisen rakkaalle annetaan lempinimi ja myöskin esim. oman mieheni rakkaat ihmiset käyttävät hänestä lempinimeä, mutta kaikki ei sitä voi käyttää.
- Anonyymi
Kiitos tiedosta. Hänellä on myös lempinimi minulle joten luulen, että kyse on siitä, että hän pitää minua vain erittäin läheisenä ja tärkeänä ihmisenä elämässään. Mutta tuskin kyse on romanttisesta rakkaudesta.... ja hyvä niin. T. Aloittaja
- Anonyymi
Se on rakas kamu ja sanotaan usein miehelle. Eli ukko rakastaa sua kuin ketä tahansa partasuista kaveriaan siellä Egyptin kyläraiteilla.
Jos oli romantiikkaa, niin kyllä se juna jo meni. Naiselle on ihan eri nimitys. - Anonyymi
Habibi=rakas.
- Anonyymi
Kiitos vastauksista! Selkeni 😊
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353