Aloitan työt uudessa työpaikassa kesäkuussa, jonka takia minulle tulee 1,5 kuukauden pituinen palkaton ajanjakso. Olen siis aivan tuloton koko kesäkuun ajan ja saan ensimmäisen palkan uudessa työpaikassa vasta heinäkuun puolessa välissä (kesäkuun ajalta maksettu palkka), joka tarkoittaa sitä että joudun maksamaan vuokraa sekä pakollisia laskuja, vaikka minulla ei varsinaisesti ole mitään mistä maksaa.
Asun yksin ja minulla on hieman säästöjä. Mietinkin, että voisinko mahdollisesti saada kesäkuulle toimeentulotukea? En ole oikeutettu muihin tukiin tällä hetkellä ja olen ymmärtänyt, että toimeentulotukea voitaisiin mahdollisesti myöntää vastaavanlaisessa tilanteessa.
Kiitos jo etukäteen vastaajille!
Tuloton kuukausi - toimeentulotuki?
5
63
Vastaukset
Ellet saa asumistukea niin sitä pitää hakea ja asumis- ja toimeentulotukihakemuksen voi jättää samalla kertaa, ainakin omalla kohdalla on asumistukihakemuksen käsittely on nopeutunut kun hakee samalla toimeentulotukea. Asumistukea saat myös heinäkuulle ja koska palkka tulee vasta kuun puolivälissä niin myös toimeentulotukea pitäisi saada myös heinäkuulle ainakin takaisinperinnällä.
- Anonyymi
Hei, kiitos vastauksesta.
Käsittääkseni en voisi saada asumistukea, koska asumistuki lasketaan vuositulojen perusteella, jotka ovat minulla liian korkeat. Olin Kelaan yhteydessä ja he tosiaan ilmaisivat asian niin, että vaikka minulla ei ole tuloja yhtenä kuukautena, ovat tuloni silti vuositasolla liian korkeat, eikä sen takia minulle voida myöntää edes yhdelle kuukaudelle asumistukea. Ja työttömyystukea en luonnollisesti kesäkuulta saa. Anonyymi kirjoitti:
Hei, kiitos vastauksesta.
Käsittääkseni en voisi saada asumistukea, koska asumistuki lasketaan vuositulojen perusteella, jotka ovat minulla liian korkeat. Olin Kelaan yhteydessä ja he tosiaan ilmaisivat asian niin, että vaikka minulla ei ole tuloja yhtenä kuukautena, ovat tuloni silti vuositasolla liian korkeat, eikä sen takia minulle voida myöntää edes yhdelle kuukaudelle asumistukea. Ja työttömyystukea en luonnollisesti kesäkuulta saa.Tuota asumistukea pitää ja kannattaa silti hakea vaikka ei saisikaan koska ensisijaiset etuudet on haettava ennen kun saa toimeentulotukea. Asumistuki otetaan huomioon toimeentulotuessa mutta jos se on nolla niin eipä se vaikuta.
Tuo vuositulojen huomioonottaminen asumistuessa ei ole mikään itsestäänselvyys. Nuo tulot pitää olla jatkuvat ja nythän ne muuttuu.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2014/20140938#L2P12
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2014/20140938#L2P14
"Jatkuvana tulona pidetään vähintään kolmen kuukauden ajan tuen myöntämis- tai tarkistamisajankohdasta jatkuvaa tuloa."
Kuten alla on mainittu niin säästöt jotka on tilillä ottavat huomioon toimeentulotuessa. Ei kuitenkaan siltä osin kun niillä pitää maksaa hakukuukauden menoja.
- Anonyymi
Niin toimeentulotuki voisi olla mutta säästöt pitäisi olla kaapissa ei pankissa.
Mutta anomalla selviää, Kela ei laskuta hylätyistä anomuksista joten ei muuta kuin kaavakkeet täyttäen.. - Anonyymi
Okei, kiitti teille! Laitoin nyt sekä asumis- että toimeentulotukihakemukset, katsotaan miten käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1173069Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171912720Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina622156Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2461456Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.21447Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät231326Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31171Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3902Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115900Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103873