Palautettavat Isis-vaimot

Anonyymi

Mikä on Suomen muslimeiden kanta näihin ihmisiin, jotka lähtivät Suomesta Isisin joukkoon taistelemaan ja avustamaan taistelijoita? Saatujen tietojen mukaan leirillä on toistakymmentä suomalaista naista lapsineen, joiden aviomiehet ovat kuolleet Isisin riveissä.
On ymmärrettävää, että naiset eivät ole taistelleet ase kädessä ainakaan sen jälkeen, kun heidän lapsensa ovat syntyneet, mutta ovathan he vuosia olleet yhteisön taistelusta tietoisia ja tunteneet, että voitokas Isis vie heidän uskonsa vääräuskoisten joukkoon. Vääräuskoisten surmaaminen ja teloittaminen on varmasti ollut heidän tiedossaan ja hyväksymäänsä. Hehän ovat olleet valistuneita a omistautuneita jo lähtiessään.
Koulutus ja lasten aivopesu on aloitettu jo muutaman vuoden ikäisille.

Miten suomalaisten muslimien kuuluu suhtautua näihin palajiin. Jokainenhan heistä on sitä paitsi käännynnäinen, entinen kristitty. Voiko heihin luottaa?

5

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi ei tule vastausta selkeään kysymykseen?

      • Anonyymi

        Se kai riippuu mikä on heidän suuntaus.
        Eli eri suuntauksethan ei mahdu edes samaan moskeijaan. Joten kai ne Suomessakin tappavat sitten vain niitä väärän suuntauksen henkilöitä.

        Niitähän ne on ne uutisten "seurueiden joukkotappelut". Muslimit pelkää toisiaan siksi niidenkin on pakko valehdella tai olla hiljaa.
        Eihän Turkissakaan kukaan 1970-luvulla kulkenut kaavussa mutta kun väkivalta tuli voimaan niin nekin pakotettiin kaapuihin.


    • Anonyymi

      Muslimien kanta isis touhuihin on se ettei niillä ole mitään tekemistä islamin kanssa. Vastaus kysymykseesi taas sitten on ettei ole mitään yleistä suomen muslimien kantaa tähän asiaan. Toiset ottaisivat ainakin lapset vastaan, toiset näkevät vaaran paikan siinäkin. On myös näkemys siitä että kyseiset suomalaiset naiset on täällä suomessa saatu uskomaan siihen että tämä islamilainen valtio on paras paikka elää ja harjoittaa uskontoa. Todellisuus on ollutkin sitten ihan toinen mutta totuuden valjetessa ei ole enää päässyt lähtemään. Mene ja tiedä.

    • Anonyymi

      Eikö ton islamin vois vaan kieltää lailla, älytöntä meininkiä, pelkkää tuhoa ja kurjuutta, jonka seuraukset joutuu toiset maksamaan?

      • Anonyymi

        Katsopa ympärillesi. Suomessakin elää jotain 100 000 luokkaa muslimeita ja heistä ehkä 0,001 saattaa kannattaa noita fundamentalisteja. Maailmassa elää 1,3 miljardia muslimia ja heistä vielä pienempi osa kannattaa fundamentalisteja. Eikö sinulle kotonasi opetettu, että kun laatikon yksi omena on pilaantunut, se ei tarkoita, että kaikki omenat ovat syömäkelvottomia? Taidan alkaa itsekin syyttää kristinuskoa kaikesta sen nojalla tapahtuvasta väärinkäytöstä. Kun yhdysvaltalaiset kristilliset uusnatsit ammuskelevat synagogia, kun Filippiineillä hyväksikäytetään perheenjäseniä, voisin vaikka listata vielä 1800-luvun imperialistit, jotka orjuuttivat toisuskoiset ja tekivät hirveyksiä Afrikan rannikoilla - tottakai kristinuskon nimeen.


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe