Mikähän mahtaisi olla sopiva kevytlinux koneeseeni? Xbuntu?
Laite on i9-9900k / 32 GB DDR4/3200 / 2xGTX 1070
Kevyt linux hakusessa
9
124
Vastaukset
- Anonyymi
Ubuntu on minulla ainakin tuollaisessa hyvin kevyen tuntuinen,
- Anonyymi
Menee siihen Xubuntu ja Lubuntukin. Lubuntu on noista kivempi.
Eihän nopeasta koneesta mitään iloa ole jos siihen ahtaa heti jonkun möhköfanttikäyttöjärjestelmän.- Anonyymi
Aito Ubuntu pyörii tossa yhtä nopeesti kuin kevytversiotkin. Jos ei jopa nopeemmin.
- Anonyymi
Ainakin Dellin mielestä ubuntu on ok ja myyvät alienware koneita Ubuntulla
https://blog.dell.com/en-us/ubuntu-os-now-an-option-on-alienware-x51/
Raudan puolesta tuossa toimii kaikki mainstream distrot.
Jos ei tiedä minkä haluaa niin Ubuntu on helppo vaihtoehto. Jos haluaa kevyempää niin siten Xubuntu, Lubuntu tai Ubuntu Mate. Tai sitten Mint. Debian skenen ulkopuolelta en tunne vaihtoehtoja niin hyvin että osaisin suositella..
Mitä koneella on tarkoitus tehdä? Kone ei taida tulla pelikäyttöön vaikka vaikuttaakin siltä? Vai tuleeko linux Windowsin rinnalle?
Itse asiassa tarkemmin mietittynä distron määrännee hyvin pitkälti se missä saa nvidian ajurit ja SLI tuen toimimaan noille grafiikkamörssäreille. Oletan että kortit on sillattu toisiinsa.- Anonyymi
Jaahas. Noilla "trolli-lukemilla" kone ei ole kovin kevyttä kamaa. Tuollaisilla spekseillä koneessa pyörisi useampikin Liinuxi tai Winkura samaan aikaan.
- Anonyymi
KolibriOS olisi tuohon juuri sopivan kevyt.
- Anonyymi
"""Laite on i9-9900k / 32 GB DDR4/3200 / 2xGTX 1070"""
Tuollainen nuhapumppu pyörittää korkeintaan Puppy tai DamnSmalLinux käyttiksiä. Asentaisin Gentoon.. Osa systeemistä RAM-levylle.. KDE työpöytäkin asentuu muutamassa tunnissa lähdekoodista.. Arch Linux vähän helpompi. Wayland vielä hieman hankala Nvidian näytönohjaimelle. OpenCl ja OpenGl kyllä toimii reippaasti.. jos tykkää laskea raskaita tehtäviä..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2757910Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat654597Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2773924SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522599Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12067Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31602Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51467- 1061443
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401352Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01341