Nyt kannattaisi kaupungin johdon tilata iso turistibussi ja lähteä kiertoajelulle Seinäjoelle. Siellä meinaan rakennetaan ja laajasti, voi taivas mitä on tapahtunu siellä minimanin takana, Roveksessa tai mikä sen alueen nimi nyt sitten onkaan... Yhtä teollisuustonttia kortteli korttelin perään ja uutta teollisuushallia nousee ja suurta sekä korkeaa. Vähän väliä on taulu josta selviää mistä voi tonttia kysellä ja kysyntää totisesti on ollu. Ei ole munat yhdessä tai kahdessa korissa kuten Vaasassa.
Kaupungin keskusta on myllätty lyhyessä ajassa lähes uuteen uskoon ja sitten se ideapark, on totisesti työmaalla kokoa, vaikea ei ole kuvitella minkä piristysruiskeen jo ennestään isot autoliikkeet saa tuosta ideaparkista. Logistiikan sektorilla Seinäjoki tulee kyllä syrjäyttämään Vaasan aivan täysin jo lyhyessä ajassa, hirmuset terminaalit näillä valtakunnallisilla logistiikkajäteillä mutta myös paikallisilla yrityksillä.
Silmiin pistävää on tuo yritysten kirjo, siinä missä Vaasa on parin kolmen suuren toimijan varassa kapealla sektorilla rynnii Seinäjoki kaikilla mahdollisilla aloilla elintarviketeollisuudesta raskaaseen konepateollisuuteen. Kyllä mietteliääksi vetää Vaasalaisen kun päivän kiertelee ja kuuntelee asioista perillä olevaa opasta. Oikeastaan voi sanoa koulutuksen olevan ainoa juttu jossa Seinäjoki häviää Vaasalle.
Me on hävitty tää peli
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
zzzzzzzz z
- Anonyymi
Ideaparkissa ei yhtäkään toimijaa, jonka vuoksi lähtisin ostoksille östermyyraan. Never sano Matti vainaa.
- Anonyymi
Entä teollisuus, vähän kyllä mietityttää miten Vaasan käy kun ajelee ympäri Seinäjokea, paljon, tosi paljon pieniä yrityksiä ja niitä isompiakin. Elinkeinorakenne mielestäni huomattavasti monipuolisempi kuin Vaasassa jossa ollaan hirttäydytty parin suuren toimijan varaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Entä teollisuus, vähän kyllä mietityttää miten Vaasan käy kun ajelee ympäri Seinäjokea, paljon, tosi paljon pieniä yrityksiä ja niitä isompiakin. Elinkeinorakenne mielestäni huomattavasti monipuolisempi kuin Vaasassa jossa ollaan hirttäydytty parin suuren toimijan varaan.
Mielestäni se on vaan erinomainen asia, kun ja jos Seinäjokiset pärjäävät siellä, ei olisi kivaa jos ne alkaa muuttaa tänne meillepäin. Silleen.
- Anonyymi
Juuri niin.
- Anonyymi
Hallitsemattomasta, räjähdysmäisestä kasvusta on hallitsemattomat räjähdysmäiset seuraukset. Vedä järki käteen eikä huoran perseeseen, niin huomaat ettei koko aina ratkaise.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1357167Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254961L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664312TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153473Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242281Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2971755Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221506- 671475
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394