Miten tasoittaa uuden avioliiton lasten perintöä

Anonyymi

Ongelma:
Olen 50v mies ja ensimmäisestä avioliitosta kaksi lasta joille on tulossa isompi perintö osaltani.
Toisen avioliiton kahdelle lapselle tulossa perintöä vähemmän. Miten tasata?

Olimme sopineet ex-vaimon kanssa että avioerotapauksessa hän saa jäädä asumaan taloomme ja saa sen omistukseensa "pilkkahintaan" sillä hän ei pystyisi yksin sitä maksamaan. Tämä talo on siis tulossa myöhemmin perintönä kahdelle ensimmäiselle lapselle. Eli käytännössä ikävuosina 28v - 44v tienatut "säästöt" menevät heille talon myötä.
Nyt uuden avioliiton myötä (ei avioehtoa) olen maksanut uuden vaimon kanssa puolta halvempaa taloa 3 vuotta ja lopulta kaksi nuorinta lasta sen perii kahden vanhemman lapsen kanssa. Eli kahdelle vanhemmalle lapselle tulossa selkeästi isompi perintö kuin kahdelle nuoremmalle.
Miten tasata; kannattaako esimerkiksi avata rahastot kahdelle nuoremmalle lapselle heidän nimiinsä ja säästää sinne rahaa esim. 100€/kk seuraavan 20v ajan eläkeikääni saakka jolloin potit olisivat mahdollisesti tasapuolisempia?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Testamentti lienee paras. Mene asiantuntijan pakeille. Silloin voit rajata vanhemmat lapset toisen talon ulkopuolelle.

    • Anonyymi

      Mitä tarkoittaa "pilkkahintaan"? Jos olet myynyt hyvin edullisesti, olisihan jo verottajakin puuttunut asiaan ja määrännyt lahjaveron, tapahtuiko niin?

      Et siis antanut taloa ilmaiseksi, vaan teitte kaupat, joten osan noiden vuosien säästöistäsi olet kuitenkin vienyt mukanasi erossa (kirjoitit aivan kuin olisit unohtanut sen ...). Jos lisäksi ensimmäinen vaimosi oli jo avioliiton aikana talon osaomistaja niin että hän oli tuloillaan tai vaikka perinnöllään maksanut sitä, et voi ajatella vanhempien lastesi saavan sitä taloa sinulta vain koska osa säästöistäsi jäi sinne, vaan kyllä se talo on myös moraalisesti kokonaan heidän äitinsä, ei sinun, perintöä. (Se että myit talo-osuutesi edullisesti oli ehkä kompensaatiota vaimollesi suuremmasta vastuusta yhteisistä lapsistanne?)

      Kun sinusta aika jättää , perintösi jaetaan kaikkien lastesi kesken. Se että nykyisen vaimosi kanssa olette hankkineet halvemman talon kuin ensimmäisessä avioliitossasi ei saisi vaikutaa lastesi perintöosiin. Tosin se saattaa vaikuttaa, koska jos nykyinen vaimosi jää leskeksi ja on vähävaraisempi kuin sinä olit, hän saa päältä tasinkoa ja siitä hyötyvät aikanaan vain hänen omat lapsensa.

      Ehkä vanhemmat lapsesi perivät enemmän äidiltään kuin nuoremmat lapsesi omalta äidiltään, mutta miksi ihmeessä sen pitäisi vaikuttaa siihen mitä he perivät sinulta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe