Helposti asennettava lämmitin?

Anonyymi

5

187

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse tilasin juuri tuon kotelon olemassaolevalle lämppärille. Mainio juttu kun voi pienellä vaivalla napata lämppärin veneestä kyttäyskoppiin, mökille tai mihin vaan mukaan. Tuo antimainonta tuossa yläpuolella näyttää taas mitä hölmöläiset voivat tuolla tehdä.

      Itselle 5l dieselöljyä tankissa, erikseen valvotussa tilassa veneen sisällä ei ole iso vaaratekijä. Se on meille veneilijöille itsestään selvää, että pakokaasut johdetaan omalla putkellaan ulos. Itse hommasin vielä erilliset termostaattireleen jonka laitan tuonne purkin sisälle. Rele sammuttaa polttimen ja alkaa piippaamaan jos lämpö nousee purkin sisällä.

      Ruuti olikin jo keksitty mutta sitä on niin kiva keksiä lisää.

      Iso plussa tuon kanssa mielestäni on se, että asennukset ja huolot voi tehdä talvella autotallissa.

      • Anonyymi

        ....jonka lämmität samalla aparaatilla. Ei ole yhtään hullumpi jos vene pysyy paikoillaan. Ja joudut kuitenkin vetämään sen pakoputken ulos.suht samalla baivalla laittaisin kyllä kiinteän asennuksen.


      • Anonyymi

        "....jonka lämmität samalla aparaatilla."

        Onko siis mielestäsi hölmöä lämmittää alakerran autotalli lämmitysvedellä kierron lopussa ennen kuin se palaa ilmasta veteen lämpöpumpulle lämmitettäväksi? Olisiko mielstäsi fiksumpaa laitta veden paluu suoraan pumpulle ohittaen autotallin lämmitys ja lämmittää autotalli pienellä diesel-lämmittimellä?

        Miten ihmeessä laitat samalla vaivalla kiinteät asennukset veneeseen, kyttäyskoppiin ja mökille? Kerro jotta pääsisin yhtä helpolla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      88
      4395
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3604
    3. 202
      2981
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2813
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      81
      1306
    7. 60
      1246
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1062
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      973
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      968
    Aihe