Helposti asennettava lämmitin?

Anonyymi

5

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse tilasin juuri tuon kotelon olemassaolevalle lämppärille. Mainio juttu kun voi pienellä vaivalla napata lämppärin veneestä kyttäyskoppiin, mökille tai mihin vaan mukaan. Tuo antimainonta tuossa yläpuolella näyttää taas mitä hölmöläiset voivat tuolla tehdä.

      Itselle 5l dieselöljyä tankissa, erikseen valvotussa tilassa veneen sisällä ei ole iso vaaratekijä. Se on meille veneilijöille itsestään selvää, että pakokaasut johdetaan omalla putkellaan ulos. Itse hommasin vielä erilliset termostaattireleen jonka laitan tuonne purkin sisälle. Rele sammuttaa polttimen ja alkaa piippaamaan jos lämpö nousee purkin sisällä.

      Ruuti olikin jo keksitty mutta sitä on niin kiva keksiä lisää.

      Iso plussa tuon kanssa mielestäni on se, että asennukset ja huolot voi tehdä talvella autotallissa.

      • Anonyymi

        ....jonka lämmität samalla aparaatilla. Ei ole yhtään hullumpi jos vene pysyy paikoillaan. Ja joudut kuitenkin vetämään sen pakoputken ulos.suht samalla baivalla laittaisin kyllä kiinteän asennuksen.


      • Anonyymi

        "....jonka lämmität samalla aparaatilla."

        Onko siis mielestäsi hölmöä lämmittää alakerran autotalli lämmitysvedellä kierron lopussa ennen kuin se palaa ilmasta veteen lämpöpumpulle lämmitettäväksi? Olisiko mielstäsi fiksumpaa laitta veden paluu suoraan pumpulle ohittaen autotallin lämmitys ja lämmittää autotalli pienellä diesel-lämmittimellä?

        Miten ihmeessä laitat samalla vaivalla kiinteät asennukset veneeseen, kyttäyskoppiin ja mökille? Kerro jotta pääsisin yhtä helpolla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      36
      749
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe