Mitä ajatuksia sana omantunnonvapaus herättää, nimenomaan vanhoillislestadiolaisuudessa?
Omantunnonvapaus, mitä ajatuksia herää
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Semmosia ajatuksia, että ei katota telkkua, ei ehkäistä, ei kuunnella iskelmiä, ei meikata, ei tanssita, ei juoda alkoholia, ei runk**ata, ei käydä katsomassa kilpaurheilua, ei kuuluta kirkkokuoroon, ei äänestetä "vääriä" puolueita, ei käydä e- kaupassa (kommunistien ja jumalankieltäjien kauppa), ei käytetä korvakoruja, ei harrasteta esiaviollista seksiä, ei pukeuduta liian paljastaviin asuihin, ei pussata ennen avioliittoa...
- Anonyymi
Onko ne vapaasta tahdosta, vai muiden säätelemiä omantunnon arvoja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko ne vapaasta tahdosta, vai muiden säätelemiä omantunnon arvoja?
Vapaasta tahdosta, puhujaveli käski.
- Anonyymi
Onko se sitten omantunnonvapautta, jos puhujaveli käski?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko se sitten omantunnonvapautta, jos puhujaveli käski?
On, näin meille on saarnattu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko se sitten omantunnonvapautta, jos puhujaveli käski?
On, on.
Me olemme yksi ruumis. Ja jos joku ruumiinjäsenistä alkaa meikaamaan, se osa ruumiista amputoidaan pois.
Eli on meillä uskomisen vapaus. Joko haluaa pysyä ruumiissa, tai sitten haluaa tulla amputoiduksi pois poikkeen yhteisestä ruumiista.
- Anonyymi
Eli äänestää saa vapaasti mutt a vain yhtä ehdokasta.
- Anonyymi
Omantunnonvapaus on sellaisille joilla se on. Velluilla onyhteistunto jota puhvelit seuroissa päivittävät.
Kristillisyydessämme on yhteistunto. Omatunto on perseestä.
- Anonyymi
Se, että porukka on vapautettu omastatunosta, joka on korvattu yhteistunnolla.
- Anonyymi
Sitä että jokainen saa armosta olla uskomassa Karitsan kalliin sovintoveren voimaan ja siinä rauhassa sitten olla ja elää tätä uskovan nöyrää elämää.
- Anonyymi
Hieno korulause, kuin ry:n pöntöstä paukutettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hieno korulause, kuin ry:n pöntöstä paukutettu.
Ovat ns kirjansa lukeneet, oikeita fraasiautomaatteja kun yrittää kysyä mitä SINÄ ajattelet jostakin asiasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648