Moi, tsemppiä teille kaikille kirjojen parissa kärvisteleville.
Itse pääsin ekalla yrityksellä oikikseen kuukauden lukemisella ja seuraavana vuonna Helsingin kauppakorkeaan luettuani pääsykokeisiin kolme viikkoa. Valmennuskursseja ei tarvita, kun on omatkin aivot.
Ottakaa mallia.
Itse pääsin ekalla yrityksellä oikikseen kuukauden lukemisella ja seuraavana vuonna Helsingin kauppakorkeaan luettuani pääsykokeisiin kolme viikkoa. Valmennuskursseja ei tarvita, kun on omatkin aivot.
Ottakaa mallia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Viime vuonna sekä lääkikseen ja oikikseen... Tietysti vaati lukemista, mutta kyllä onnistui. Harmi vaan, kun Suomessa saa ottaa kerrallaan vastaan vain yhden opiskelupaikan.. :(
kummankos otit vastaan?
Pääsin Harvardiin lukemaan oikeutta mutta valkkasin Haagan tradenomi koulun
dodiin, meni sitten sekin vittuiluksi. Harmi vaan että niitäkin ihmisiä on olemassa, jotka tosiaan tekevät näitä ihmeitä...
Sitäpaitsi ei se Harvardiinkaan mahdoton ole päästä, sinne ei tosin mennä ylppäritodistuksella, vaan pitää olla jo kandi tai maisterin paperit tarkussa.
Minä taas pääsin kaikkiin maailman yliopistoihin, mutta menin amikseen puu- ja palikkalinjalle.
otin vastaan. Oli kuitenkin unelma-alani..ja on vieläkin!
No kerroppas urbo-turbo, mitkä ovat salaisuutesi. Ei sillä pelkällä kuuluisalla maalaisjärjellä kuukauden lukemisella mihinkään oikikseen päästä. Tai tuntuu ainakin mahdottomalta :D
Tahtoo vinkkejä... Olis nimittäin pakko päästä jo kouluun!
Tervehdys,
Niin, tuotakoon heti ensimmäisenä tiedoksi se tosiseikka, että pääsin todella oikikseen kuukauden lukemisella, ilman pohjatietoja ja valmennuskursseja.
Tarkemmin sanottuna, luin aina hyvin intensiivisesti arkipäivät, maanantaista perjantaihin 8 tuntia päivässä, sisältäen ruokatauon ja 2 kahvitaukoa. Siis vähän kuten töissä olisi. Lisäksi luin lauantaisin noin 4 tuntia, kertailin viikolla opiskelemiani asioita. Lopun lauantaista pidin vapaata kuten myös kaikki sunnuntait, ja lauantai-iltaisin otin viinaa ja olin baarissa. Näin siis kului neljä viikkoa.
Ainoa vinkkini siis: kannattaa todella unohtaa kaikki muut asiat SIKSI AJAKSI, KUN LUET. Sulje kännykkä. Älä mieti muita asioita. Kahvitunnilla ja ruokatunnilla kannattaa rentoutua.
Vuotta myöhemmin sama taktiikka puri myös HKKK:n pääsykokeisiin. Luin kolme viikkoa intensiivisesti ja pääsin hyvillä pisteillä sisään. Kauppakorkeaan tosin on helppo päästä, ja muutenkin opiskelu ko. puljussa on aika simppeliä. Oikeustiede vaatii paljon enemmän.
Loppukaneettina todettakoon, että tuon verran aikaa kannattaa uhrata tulevaisuutensa eteen.
Hyvähän sun sitten oli.
Toiset kun ovat viettäneet tässä kaksi välivuotta ja ovat töissä. Kahdeksan tunnin työrupeaman jälkeen ei juurikaan huvita... Toisaalta kunniaksesi täytyy sanoa, että moinen itsekuri on harvinaista. Omaani vielä vähän tässä etsiskelen.... =o)
Kiitos vinkeistä, Urbo-Turbo!
Otampa sinusta siis mallia. 8 tuntia lukemista..hmm.. jep, ei kai se auta, ku ottaa niskasta kiinni ja lukea. Toisaalta.. Minun taktiikkani on varmaan se pahin mahdollinen..että joka päivä yritän väkisin lukea jonkun verran.. eli virallista vapaapäivää ei oikeen ole.
Sinun vinkkisi kuulostavat oikeen hyviltä. Mainiota..lauantaina saa pitää osan päivästä vapaata ja sunnuntainakin KOKO päivän! Much better..
Tulen sitten sulle kertomaan kuinka pääsin koulutusohjelmaan, johon pääsee semmonen 15% hakijoista per vuosi :D
Maalaisjärjellä ette pääse yhteenkään paikkaan, missä sisäänpääsyn perusteena on kirjallisuuskoe. Sitä jankutusta kuulee vuodesta toiseen samoilta ihmisiltä. Eikä ne tajua, että ovat jo todistaneet olleensa väärässä ku vieläki pitää ruikuttaa samaa juttua ilman opiskelupaikkaa.
jos ei jokaiseen, niin ainakin lähes jokaiseen Suomen korkeakouluun pääsee ihan tavisälykkyydellä, jos jaksaa pitää perseen penkissä. Siinä ei ole mistään muusta kyse.
Herranjumala, kuka ny ees oikiksee tai kauppakorkeesee ees haluaa? Mihi sä tänä vuonna aiot pyrkiä?:D