Rauhattomalle rauhan terveiset

Anonyymi

Joulun viettoon valmistautuessamme olemme tänäkin vuonna toivottaneet toisillemme ”rauhallista joulua”. Suomessa olemme saaneet elää yli seitsemän vuosikymmentä rauhan aikaa.
Itsenäisen Suomen valtion 100-vuotisen historian aikana olemme kansakuntana kokeneet monia sotia. Sodassa ei aina ollut joulurauhaa vihollisen pommitusten ja tulen alla.

Joukossamme on vielä lähimmäisiä, joilla on omakohtaisia kokemuksia ja muistoja pelosta, sodan tuhoista, väkivallasta ja kuolemasta. Kiitämme Jumalaa ulkonaisesta rauhasta ja muistamme arvostaen edesmenneitten sukupolvien työtä sodan ja rauhan aikana.

Jotain puuttuu

Ulkonaisesta rauhasta ja turvallisuudesta huolimatta moni ihminen kokee, että jotain puuttuu. Runoilijan sanoin voimme lausua: ”Me soudamme haahta haurasta, min ympäri aallot pauhaa; me kuljemme suurta korpea ja emme löydä rauhaa.”

Moni ihminen miettii eloaan ja oloaan kysellen: ”Mikä laps se on matkalle lähtenyt, joka joutunut tääll’ ei harhaan?” (Eino Leino, Rauhattoman rukous)

Pahuus meissä

Pyhässä Raamatussa, jo sen ensimmäisessä luvussa kerrotaan syntiinlankeemuksesta. Ihminen lankesi syntiin ja kulki harhaan Jumalan mielen mukaisesta elämästä.

Me nykyihmisetkin olemme tästä syntiinlankeemuksen vaivasta osallisia. Joudumme toteamaan omalla kohdallamme pahuutemme ja syntisyytemme. Emme ole luonnostamme hyviä ihmisiä, vaan elävästä Jumalasta, Luojastamme, poispäin kulkevia harhailijoita.

Lupaus sovittajasta

Paratiisissa langenneille Adamille ja Eevalle Jumala ilmoitti vaimon siemenestä syntyvästä käärmeen pään rikkipolkijasta. Profeetta Jesajakin katseli jo ennakkoon Jumalan lupauksen täyttymistä:

”Sillä lapsi on syntynyt meille, poika on annettu meille. Hän kantaa valtaa harteillaan, hänen nimensä on Ihmeellinen Neuvontuoja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen Isä, Rauhan Ruhtinas. Suuri on hänen valtansa, ja rauha on loputon Daavidin valtaistuimella ja hänen valtakunnassaan. Oikeus ja vanhurskaus on sen perustus ja tuki nyt ja aina. Tämän saa aikaan Herran Sebaotin pyhä kiivaus.” (Jes. 9:6–7.)

Kuolemasta elämään

Ei ole sattumaa, että juuri jouluaattona vietämme Adamin ja Eevan nimipäivää. Jumalan armopäätös, jonka he saivat kokea, nosti heidät, hengellisen kuoleman kokeneet, kuolemasta elämään.

Tässä joulun evankeliumissa on ilmoitettu Jumalan lahjasta meille syntisille ihmisille. Jumala itse lähestyy meitä kaikkia langenneita ja harhailevia kääntäen meihin laupiaat kasvonsa. Seimen lapsessa saamme nähdä ja ihastella Jumalan kirkkautta, joka loistaa Vapahtajastamme (2. Kor. 4:6).

Rauhan terveiset

Olkoon tänäkin jouluna paras joululahjamme runoilijan sanoittama toive: ”Oi joutuos kirkkahin jouluyö, oi, syntyös sydämihin, oi syntyös syömehen jokaiseen, joka tutkivi: mistä? mihin? Oi syntyös rauha mun rintaani kuin syntyi seimehen lapsi, sinä rauhani nuori ja naurusuu, sinä kukkani kultahapsi.” (Eino Leino, Rauhattoman rukous)

Kristus-kuninkaamme elää. Daavidin valtaistuin, hänen valtakuntansa, on kukistumaton rauhan valtakunta. Joulun ilosanomassa saamme kuulla samat Jumalan rauhan terveiset, jotka jo Adam ja Eeva kuulivat ja uskoivat. Syntien anteeksiantamuksen armon omistaminen antaa sydämiimme oikean joulurauhan.

Tapani Kopsa

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt onkin ihan oikea aika kopsata joulunvieton salaisuuksia foorumille, eikö vain !

    • Anonyymi

      Terveiset myös Rauhalle!

    • Anonyymi

      ”Sillä lapsi on syntynyt meille, poika on annettu meille. Hän kantaa valtaa harteillaan, hänen nimensä on Ihmeellinen Neuvontuoja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen Isä, Rauhan Ruhtinas. Suuri on hänen valtansa, ja rauha on loputon Daavidin valtaistuimella ja hänen valtakunnassaan. Oikeus ja vanhurskaus on sen perustus ja tuki nyt ja aina. Tämän saa aikaan Herran Sebaotin pyhä kiivaus.” (Jes. 9:6–7.)

    • Anonyymi

      Olkoon tänäkin jouluna paras joululahjamme runoilijan sanoittama toive: ”Oi joutuos kirkkahin jouluyö, oi, syntyös sydämihin, oi syntyös syömehen jokaiseen, joka tutkivi: mistä? mihin? Oi syntyös rauha mun rintaani kuin syntyi seimehen lapsi, sinä rauhani nuori ja naurusuu, sinä kukkani kultahapsi.” (Eino Leino, Rauhattoman rukous)

    • Anonyymi

      7 Sinä teit hänet vähäksi aikaa enkeleitä halvemmaksi, kirkkaudella ja kunnialla sinä hänet seppelöitsit, ja sinä panit hänet hallitsemaan kättesi tekoja;
      8 asetit kaikki hänen jalkojensa alle." Sillä, asettaessaan kaikki hänen valtansa alle, hän ei jättänyt mitään hänen allensa alistamatta. Mutta nyt emme vielä näe kaikkea hänen valtansa alle asetetuksi.
      9 Mutta hänet, joka vähäksi aikaa oli tehty enkeleitä halvemmaksi, Jeesuksen, me näemme hänen kuolemansa kärsimyksen tähden kirkkaudella ja kunnialla seppelöidyksi, että hän Jumalan armosta olisi kaikkien edestä joutunut maistamaan kuolemaa.
      10 Sillä hänen, jonka tähden kaikki on ja jonka kautta kaikki on, sopi, saattaessaan paljon lapsia kirkkauteen, kärsimysten kautta tehdä heidän pelastuksensa päämies täydelliseksi.
      11 Sillä sekä hän, joka pyhittää, että ne, jotka pyhitetään, ovat kaikki alkuisin yhdestä. Sentähden hän ei häpeä kutsua heitä veljiksi,
      12 kun hän sanoo: "Minä julistan sinun nimeäsi veljilleni, ylistän sinua seurakunnan keskellä";
      13 ja taas: "Minä panen uskallukseni häneen"; ja taas: "Katso, minä ja lapset, jotka Jumala on minulle antanut!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe