APUA!!!!

minä täällä hei

Mulla on sellanen probleema että mä aina nolaan itteni jotenkin(tai kaverit tykkää että on noloa olla mun kanssa).Teen kaikkeni että he hyväksyisivät minut!Mua on aina kiusattu koska mua on niin helppo huijata(no,ehkä ei enää niin helppoa).Ja mä oon nin huono sanomaan vastaan kiusaajille:(
MÄ ITTE ALAN KÄYDÄ OMILLE HERMOILLENI!!!!

6

455

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla oli myös sama ongelma aikoinaan...mutta se loppui kuin tiili seinään...vähän luulen että he kyllästyvät siihen...tai että ei kannata reakoida mitenkään että heitä eivät kiinnosta että mokasit...mutta kannattaa opetella sanomaan "ei"
      voi tulla hyvin kalliiksi jos ei osaa...koska on semmoisia ystäviä jotka osaavat lainata rahaa tai muuta mutta eivät osaa maksaa takaisin.

    • minähän se

      Älä välitä mitä ne ajattelee, sellanen ajattelutapa, että "teen mitä vain, jotta ne hyväksyisivät mut" ei johda mihinkään. Jokaisella on lupa olla oman itsensä herra ja erilainen. Ne ei ole kuule paskan vertaa sun yläpuolellas. Muistan vieläkin ne yhet tyypit, jotka kuvitteli näin olevansa, noh, asiahan päätty siihen, etten enää jaksanu tehä asioita niiden pillin mukaan vaan sanoin ihan reilusti, etteipä paljolti kiinnosta ja en lähteny vaikka kuinka kinusi ties mihinkä lähtemään... Samassa koulussa on yksi noista tyypeistä, mutta erilaisissa kaveripiireissä liikutaan. Luojan kiitos. Ja nykyiset kaverit on mukavia, ei yritä muuttaa ketään vaan antaa jokaisen olla sellanen kuin on. Siis muista: kaveri ei ole kaveri, jos se yrittää muuttaa sua tai sun ajattelutapaasi. Piste.

    • Auttaja

      Saanko kysyä, miten te pysty vastustamaan,kiusaajaa? Et kerro, kiusaako hän sinua henkisesti vai fyysisesti.... Sillon voisin auttaa..

    • Turhautunut

      Mua kiusattiin eka luokalta.... ysille saakka...
      Siinä meni itsetunto ja kaikki... Nyt oon 24w... Enkä edelleenkään ole saanut elämää kuntoon... Olen kokeillut työelämää... Arkuuteni vuoksi siitä ei tullut mitään... Opiskelut meni päin p:tä... Nyt en tiedä mitä keksiä......

      • minä täällä hei

        Mua vaan ärsyttää se että ne ei voi istua mun vieressä koska läskit pursuu kun mä istun alas.(tai heti kun mä meen istuu niiden vieren ne vetää pulpetin kuemmas tai laittaa repun väliin)Ennen kun mä tiesin tän ihmettelin aina että miksi ne ei voi istua mun vieressä,sitten yhen kerran kysyin miksi ja ne vastas että ¨maha¨ pursuaa ulos äklösti ja ne on aina muutenkin niin tylyjä mua kohtaan.Alasteessa ne ei ikinä maininnut mitään tällaista!Alasteessa mä menin yhen kerran vaalle ja päätin laihduttaa,nyt kun olen mennyt alas 15 kg ne käyttäytyy ihan kun olisin mennyt ylös painossa!Sitten kun mä kysyin yhen kerran että oonks mä mennyt alas ne kyllä sano että mä oon mennyt aika paljon.MITÄ TÄÄ OIKEIN ON!!!!


      • Ode
        minä täällä hei kirjoitti:

        Mua vaan ärsyttää se että ne ei voi istua mun vieressä koska läskit pursuu kun mä istun alas.(tai heti kun mä meen istuu niiden vieren ne vetää pulpetin kuemmas tai laittaa repun väliin)Ennen kun mä tiesin tän ihmettelin aina että miksi ne ei voi istua mun vieressä,sitten yhen kerran kysyin miksi ja ne vastas että ¨maha¨ pursuaa ulos äklösti ja ne on aina muutenkin niin tylyjä mua kohtaan.Alasteessa ne ei ikinä maininnut mitään tällaista!Alasteessa mä menin yhen kerran vaalle ja päätin laihduttaa,nyt kun olen mennyt alas 15 kg ne käyttäytyy ihan kun olisin mennyt ylös painossa!Sitten kun mä kysyin yhen kerran että oonks mä mennyt alas ne kyllä sano että mä oon mennyt aika paljon.MITÄ TÄÄ OIKEIN ON!!!!

        Surullista! Hyvät luokkakaverit ottaa muiden tunteet huomioon. Mikset keskustelisi sun terveydenhoitajan kanssa painosta sen sijaan, että vain kuuntelisit sun tovereita?

        Tottakai on ihan luonnollista haluta muiden hyväksyntää. Toisaalta sen kiihkeä tavoittelu on sulle haitallista! Se vieraannuttaa sut itsestäsi, ja muut voi käyttää sua hyväkseen ja saada sut tekemään toisinaan vääriäkin asioita. Surullista kyllä, kenestäkään ei pidetä aina ja kaikkialla. Eikö silti olekin hienoa, että jotkut tykkää susta?

        Johtuukohan se, että haluat kovasti miellyttää kaikkia siitä, ettet itse pidä itsestäsi? Tiedätkö: me kaikki ollaan erilaisia mutta silti yhtä arvokkaita. Jokaisella on vahvatkin puolensa. Samalla kun näet vaivaa muiden hyväksi, huolehdithan itsestäsikin, sillä sun elämä on yhtä tärkeä kuin kenen tahansa muun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3124
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2195
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2025
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      124
      1978
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      13
      1827
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      102
      1599
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1470
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1259
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      91
      1242
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1143
    Aihe