Työkyvyttömyyseläke

Olen ollut poissa työelämästä kohta 6v. nyt siis siitä n. 3v kuntoutustuella. Kävin yhden avohoitojakson tässä äskettäin jossa ns. opiskeltiin taitoja hallita ahdistusta, jännitysä, sosiaalisia pelkotiloja, ym. Psykiatri kirjoitti epikriisiin että nyt sosiaalista kuntoutusta ei viel' aihetta ammatilliseen koulutukseen. Kuinka minä voin sanoa lääkärilleni joka on siis eri psykiatri etten halua mitään ammatillisia kokeiluja koska tiedän etten selviä niistä.En jaksa tätä puolen vuoden ja vuoden rumpaa näissä hakemuksissa. Minulla siis ahdistuneisuushäiriö kaksisuuntainen.
7314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Otat itseäsi niskasta kiinni ja menet takaisin töihin. Kaksisuuntainen tai ahdistuneisuushäiriö eivät estä työntekoa. Terveisin toinen kaksisuuntaisen kanssa työelämässä pärjäävä

Äänestä

Mä kun luulin että ihmiset olis yksilöllisiä. Se että sinä pärjäät työelämässä mielenterveyssairausten kaa ei tarkoita että kaikki pärjäisi.8 vuotta työkyvyttömyyseläkkeellä ahdistuneisuushäiriön takia.

Äänestä
  • Eli ahdistut pienimmästäkin asiasta etkä edes yritä olla töissä. Kertoo paljon sinusta itsestäsi...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli ahdistut pienimmästäkin asiasta etkä edes yritä olla töissä. Kertoo paljon sinusta itsestäsi...

    Kuule mua yritettiin kuntouttaa 7 vuotta.Eli mitäpä luulet.Mitä se sinun mielestäsi kertoo musta?

    Äänestä

  • Olen tämän ketjun aloittaja ja kyllä minä töihin menisin mutta jos olen alkanut pelkäämään jo ihmisiäkin ja kaikista tilanteista ahdistun ja en todellakaan voi sille mitään. Olen tehnyt töitä jo sen 35 vuotta eli kuitenkin tiedän jo mitä se on. Huomenna menen hoitosuunnitelmaa tekemään ja ahistaa ja pelottaa jo pelkästään se että joudun olemaan kahden ihmisen kanssa samassa huoneessa vaikka ne molemmat on tuttuja. Yritin laittaa paperille ylös mitä haluan sanoa vaan pääni on ihan tyhjä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen tämän ketjun aloittaja ja kyllä minä töihin menisin mutta jos olen alkanut pelkäämään jo ihmisiäkin ja kaikista tilanteista ahdistun ja en todellakaan voi sille mitään. Olen tehnyt töitä jo sen 35 vuotta eli kuitenkin tiedän jo mitä se on. Huomenna menen hoitosuunnitelmaa tekemään ja ahistaa ja pelottaa jo pelkästään se että joudun olemaan kahden ihmisen kanssa samassa huoneessa vaikka ne molemmat on tuttuja. Yritin laittaa paperille ylös mitä haluan sanoa vaan pääni on ihan tyhjä.

    Katsoppas YouTubesta Healing Codes ja sieltä kelaa alas Timer. Harjoitus 6 minuuttia 3 kertaa päivässä. Alkaa pikku hiljaa rauhoittamaan. SInulla on stressiahdistus ja tämä harjoitus avaa parannuskeskukset ja meridiaanit
    kun toistat sitä. Ei lähde ihan eka kerroilla ,mutta vaikutus on sitten varmasti hyvä ja voit paremmin. Kirjakin on olemassa Alexander Loyd: Paranemisen avain.
    Lääkäri keksi tämän vaimolleen jolla oli sama juttu.

    Äänestä

  • Hyvä pointti. Enemmän harjoitusta vaan ja kohta voikin jo mennä takaisin töihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen ollut poissa työelämästä kohta 6v. nyt siis siitä n. 3v kuntoutustuella. Kävin yhden avohoitojakson tässä äskettäin jossa ns. opiskeltiin taitoja hallita ahdistusta, jännitysä, sosiaalisia pelkotiloja, ym. Psykiatri kirjoitti epikriisiin että nyt sosiaalista kuntoutusta ei viel' aihetta ammatilliseen koulutukseen. Kuinka minä voin sanoa lääkärilleni joka on siis eri psykiatri etten halua mitään ammatillisia kokeiluja koska tiedän etten selviä niistä.En jaksa tätä puolen vuoden ja vuoden rumpaa näissä hakemuksissa. Minulla siis ahdistuneisuushäiriö kaksisuuntainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu