Sosiaaliturva menot kasvaa melkoisesti

Anonyymi

Tuleva uusi hallitus kasvattaa sosiaaliturvamenoja osa on tärkeitä nuorille koulutusta vanhustenhuoltoon mutta työttömyysturvaa menoja pitää karsia Kelan peruspäiväraha vain työllistyville työttömille työmarkkinatuki lopetettava ja vaikeassa työllistyvät työttömät siirtää Kelan perustoimeentulotuelle kuntouttava työtoiminta järjestetää sosiaalihuollon mukaisesti. miksi pitäisi maksaa peruspäivärahaa sellaiselle työttömälle joka ei työllisty koskaa?

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eduskunta päättää tuollaisista asioista hallituksen esityksestä, et sinä.

      Perustoimeentulotuki on suurempi kun työmarkkinatuksi, siksi varsin moni työmarkkinatukea saava joutuu hakemaan myös perustoimeentulotukea, aktiivimallin vuoksi tuo joukko vain suureni ja menot kasvoivat koska ennen ei niin moni hakenut perustoimeentulotukea kun olisi saanut sitä niin vähän tai ei ollenkaan.
      " vain työllistyville työttömille"
      Ei voi mistään etukäteen tietää työllistyykö joku työtön vai ei?
      "työmarkkinatuki lopetettava"
      Ennemmin aktiivimalli on vietävä saunan taakse ja lopetettava. Se ei juuri työllistä muuhun kun veronmaksajien maksamiin hömppäaktivointeihin ja tulee kalliiksi sekä siitä on siten suurta haittaa yksilölle ja koko yhteiskunnalle.

      • Anonyymi

        Aktiivimalli tuli vain minitöiden takia jotka voi pahimmiten sekoittaa jonkun asiat vuokranmaksua myöten perusteellisesti. Voisi pari kertaa miettiä onko kannattavaa. Työmarkkinatuessa on suojaosuus 300 , että jos sen yli erehdytkään tekemään lopputuloksen voi arvella.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Aktiivimalli tuli vain minitöiden takia jotka voi pahimmiten sekoittaa jonkun asiat vuokranmaksua myöten perusteellisesti. Voisi pari kertaa miettiä onko kannattavaa. Työmarkkinatuessa on suojaosuus 300 , että jos sen yli erehdytkään tekemään lopputuloksen voi arvella.

        Ei tuho pöpilän jallitus (ent. juha sipilän hallitus) välittänyt hittojakaan eikä edes tiennyt siitä miten tuossa työttömlle käy kun hirmuinen kyykytskiima oli päällä. Vaikutusarviointikin oli pelkkää toivetta ja mutua, toiveet ei toteutuneet ja saavat kyllä työntää sen mutunkin hanuriinsa.


    • Anonyymi

      Eihän noilla rahoilla kukaan enää töitä edes hae eihän.

    • Anonyymi

      Perusajatuksena pari realiteettia: 1.Sosiaaliturva ei voi olla palkkaa, joten sen käyttäminen työtömyys etuuden perusteena on selkeästi työttömyysturvan vastainen ajatuksenakin.

      2.Sosiaaliturva on perustuslaillinen oikeus joten sen asettaminen vastikkeellisesi on suorastaan perustuslanvastaista .

      Sosiaaliturvan ajatus perustuu yhteisöllisyyteen ja ihmisyyden arvon tunnustamiseen , joka on länsimaisen sivistyksen perusta.

      Aina ei ole ollut sosiaaliturvaa ja se on tietänyt näkää , köyhyyttä ja pitkiä työpäiviä ilman lomia ,silloin kun työtä on ollut saatavilla.Työllä saadulla palkalla sen sijaan ei ole juuri kyennyt hakkimaan muuta kuin välttämättömimmän leivän suuhun. Lapsikuolleisuus on ollut korkea ja leivänhankinnan ollessa tiukassa työt on joutunut alittamaan jo varhain lasuudessa. Ei näet ole elartuskykyä ollut riittävästi. Työikää on ollut vähän ,sillä kuolema on korjannut jo kolmissa kymmenissä .Terveyden hoito taso on ollut mitä on ollut kun ei varat ole kallisiin ,silinterihattuisten palveluihin riittäneet.

      Sosiaaliturva / perustoimeentulon turvaaminen on siis hyvinvointivaltion perukivi. Siksi sen riittävän tason turvaaminen kaikille on sivistyksen ja säädyllisen elintason ylläpitämiseksi oleellista,valtioissa, joissa kunnioitetaan ihmisarvoa ja ihmisarvoista elämää.

      Sosiaaliturvan uudistamine on Suomessa käynissä ja nuo seikat tulevat punnittaviksi mitä todennäköisimmin tulevan uudistuksen puitteissa.

      https://yle.fi/uutiset/3-10810264

      Viimesijainen toimeentuloturva on yhteiskunnallisesti perustelluin sosiaalisen turvan ja tulon siirron muoto. Perusteeltaan monin verroin perutellumpi ,kuin yritys tai maataloustuet, sillä tuo tuki on myös yrittäjien ja maataloustyöntekijöiden viimesijaisin tuki mikäli sellaiseen tulee epäonnistumisien kautta tarve. Joten lakkautuslistalla tuo viimesijainen tuki on myös viimeisenä.

      • Anonyymi

        Silläkö meinasit vastineita vaatia. Eihän tuo riitä edes mihinkään työnhakuun. Hullua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      32
      2871
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      172
      2255
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      61
      2212
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1968
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1326
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1313
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      13
      1298
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1194
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1174
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1171
    Aihe