Kilpailu pitkistä sanoista ristikkoon

Anonyymi

Pisimmillään ristikkosanat ovat 35-kirjaimisia (aukeamaristikko).

Jos sana laitetaan menemään myös pystysuuntaan, voi sanan pituus on 56 kirjainta (35 21; pystysuuntaan sopii 22 kirjainta, jos ylös jätetään kahden rivin verran tilaa vihjeille).

Jos sana laitetaan U-muotoiseksi, maksimipituus on 21  34 21 = 76 kirjainta (vasemmalle täytyy jättää kahden ruudun verran tilan muille vihjeille).

Jos sana laitetaan kiertämään kehän, maksimipituus on 109 tai 110 kirjainta, sillä vasemmalle täytyy jättää kahden ruudun verran tilan muille vihjeille. Alkaen vaakasanalla 34 21 34 21=110 (aloitusrvillä vasemmalle jätetään vain yksi ruutu). Alkaen pystysanalla 21 34 21 33 (vasemmalle ja ylös jätetään kaikkialle kahden ruudun verran tilaa).

Kunnollisten 56, 76 ja 109/110 kirjaimisten sanojen luomisessa on varmasti riittävästi haastetta!

Jos sanoja ei laita ihan laidasta laitaan, ei tarvitse olla täsmälleen nuo kirjainmäärät. Esim. 40-kirjaiminen sana edellyttää vain hieman sanan lopun kääntämistä alaspäin. Sanan kääntämistä ei tarvitse aloittaa aivan rivin alusta, joten 50-kirjaimisen sanan voisi päättää oikeaan alareunaan. Variaatioita löytyy loputtomasti.

Voihan sanan laittaa vinosuuntaankin niin, että kaksi kirjainta menee  alaspäin laskeutuessa päällekkäin. Näin saa 57-kirjaimisen sanan. Portaiden leveyksiä voi vaihdella.

Joten kilpailu kunnollisten pitkien sanojen laittamiseksi ristikkoon ei tarvitse loppua vaakasuuntaiseen 35 ruudun rajoittamaan tilaan. Erikoispitkän sanan voi merkata vaikka muista ruuduista poikkeavalla värillä. Olisi mielenkiintoista  nähdä, miten laatijat tässä onnistuvat.

Ehdotuksia.

Tapio-Huuhaa

6

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tapio-Huuhaa

      Pitkät ratkaisusanat kaipaavat kipeästi ratkojien mielipiteitä! Laittakaa niitä sivuilleni säikeeseen "Pitkät ratkaisusanat" tai tähän säikeeseen.

    • Mietin vielä pitkiä ratkaisusanoja. Tavallisessa tekstissä ei luettavuuden vuoksi voi tai ei ainakaan pitäisi luoda hirveän pitkiä yhdyssanoja. Tässä mielessä Kielitoimisto pitää hyvin pitkiä sanoja syystä huonoina.

      Ristikoissa tilanne on hieman toinen, sillä sanoja voi tarkastella vain vihjeen ratkaisusanan muodostamassa kontekstissa. Siinä pituudesta ei ole haittaa, jos ratkaisusana on sisällöllisesti mielekäs ja se on muodostettu hyvän käytännön mukaisesti.

      Hullukin sana saattaa toimia pääkuvasta johdettuna sanana, jos se on erittäin hyvä vitsi

      Mielestäni EV on niissä yleensä onnistunut. Antti Skytällä on ollut minusta joskus epäonnistuneita yhdyssanoja..

      • Anonyymi

        Onkohan kaikki Kotimaisten kielten keskuksen valitsemat "kuukauden sanat" jo esiintyneet ristisanatehtävissä. Juuri päättyneen joulukuun "naamamaali" saattaisi muutaman vuoden päästä olla jo niin outo että porukat luulisi sitä virheeksi.

        (hakusanat: kotus kuukauden sana)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan kaikki Kotimaisten kielten keskuksen valitsemat "kuukauden sanat" jo esiintyneet ristisanatehtävissä. Juuri päättyneen joulukuun "naamamaali" saattaisi muutaman vuoden päästä olla jo niin outo että porukat luulisi sitä virheeksi.

        (hakusanat: kotus kuukauden sana)

        Kuunteli Aristoteleen kantapäätä. Siinä tuli esille, että kaikki kuukauden sanat eivät päädy sanakirjaan. Osa jää lyhytaikaisesti käyttöön. Hetkeen tarttumisessa on ideaa.


    • Tapio-Huuhaa

      E:n ja Skytän ohella Aulis Lehdollakin oli melko pitkä viimeksi. Idea ihan sama kuin EV:llä ja Skytällä.

      VALKOKULTAOMENAKORU.


      Normaalissa tekstissä olisi sa asia ilmaistu sanoilla "valkokultainen omenakoru". Tämä tapaus havainnollistaa, mikä ero on ristikoiden laatijoiden omilla pitkillä ratkaisusanoilla ja tavallisella tekstillä.

      Vastaavalla tavalla SUPERVERISUSIKUUVALOKUVAESIMERKKI olisi normaalissa tekstissä "superverikuustasta valokuvaesimerkki".

      • siis po. "superverikuusta valokuvaesimerkki".

        Näin siis jos tavoitellaan suhteellisen helposti ymmärrettävää journalismia. Sitä ristikot eivät edusta ainakaan vaikeamman pään osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      282
      5308
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      68
      5248
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      4015
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2830
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2417
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      2040
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2000
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1727
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1261
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      154
      1108
    Aihe