Kilpailu pitkistä sanoista ristikkoon

Anonyymi

Pisimmillään ristikkosanat ovat 35-kirjaimisia (aukeamaristikko).

Jos sana laitetaan menemään myös pystysuuntaan, voi sanan pituus on 56 kirjainta (35 21; pystysuuntaan sopii 22 kirjainta, jos ylös jätetään kahden rivin verran tilaa vihjeille).

Jos sana laitetaan U-muotoiseksi, maksimipituus on 21  34 21 = 76 kirjainta (vasemmalle täytyy jättää kahden ruudun verran tilan muille vihjeille).

Jos sana laitetaan kiertämään kehän, maksimipituus on 109 tai 110 kirjainta, sillä vasemmalle täytyy jättää kahden ruudun verran tilan muille vihjeille. Alkaen vaakasanalla 34 21 34 21=110 (aloitusrvillä vasemmalle jätetään vain yksi ruutu). Alkaen pystysanalla 21 34 21 33 (vasemmalle ja ylös jätetään kaikkialle kahden ruudun verran tilaa).

Kunnollisten 56, 76 ja 109/110 kirjaimisten sanojen luomisessa on varmasti riittävästi haastetta!

Jos sanoja ei laita ihan laidasta laitaan, ei tarvitse olla täsmälleen nuo kirjainmäärät. Esim. 40-kirjaiminen sana edellyttää vain hieman sanan lopun kääntämistä alaspäin. Sanan kääntämistä ei tarvitse aloittaa aivan rivin alusta, joten 50-kirjaimisen sanan voisi päättää oikeaan alareunaan. Variaatioita löytyy loputtomasti.

Voihan sanan laittaa vinosuuntaankin niin, että kaksi kirjainta menee  alaspäin laskeutuessa päällekkäin. Näin saa 57-kirjaimisen sanan. Portaiden leveyksiä voi vaihdella.

Joten kilpailu kunnollisten pitkien sanojen laittamiseksi ristikkoon ei tarvitse loppua vaakasuuntaiseen 35 ruudun rajoittamaan tilaan. Erikoispitkän sanan voi merkata vaikka muista ruuduista poikkeavalla värillä. Olisi mielenkiintoista  nähdä, miten laatijat tässä onnistuvat.

Ehdotuksia.

Tapio-Huuhaa

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tapio-Huuhaa

      Pitkät ratkaisusanat kaipaavat kipeästi ratkojien mielipiteitä! Laittakaa niitä sivuilleni säikeeseen "Pitkät ratkaisusanat" tai tähän säikeeseen.

    • Mietin vielä pitkiä ratkaisusanoja. Tavallisessa tekstissä ei luettavuuden vuoksi voi tai ei ainakaan pitäisi luoda hirveän pitkiä yhdyssanoja. Tässä mielessä Kielitoimisto pitää hyvin pitkiä sanoja syystä huonoina.

      Ristikoissa tilanne on hieman toinen, sillä sanoja voi tarkastella vain vihjeen ratkaisusanan muodostamassa kontekstissa. Siinä pituudesta ei ole haittaa, jos ratkaisusana on sisällöllisesti mielekäs ja se on muodostettu hyvän käytännön mukaisesti.

      Hullukin sana saattaa toimia pääkuvasta johdettuna sanana, jos se on erittäin hyvä vitsi

      Mielestäni EV on niissä yleensä onnistunut. Antti Skytällä on ollut minusta joskus epäonnistuneita yhdyssanoja..

      • Anonyymi

        Onkohan kaikki Kotimaisten kielten keskuksen valitsemat "kuukauden sanat" jo esiintyneet ristisanatehtävissä. Juuri päättyneen joulukuun "naamamaali" saattaisi muutaman vuoden päästä olla jo niin outo että porukat luulisi sitä virheeksi.

        (hakusanat: kotus kuukauden sana)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan kaikki Kotimaisten kielten keskuksen valitsemat "kuukauden sanat" jo esiintyneet ristisanatehtävissä. Juuri päättyneen joulukuun "naamamaali" saattaisi muutaman vuoden päästä olla jo niin outo että porukat luulisi sitä virheeksi.

        (hakusanat: kotus kuukauden sana)

        Kuunteli Aristoteleen kantapäätä. Siinä tuli esille, että kaikki kuukauden sanat eivät päädy sanakirjaan. Osa jää lyhytaikaisesti käyttöön. Hetkeen tarttumisessa on ideaa.


    • E:n ja Skytän ohella Aulis Lehdollakin oli melko pitkä viimeksi. Idea ihan sama kuin EV:llä ja Skytällä.

      VALKOKULTAOMENAKORU.


      Normaalissa tekstissä olisi sa asia ilmaistu sanoilla "valkokultainen omenakoru". Tämä tapaus havainnollistaa, mikä ero on ristikoiden laatijoiden omilla pitkillä ratkaisusanoilla ja tavallisella tekstillä.

      Vastaavalla tavalla SUPERVERISUSIKUUVALOKUVAESIMERKKI olisi normaalissa tekstissä "superverikuustasta valokuvaesimerkki".

      • siis po. "superverikuusta valokuvaesimerkki".

        Näin siis jos tavoitellaan suhteellisen helposti ymmärrettävää journalismia. Sitä ristikot eivät edusta ainakaan vaikeamman pään osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4215
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2674
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2307
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      107
      2176
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2123
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      603
      1924
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe