Olen entinen kokkolalainen ja kävin pitkästä aikaa kaupungissa vierailemassa. Kokemus turistin silmin oli karmiva. Tyhjiä liikehuoneistoja, ja muutenkin keskusta vaikutti hyvin näivettyneelle. Täytyy sanoa ettei toiste tee mieli tulla käymään ellei olisi sukulaisia siellä. Vielä 10 vuotta sitten keskustasss oli jotain elämää. Mitä ihmettä on tapahtunut??
Turistina Kokkolassa
Anonyymi
2357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Huono kaupungin suunnittelu!
Kokkola ottaa jatkuvasti maahanmuuttajia. Katkuva on kuin kauhuelokuvasta.
Jaa, no ei minusta ja Kokkolaan tarvitaan lisää asukkaita, jotka taas tarvitsevat palveluita, tuovat kysyntää ja ostovoimaa.
Kyllä tänne maahanmuuttajia mahtuu ja toivottavasti maahanmuuttajat toisivat ideoita keskustan elämän, kuten myös kokkolan alkuasukkaatkin.
Keskusta autioituminen on myös suomen päättäjien syytä, koska maksut ja verot vaan nousee, eikä hullukaan ala enää yrittäjäksi ja nykyiset lopettavat.
Keskusta olisi takuulla vilkkaampi, jos Heinolan alueen suurmyymälöitä ei olisi, vaan keskustassa olisi vastaavia tuotteita myyviä pikkuputiikkeja.
Silloin, kun Cittari oli vielä vanhalla paikallaan Kokkolan keskustassa, niin kokkolan keskusta oli eloisa.
Kokkolan helmi Vanhakaupunki on ainutlaatuinen vetonaula Kokkolan turisteille, eikä enää yhtään hienoa rakennusta saisi tuhoutua tulipalossa, kuten tässä vähän aikaa sitten tapahtui mittaamattoman suuri kulttuuriperintö arvoinen rakennus lähes tuhoutui tulipalossa.
Kokkola on kauhuelokuva...
Samasta syystä keskusta näivettynyt kuin monessa muussakin kaupungissa. Jättikaupat sun muut kun löytyvät mukavan autoilumatkan päästä toisaalta.
Sama tunne viime heinäkuussa, oltiin kokkolassa lomalla, ei ristin sielua missään, vittu heinäkuu, luulis olevan tapahtumia, aika äkkiä lähdettiin ihanaan kesäkaupunki, Pietarsaareen
Pitääkö taas vääntää rautalangasta malli. Kokkolan kaupungin niin sanotun keskustan on "myrkyttänyt" Nirristan jo 50 vuoden ajan. Keskustassa ei asu enää kuin eläkeläisiä - ikäihmisiä vanhuksia...
Kokkola siirtyy lähemmäksi Halkokaria, rauhalliseen ympäristöön, jossa kaikki palvelut ovat lähellä, hah hah haaa!!!...
Takuulla äärimäisen harvassa ne jotka Neristania inhoaa.
Typerä on sellainen turisti joka keskustassa kiertelee.
Moni tapahtuma on vetänyt keskustaan ja vähän muuallekin reippaasti porukkaa. Nykyaikana vaan ei tarvitse niin paljon viettää aikaa esim. kaupungilla maleksien kuin ennen. Tapahtumat vetää.
Kerropas mitä turisti muutakaan tekisi varsinkaa kokkolassa?
Tuossa aikaisemmin joku kertoi että monet tapahtumat vetää väkeä keskustaan. Tapahtumien välissä ja tapahtumien aikaan keskustassa on pienempiä ja suurempia liiketiloja tyhjillään, Todella surken näköinen keskusta, tuollaisia purjeita ei kaipaa nuoret eikä vanhat. Entinen KPO:n mäki takaisin liikenteelle niin vähitellen liiketilat alkaa täyttymään ja toimimaan.
Se purje pois ja tiet takaisin käyttöön niin kuin ennekin.
Ruotsinkieli pakolliseksi Kokkolaan.
Myös saame voisi olla pakollinen.
City baari auki
Kärrynpyörä on kai edelleen auki...
Ps. pääsin Kokolasta muuttamaan pois...
Retusia rakennuksia keskusta täynnä.Kieppikin näyttää jäävän returakennukseksi.Museoko näitä hankkeita jarruttaa.
Retusia taloja ja rakennuksia.Tyhjiä liiketiloja.
Missä kehitys?
Retusia taloja ja rakennuksia.Tyhjiä liiketiloja.
Missä kehitys?
Meni jo :D
Mihin se meni?Vaasaan varmasti.
Minä olin Kinnulassa. Perholaiset työmiehet käyttivät siellä rohkeasti alkohoolia. He eivät olleet opiskelleet, sivistävää ruotsinkieltä, eivätkä he pesseet käsiään jatkuvan pissaamisien välissä. Pumppaamalla kusivat.