Pitäis rapata talo.
Tälläkin palstalla on ollut juttuja, että rappaus maksaisi 40-100e/m2. Suuren haarukan selittänee veroton ja verollinen hinta.
Itse tossa selvittelin tarveaineiden hintoja ihan rautakaupasta vain. Yhtenäisyyden vuoksi seuraavassa on vain verottomia hintoja.
Jos ajatellaan että tehtäisiin siporex-taloon kaksikerrosrappaus niin aineet maksais noin 12 euroo/neliö. Valmista seinää syntyis ainakin kahden neliön tuntivauhtia (huomioiden kaikki vaiheet tietty). Eli työ maksais toisen 12e/neliö. Tähän päälle urakoitsijan kate 30%. Näin laskien hinnaksi tulis noin 31 euroo/neliö.
Mikä selittää nuo kovat hintapyynnöt?
Tälläkin palstalla on ollut juttuja, että rappaus maksaisi 40-100e/m2. Suuren haarukan selittänee veroton ja verollinen hinta.
Itse tossa selvittelin tarveaineiden hintoja ihan rautakaupasta vain. Yhtenäisyyden vuoksi seuraavassa on vain verottomia hintoja.
Jos ajatellaan että tehtäisiin siporex-taloon kaksikerrosrappaus niin aineet maksais noin 12 euroo/neliö. Valmista seinää syntyis ainakin kahden neliön tuntivauhtia (huomioiden kaikki vaiheet tietty). Eli työ maksais toisen 12e/neliö. Tähän päälle urakoitsijan kate 30%. Näin laskien hinnaksi tulis noin 31 euroo/neliö.
Mikä selittää nuo kovat hintapyynnöt?
Vastaukset 29
Vanhimmat
harkkotaloni rapattiin Serpon 410 430 hiertorappaus pintaan ja lasikuitukangas väliin.
Materiaalit maksoivat enemmän kuin mainitsemasi 12 eeroo. Rappari teki tosi ripeästi mutta ei kyllä 2 neliötä tunnissa. vaiheita oli sen verran paljon.
100 neliöön meni kaikkiaan 92 tuntia. Smyygit ja suojaus veivät ison osan ajasta. Telineiden siirrot, massan teko, työkalut, jne jne... Jos olisi käyttänyt ruiskua niin sen lyhennykset jne.
Jos otat yrityksen tekemään jolla on välineet ja taito niin tulee muitakin kustannuksia kuin vain työ. Autot, välineet, matkat, ruoat, markkinointi, kate jne.
nuo 2-kerrossotkut millään yli 50,-/m² maksa?
ei rappareiden tarvitse alehinnoilla ainakaan kesällä töitä tehdä, rakentaja saa kerjätä niitä töihin ja maksaa mitä pyydetään.
Joka ukko (lähes) saa massan sotkettua ja muottiin valaen vaakasuoraan , mutta rapparit pystyvät tekemään homman pystysuoraan ja liki ilman muottia!
Tavallinen tallaaja kun ei saa pysymään massaa seinällä. Onhan nää rapparit ihmemiehiä, taikakonstit niillä täytyy olla. Kesällä noidutaan ja talvella voikin sitten kuntoilla ja toipua.
Ihmeelliseltä tuntuu, että taloyhtiöillä riittää rahaa öljyyn, mutta ei korjaukseen esim. lämpörappauksella.
Olen nähnyt sellaisia sisäseiniä, missä huoneen kosteus alkaa tiivistymään pintaan kunnon pakkasella. Kyllä tekisi ulkopinnan eristekerros hyvää rakenteelle ja vähentäisi kulutusta.
Ja tosi on että kysynnän kasvaessa myös hinta kasvaa. Jos ei tekijöitä saa niin harvoista tarjolla olevista maksetaan melkein mitä vaan.
Harvoin mitään saa pelkällä aineiden hinnalla.
Kyllä siitä sellaista pikku näpräystä kertyy, ettei sitä ihan noin yksinkertaisella laskentatavalla saa toimimaan.
Laita taloon puupinta. Tulee tarvikkeiden osalta saman hintaiseksi ellei edulisemmaksi ja naputat itse sen paikolleen. Meinaan jos se rahasta on kiinni. Kyllä hyvä työmies kuitenkin on palkkansa ansainnut, jos sellaisen työmaalleen saa.
Jos nyt ihan kuvitteellisesti lasketaan 220m2 julkisivun kulut. (200m2 seinää ja 20m2 sokkelia). 50€/m2. kulut 2500€ n. 12€/m2. jää palkkakuluihin 38€/m2. SOTUt ja muut n.1800€ eli n.8€/m2. jää palkaksi 30€/m2. Siitä verot pois (30%) jää 21€/m2. Eli n.4600€ jää palkaksi. Huom. sisältää lomarahat. Eli nettopalkaksi jää n. 17€/m2. Ja kesällä pitää tienata talvenkin makkarat kun talvella ei rapata.
Eli 50€/m2 hintaan sitten lisätään vielä firman kiinteät kulut(20-50%) firman koosta riippuen. Tässä laskelmassa on tosin kyse verkotetusta 3-kerrosrappauksesta.
Koitahan rapata talostasi joku seinänpätkä ja kerro sen jälkeen tuntuuko n.3700€ palkka työmiehelle maksettuna kohtuuttomalta.
Meillä tasoitettiin siporex- talon sisäseinät ja katot viime kesänä. Reilut 180 neliötä on lattiapinta-alaa.
Laskin, että aineet maksoivat noin 1000 euroa, mutta työn osuus olikin jo muikeat 4000 euroa. Aikaa meni yhdeltä mieheltä seitsemän normaalia työpäivää. Aineisiin ei kuulunut vahvikeverkkoa jonka hommasin itse tehtaalta. Vaikka sainkin verkon puoli-ilmaiseksi, jäi siitä koitunut säästö mitättömäksi.
Siis melkoinen palkka tuli ruiskumiehelle, mutta minkäs teeet. Pari muuta ehdokasta oli samoissa hinnoissa. Hyvä ennuste työn onnistumisesta ratkaisi päätymiseni ko. herraan. Ei ole työn jäljessä moittimista, mutta suolainen hinta harmittaa vieläkin.
Ulkoseinän rappaukset maksavat muuten jopa 100€/m2. Älyttömät hinnat johtunevat kilpailun vähyydestä.
Ulkopuolen rappausta tässä itsekin suunnittelen. Teen sitten vaikka ite, mutta enää en aijo maksaa samaa työpalkkaa kuin talon sisäpuolesta tuli maksetuksi.
En ole kuullu kenenkään saavan moista tarjousta.
Meillä on kallein kirjallinen 50€/m2 telineineen ja kallein tarjous jota ei annettu kirjallisena ja joka olisi vielä pitänyt maksaa pimeästi oli 75€/m2.
Tota noin.Tarkemmin yksityiskohdista tietämättä teidän tapauksestanne; Tasoitetyö ja rappaustyö ovat alan rankimpia hommia,siis niin käsittämättömän rankkaa, ettei sitä kenenkään kynänlykkääjän pidä kadehtia.Eikä se ole siinä.Homma on oikeasti ammattityötä!
4000 palkka on ihan kohtuus siitä paskan nielemisestä.
Meinaan tuskin olit hiomassakaan skarveja pois !
Niin,tasoitepummppukin maksaa yhden 5000 euroa ja kompressori saman verran vähintään, joten ei ihan näkkileivän hinnalla osteta!
Sitten joku kehtaa vielä narista.
Paras lääke narinan lieventämiseen on, että arvon herra ottaa metrisen kakskripasen nättyihin pensseleihin ja alkaa puskemaan lervaa seinään,veikkaan että alle pualen tunnin soitat varmaan ammattimiehelle!
Kotitalousvähennys tekis 4000ekest 600.Taidan laittaa laudat,rappaus kuiteski halkeilee kun on toi rata 500m,päässä.
Kiitos kommenteistanne, vastauksista sain vähän lisävalaistusta tuohon hinnanmuodostukseen. Tosin rakennusalalle tyypillinen "kokeile ite, jos ei kelpaa" asenne nousi taas pintaan. Itse ainakin vältän sellaisia tapauksia, joilla ei varaa kertoa mistä hinta muodostuu. Kuitenkin minä yrittäjänä ymmärrän sen, että liiketoiminnasta pitää jäädä jotain käteenkin. Asia ei ole siitä kinni.
Se tässä keskustelussa jäi vielä epäselväksi, että miten paljon työtä tuossa rappauksessa on? Syntyykö 220 m2 seinät viikossa vai kahdessa ja millaisella porukalla?
Riippuu talon mallista eli onko 1 vai 2 kerroksinen.
Joskus on 10m korkeita julkisivuja omakotitalossa ja ne luonnollisesti hidastaa työtä. 3-4 viikkoa teen tuollaista 220m2 taloa yksin. Siinä ei isäntä sitten muuta tee kuin levittelee lompakkoa ja pysyy poissa jaloista. Ja kyse oli sitten verkotetusta 3-kerrosrappauksesta eikä mistään kuitulaastilla tasoittamisesta.
Taloni on tasamaalla ja yksikerroksinen, eikä mitään erikoisia erkkereitä tms. Siis perustalo. Helpottaa ainakin telinekustannuksia.
Miksi verkotettu 3-kerrosrappaus? Miksi Siporexin suosittelema kaksikerrosrappaus ei riitä?
Viime kesäisen kokemuksen tuomalla armottomalla kokemuksella sanoisin: 1 viikko suojauksiin yms. isompiin tasoituksiin. 1 viikko 2-kerros tasoiterappaukseen. 1 viikko 2-kerros pintarappaukseen. Suojien poistot yms. loppusiivoukset sisältyvät sitten jo tuohon kolmen viikon kokonaisaikaa. Tuo kolme viikkoa on siis nettoaika, siihen sisältyy jo sadepäivät, rappareiden lyhennetyt työajat (tulet huomaamaan) yms. viiveet.
Meillä on 1,5-kerroksinen siporex-talo, jossa kulmia ja muita "hidasteita" riittää. Rapattavaa oli noin 250 neliöö. Pirkanmaalla käypä (verollinen) hinta lienee tänä vuonna 45-50 egeä sisältäen siis kaikki, nosturitkin. Siitä ylöspäin on ryöstöä!
Vielä vois sanoa, että älkää ihmeessä ryhtykö säästämään sillä, että itse suojaatte ikkunat, ovet yms. Ellei rapparit itse osaa/viitsi/halua tehdä suojausta, vaihtakaa rapparia!
Melkoinen saivartelija,syö pääsi!
Jos menet juttelemaan siporex myyjän kanssa parhaasta rappauksesta niin kyllä taatusti keskustelu päätyy verkotettuun 3-kerrosrappaukseen.
Harkkotaloissa on seinissä aina muurauksen jäljiltä pientä heittoa jolloin 2-kerrosrappauksella tai kuitulaastilla ei saada tarpeeksi kerrospaksuutta joka kohtaan jolloin harkkokuvio helposti kuultaa paikkapaikoin läpi. Jos taas korkeisiin paikkoihin ajetaan enemmän laastia jotta saadaan riittävä kerrospaksuus joudutaan notkopaikkoja nostamaan jo niin paljon että 3-kerrosrappaus tulee halvemmaksi. Verkko taas varmistaa yöuneni vuosikymmenien päästä kun ei ole pelkoa kiukkuisista entisistä asiakkaista jotka soittelevat ja ihmettelevät että miksei laasti pysy seinässä. Lisäksi se sitoo varsinkin siporexiin tulevia halkemia tehokkaasti. (Jokaisen
siporex talon seiniin tulee halkeamia).
Oli muuten alan lehdessä mielenkiintoinen artikkeli ulkomaisista julkisivulaasteista joita tuodaan suomeen. Laastit saavat CE merkinnän sellaisen pakkasenkesto testin jälkeen jossa ne jäädytetään ja sulatetaan peräti 5 kertaa. En ostaisi.
...jossa aihetta käsiteltiin.
>>Vielä vois sanoa, että älkää ihmeessä ryhtykö säästämään sillä, että itse suojaatte ikkunat, ovet yms. Ellei rapparit itse osaa/viitsi/halua tehdä suojausta, vaihtakaa rapparia!
Väri ja pinta. Nro 6/2004 tai 1/2005. Muistaakseni ensimmäinen.
Mulla taas on selkeä hinnoittelu. 50€/m2 sisältää kaiken. Mikäli isäntä väkisin haluaa suojata niin sitten 53€/m2. Sen verran siitä yleensä on haittaa.
Minkä valmistajan kuivalaastit ovat hyviä siporexin kolmikerrosrappaukseen? Vai onko kotimaisissa kuivalaasteissa eroja?
Kotimaisissa en ole eroja huomannut. Tosin en ole kaikkia käyttänytkään.
Jätätkö tarjouksen, vai onko kesä jo myyty?
v.2006 lopussa on vasta vapaita aikoja.
Kenet sitten palkkaatkin niin käy ihmeessä katsomassa rapparin edellisiä kohteita ja jututa edellisiä isäntiä myös. Saat taatusti tietää jos on ollut ongelmia. Kehuvat myös vuolaasti jos kaikki on mennyt hyvin.
Sorry, annoin väärän kuvan (näitä kaikkia tarinoita lukiessa omakin ulosanti heikkenee!). Tarkoitukseni oli vain kertoa esimerkki eilävästä elämästä. - Ja "kokemukseni" vain perustuu erääseen rappariin, joka tarjosi tuplahintaa ja ilman suojausta yms. Itse kyllä teetin suojauksen samalla Ammattilaisella, joka rappasikin. Työn lopputulokseen kaikki olivat tyytyväisiä, eikä suojauksessakaan ollut mitään valittamista!
tällä otsikolla! rappauksen hinta taitaa kiinnostaa, mikä kielii siitä että on myyjän markkinat. Onneksi oma talo on rapattu (viime kesänä) ja työn laatu 10 !!!