Nyt taas kun on kevät tulossa,ja pentuja ostetaan,ja myydään ,haluaisin muistuttaa muutamasta asiasta. Ostat sitten rek.rot tai sek.rot koiran :
Älä osta kasvattajalta joka ei anna tulla katsomaan pentuja.
Ja pyydä että saat mennä katsomaan,jo aikaisemmin, noin 6-viikoisina, näet muutkin pennut sekä emän..näet miten se käyttäytyy .Jos pentue on suunniteltu, tiedustele missä voisit nähdä isä-koiran.
Älä missään tapauksessa osta koiraa puhelin-keskustelun perusteella, siten että pentu luvataan tuoda sinulle jonnekkin.
Kysy kasvattajalta koirien terveyden tilasta, rokotus-ym.todistukset varmasti näytetään jos asiat ovat kunnossa.
Älä maksa paperittomasta,tai sekarotuisesta rotukoiran hintaa, 100-200 on ehdoton katto.
Kuulostaa jankutukselta, ja itsestään selvyydeltä , mutta välttääkseen k......ksi tulemista kannattaa nykyään olla tarkkana,itsensä ja koirien vuoksi...nykyisin on liian paljon trokareita ja pentuvarkaita liikkeellä.
Älä osta kasvattajalta joka ei anna tulla katsomaan pentuja.
Ja pyydä että saat mennä katsomaan,jo aikaisemmin, noin 6-viikoisina, näet muutkin pennut sekä emän..näet miten se käyttäytyy .Jos pentue on suunniteltu, tiedustele missä voisit nähdä isä-koiran.
Älä missään tapauksessa osta koiraa puhelin-keskustelun perusteella, siten että pentu luvataan tuoda sinulle jonnekkin.
Kysy kasvattajalta koirien terveyden tilasta, rokotus-ym.todistukset varmasti näytetään jos asiat ovat kunnossa.
Älä maksa paperittomasta,tai sekarotuisesta rotukoiran hintaa, 100-200 on ehdoton katto.
Kuulostaa jankutukselta, ja itsestään selvyydeltä , mutta välttääkseen k......ksi tulemista kannattaa nykyään olla tarkkana,itsensä ja koirien vuoksi...nykyisin on liian paljon trokareita ja pentuvarkaita liikkeellä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
enin osa, mutta esim. meiltä on ostettu ihan pelkän puhelinkeskustelun perusteella pentuja, muuallekin kuin vain tähän maahan, ja kaikki ovat olleet tyytyväisiä koiruuksiinsa. Eli pelkällä puhelinsoitollakin toki saa hyvän pennun, se riippuu kasvattajan luotettavuudesta! Ja olen itsekin aikoinaan kantanarttumme ostanut pelkän puhelinsoiton perusteella ja näin pennun vasta, kun se sovittuun paikkaan tuotiin. Enkä milloinkaan ole sitä katunut!!
..tarkoittikohan FAU nyt sitä, että tuntemattomalta ihmiseltä näkemättä ostettu pentu voi tulla paikasta, jossa koiria kohdellaan huonosti ja käytetään hyväksi pennuttamalla?
Tottahan toki on eri asia ostaa tunntelta ja hyvämaineiselta kasvattajalta, kuin esim. lehti- tai internet-mainonnan perusteella epämääräisestä paikasta =).
meni nyt nickit kuppeluijaa sulla ;=).
niinpäs teki.... mutta tarkoitus oli silti hyvä, heh
ostettiin tuo Pipa-pentu niin, että varattiin se puhelimessa ja valokuvien perusteella. sitten kun hekemaan mentiin niin nähtiin, kuinka oikea valinta tehtiin. koirien kasvattaja tietää kyllä paremmin luonteenpiirteet pentuvaiheessa, kuin mitä me olisimme voineet niitä tarkastella. meillä oli mieheni työesteet syynä miksei päästy katsomaan, kun matkaakin oli kuitenkin jonkinverran.
aina parempihan se on varmistua kasvattajan luotettavuudesta ja koirien hyvästä kunnosta.
Saminhan se on meilläkin tuo koiruus ostettu luotettavalta ja hyvämaineiselta kasvattajalta ihan puhelinkeskustelujen perusteella ja koiraa käytii katsomassa sovitussa paikassa, jossa myös kauppakirja, kun pentu osoittautui luvatun oloiseksi. Enkä ole katunut. Kaikki paperit yms. tulivat mukaan, kasvattaja on tunnettu rotujärjestön ja kennelliton jäsen ja lehdessä ilmoitti viimeisistä "pahnanpohjimmaisista" pennuistaan, jollaisen sitten ostimme sovitus tapaamisen jälkeen. Kiakki oli siis kunnossa vaikkemme kenneliä nähneetkään. Kasvattaja olisi kyllä kennelin meille ilomielen esitellyt, mutta itse tyydyimme "pelkkään" pennun katsomiseen kun olivat käymässä näyttelymatkalla lähellä kotiamme. Emme siis olleet mitään sopimusta tehneet ostamisesta ennen kuin näimme itse pennun. Silti minun ostotapani haukuttiin täällä foorumilla erään kaikkitietävän toimesta lyttyyn jokin aika sitten...
Meidän koirien kasvattaja ei taas myy koiria pelkän puhelinkeskustelun perusteella..eihän puhelimessa "näe" millainen koiranostaja todellisuudessa on..makuasia tietenkin miten kukakin koiriaan myy
Tosiasia on se, ettei yksikään vastuuntuntoinen kasvattaja myy pentua näkemättä ostajia. Toki pennun voi varata, mutta kauppa on jo eri asia.
Minulla on ollut 4 koiraa, joista kolmen kasvattaja ei olisi myynyt pentua näkemättä ostajaa. Neljännen ostin ulkomailta. Kävimme kasvattajan kanssa sähköpostikirjeenvaihtoa ja kävin katsomassa pentua, kun se oli 7-viikkoinen, jolloin näin sen molemmat vanhemmat. Maahantuontisäännöistä johtuen en voinut ottaa sitä silloin mukaani, vaan hain sen parin kuukauden päästä. Tulihan se kalliiksi, mutta kannatti. Kyseisen rotuisia pentuja ei ollut Suomesta saatavissa.
Kenenkään ei pitäisi ostaa minkäänlaista koiraa näkemättä se vanhempia. Joskushan uroksen näkeminen ei onnistu, jos kyseessä on tuontispermalla astutettu emä, mutta silloinkin voi kysyä vaikka sähköpostilla tietoja isästä.
on todellakin myynyt näkemättä, mutta lukuisat puhelinkeskustelut ovatkin kertoneet todella paljon ostajasta! Kun asiansa osaa, osaa myöskin tehdä kysymykset niin hyvin, että jo niistä voi tehdä johtopäätöksiä ostajasta!
Uroksen näkemättä jääminen voi kuules kyllä johtua ihan siitäkin, että asustelee ihan jossain muualla Suomessa, kuin missä narttu. Ei siihen tokikaan ulkomaita tarvita! ja tosiaan minäkin ostin näkemättä ensimmäiseni. En nähnyt kumpaakaan vanhempaa, kuin en nähnyt toisenkaan, koska emä oli liisattu ja jo muuttanut takaisin kotiin ja uros asusteli monen sadan kilsan päässä!! Vaan en ole katunut, sillä nuo tytöt antoivat oivan lähtökohdan kasvatuksellemme!!
olen ensin varanut kummatkin kantakoirat puhelimella, ja sitten mennyt katsomaan nartut 6vkon ikäsinä. Ja kummallakin kerralla nähnyt emät en isiä, koska kasv. ei omistanut niitä.
Ensimmäisen sijoituskoiran otin näkemäti kumpiakaan vanhempia. Isän näin vasta 3 vuoden päästä sattumalta eräässä nly:ssä.
Mutta kun tunnen kasvattajia ja heidän koiransa ja vastaavasti toistepäin, en ole pettynyt hankintoihini milloinkaan.
Itse lasken ostajat katsomaan pentujani 5-vkon iässä -en aiempaa, sillä ei sellasissa kilon painosis kääryleis ole paljoo näkemistä.
On ollut ostajaehdokkaita jotka tulevat ja lupaavat sitten sinä ja sinä pnä tulla hakemaan pennun, mutta hakupnä ei sitten heitä kuulukaan. Uteliaisuutta vaan tulla katselemaan pentuja.
Emä voi olla aika puolustava pentujaan kohtaan, ja se on täysin hyväksyttävää -varsinkin ekakertalaiselle.Tai sitten antaa vieraiden tulla katsomaan pentujaan ylpeänä esitellen.
Mielestäni tästä asiasta ei puhuta koskaan liikaa. Itse olen tehnyt juuri nuo mainitsemasi "virheet", ja toiste en varmasti tee! Kantapään kautta piti oppia... Nyt vain ajattelen, että onneksi sain pelastettua edes tämän koiran.
Nyt, kun toisen koiran hankinta on ajankohtainen, olen todellakin tutustunut lähes kaikkiin Suomessa ko. rodun kasvattajiin. Olen vaan tullut niin krantuksi, ettei kuka tahansa kasvattaja kelpaakaan ja hyvä niin.