Ajattelin rakentaa akvaarion pohjalle somisteeksi mahonkisen pikkupurtilon ja aikomukseni on niitata se kasaan kuparinauloilla. Onkohan kenelläkään tietoa siitä, että liukeneeko kuparinauloista jotain myrkyllisiä yhdisteitä akvaarion veteen ja näin ollen olisivat kalastolle vaaraksi.
Tai onko tietoa siitä, että mitä metallia tai liimaa voisi käyttää tuon purtilon kasaamiseen???
pikkupurtilo
somisteena
2
310
Vastaukset
- Hessu
Etkö voisi käyttää vaikka akvaariosilikoonia liimaamiseen? Kupari liukenee happamaan veteen, eli jos nauloja on paljon, sitä saattaa liueta liikaa... toisaalta kupari on myös kasviravinne ja en osaa sanoa paljonko sitä veteen liukenisi ja missä määrin olisi haitallinen. Onhan monissa taloissa kupariputketkin :D siksipä lapsena kalani niin usein kuolivatkin... vesikin vihersi kuparista.
- -.-
Ainakin katkaravut on herkkiä kuparille. Kaloista en osaa sanoa, mutta en ite ainakaan kuparinauloja käyttäis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot953761Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe503115- 793027
- 192855
- 282734
- 522462
- 192187
- 602128
- 591956
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121878