Otsikossa se jo olikin. Demarihallitus onkin kepuhallitus.
Antti Rinteen porvarihallitus
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Haittamaahanmuuttoa ja kehitysapua lisätään
Perussuomalaiset moittii kovin sanoin myös yhteiskunnalle haitallisen maahanmuuton helpottamista. Hallitus on helpottamassa entisestään perheenyhdistämistä sekä nostamassa pakolaiskiintiötä. Myös työperäistä maahanmuuttoa ollaan lisäämässä.
– Yhteiskunnalle haitallinen maahanmuutto pitäisi lopettaa kokonaan. Miljardien vuosittaiset haitallisen maahanmuuton menot jatkavat kasvuaan samaan aikaan, kun hallitus on luomassa suomalaisen työvoiman rinnalle halpatyömarkkinat. Rinne on kumppaneineen tekemässä laittomasta maahanmuutosta laillista kaikin keinoin, Tavio toteaa.
– Hallituksen tavoitteena on myös kehitysavun nostaminen jopa 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta, joka lisäisi veronmaksajien
PS kommentoi lehdessään - Anonyymi
Hoitajamitoituksen kirjaus epäselvä
Hallitus lupa ohjelmassaan säätää hoivahenkilöstön sitovasta vähimmäismitoituksesta (0,7) ympärivuorokautisen hoivan yksiköissä. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Arja Juvonen pitää kirjausta arveluttavana.
– Ollaanko tässä nyt säätämässä 0,7 hoitajamitoitusta lakiin vai ei? Ihmettelen, miksi kohta on kirjattu noin epäselvästi ja lisätty vielä perään, että mitoituksessa huomioidaan ensisijaisesti hoitoisuus. Pelkään pahoin, että tässä jäädään taas suositusten ja omavalvonnan varaan. Niiden vaikutus on jo nähty! Yhdenvertaisuus ei suosituksilla toteudu.
– Saattohoitolaista ei ole hallitusohjelmassa sanaakaan. Nämä yhteiskunnan heikoimmassa asemassa olevat eivät siis saa jatkossakaan lakia, joka koskee yhdenvertaisesti heidän hoitoaan, Juvonen moittii.
PS lehti - Anonyymi
Mitä Antti lupasi ja mitä antoi? No ainakin veroja.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006129010.html - Anonyymi
Erittäin hyvältä kuulosti tiedotustilaisuuden anti näin työttömänkin näkökulmasta. Töitä luvassa ja muutenkin järkevän kuuloista. Hienoa!
Pääasia kuitenkin ettei sentään mikään Persuhallitus😁
- Anonyymi
Persuja (ja rampaa ankkaa, ENTISTÄ pääministeriä myös)
tuntuu jo närästävän, kun hommia aletaan järjestellä yhteistyön hengessä ilman kyykytysintoilua.
Minulla keskituloisena on ainakin varaa hieman maksella verojakin varsin mukavasta elämisestäni. Säälittävää muutamien koulujakäyneidenkin kokoomussönkkääjien itkeminen, kun hiukankin joutuu jotakin antamaan yhteiseen kassaan.
- Anonyymi
Eikö mariini ole ajantasalla televisiossa kun puhui aktiivimallista vai valehteliko vain? Siinähän on perälauta.
- Anonyymi
Samaa oli Li Anderssonilla aiemmassa haastattelussa. Eivät varmaan tajunneet viimeistä lausetta. Kulmuniakin taisi naurattaa arvoisan kollegan vastaus.
Harmi kun salkut meni jo, muutama vasuri oli tuloksesta niin pihalla että voisi ihan luontaisesti koittaa ulkoministerin pestiä.
- Anonyymi
Sen takia hallitus ei pysy pystyssä kovin pitkään. Demarileirissä on muutenkin eripuraa komissaaripaikasta.
- Anonyymi
Noloa kun sosialistinaiset eivät osaa lukea?
- Anonyymi
Hyvä, toinen antti jäi räksyttämään saliin. Ei kaveri uskaltanut ottaa vastuuta/haukkuja vastaan?
- Anonyymi
Joo, on se hyvä ettei perussuomalaisia otettu hallitukseen Nyt voidaan rauhassa pumpata rahat Afrikkaan hienoihin projekteihin.
- Anonyymi
Hallituksen mielestä naapuri Afrikkaa pitää auttaa? Afrikka on naapurimme. Tekeeköhän haavisto ensimmäsen valtiovierailun Afrikkaan?
- Anonyymi
Ei tämä hallitus ole mikään Rinteen porvarihallitus vaan aivan selvästi Sipilän Lesta-Kepu hallitus. Kepulaisethan ovat jatkuvasti kehuneet kuinka he loivat hallitus ohjelman mieleisekseen ja naruttivat tyhmiä demareitä luulemaan hallitus ohjelmaa demareiden aikaan saannokseksi. Minne on Rinteen Vappusataset hävinneet ja ei verojen korotukset joita Rinne helkutti. Niin taitaa käydä muilekkin Rinteen lupausille köyhät köytyy ja rikkaat rikastuu. Eiköhän ole aika ottaa nämä Sipilän tuomat ammattisotilaat käytöön, että heille saataiaiin koulutusta vastaavaa tekemistä täällä uudessa kotimaassa. Onhan heidät petetty oikein Sipilän antamien lupausten toimesta. Hommataan heile oikeita työkaluja niin eiköhän rupea tapahtumaan ja onhan se hallitus kotiutamassa Isis.naiset Syyriasta olis koulutetut tulkit valmiina. Niin,että eikun hommiin.
- Anonyymi
Olikohan Heinäluomalla osuutta Lindtmanin kieltäytymiseen? "Kosto" Rinteelle kun Heinäluoma ei pääse komissaariksi?
- Anonyymi
Jo nyt on nähtävissä, että tämä tulee olemaan Sipilän hallitus. Vaikka Juhapoika ei itse olekaan hallituksessa, niin se poika ohjailee taustalta asioita. Antti ei uskalla laittaa hanttiin.
- Anonyymi
Kyllä paljon joutui Rinne luovuttamaan Sipilän Keskustalle ja RKP Henriksson saivat lähes kaiken mitä halusivat , jopa vasemmiston Andersson ,luuli saaneensa mm aktiivi mallin purun ,mutta eipäs sitä nyt pureta ,pitää keksiä joku uusi nimi ,se siitä!
Eli riitelyä alkoivat jo nyt vaikka oltiin oodissa niin " onnellisia" ,mutta Rinne on ketku , että voipi olla että Sipilä ja Henriksson tulevat pettymään ,onhan Rinteen taustoista ,niin taloyhtiön kuin ammattiyhdistys toiminnoissa epämääräistä tullut esiin ! - Anonyymi
Vasemmistoa äänestäneet, kertokaa mitä teille tärkeitä vaalilupauksia saitte Rinteen johtamaan hallitusohjelmaan , joka on 200 sivuinen ja jonka vuoksi annoitte äänenne ja uskoitte näin tapahtuvan, sillä lupaus oli uskottava vaalien alla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218716Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4357975Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115553Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825189Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill295029Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373527- 1253234
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853129Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353126Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252730